جعبه نوشته

فرصت‌های شرکت‌های کوچک و متوسط در مواجهه با کووید ۱۹

  • تاریخ : 18th جولای 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 228 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای فرصت‌های شرکت‌های کوچک و متوسط در مواجهه با کووید ۱۹ بسته هستند

در یادداشتی که آرش رزمی روز شنبه در اختیار خبرگزاری ایرنا قرار داد، آمده است: ویروس کرونا با تبدیل شدن به یک ویروس همه‌گیر جهانی، پیامدهای اقتصادی بسیار در پی داشته و تقریبا بر بسیاری از کسب و کارها، فارغ از اندازه آنها تاثیر گذاشته است.

این یادداشت می افزاید: در این میان، به نظر می رسد تأثیر آن بر شرکت های کوچک و متوسط (SME) به دلیل سطح آسیب‌پذیری بالاتر و مقاومت کمتری که دارند، بسیار شدید است. این نوع از کسب و کارها با مشکلاتی همچون کاهش نیروی کار، کمبود قطعات و کالاهای واسطه ای، وقفه در زنجیره تأمین، کاهش چشمگیر تقاضا بر خدمات و محصولات مواجه هستند.

رزمی در ادامه این یادداشت آورده است: مجموع عوامل مذکور در کاهش جریان نقدینگی آنها دخیل است. این شرکت ها معمولاً دارای تعداد کمتری تأمین‌کننده هستند. گاهی ممکن است این خود امتیاز باشد و آنها را از شوک محافظت کند. در مقابل آنانی که به تأمین‌کنندگان کشورها و مناطق درگیر با کووید-۱۹ متکی هستند، آسیب‌پذیری بیشتری دارند چرا که محدودیت ها و موانع حمل و نقل دریایی، جاده ای و هوایی بر این شرکت ها تاثیر بیشتری دارد.

وی خاطرنشان می سازد: برخی از شرکت های کوچک و متوسط تحت تاثیر اختلال در شبکه های تجاری و زنجیره‌های تامین قرار می گیرند. در صورت قطع شدن این زنجیره و از دست دادن شرکای سابق، ممکن است برقراری مجدد ارتباط با شبکه های پیشین و تنظیم قراردادهای تجاری جدید برای بسیاری از آنها دشوار باشد.

رییس امور کمیسیون های دبیرخانه عتف می افزاید که بسیاری از کسب و کارها از جمله شرکت های کوچک و متوسط با کاهش تقاضای جهانی برای محصولات و خدمات روبرو هستند. این کاهش تقاضا در بخش های خاص مانند گردشگری و حمل و نقل بیشتر احساس می شود؛ همچنین در مناطقی که اقدامات مهار شیوع بیماری مانند منع عبور و مرور وضع شده، کاهش تقاضا برای آن دسته از اینگونه شرکت هایی که منابع بازارهای محلی را تأمین می کنند، بیشتر است.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: گزارش سازمان OECD در ارتباط تأثیرپذیری شرکت های کوچک و متوسط از شیوع ویروس کرونا که توسط دبیرخانه شورای عالی عتف ترجمه و منتشر شده، نشان می دهد در پاسخ به این تحولات و در برخورد با هزینه ها، این شرکت ها مقاومت و انعطاف کمتری دارند.

این یادداشت می افزاید: هزینه های پیشگیری و ایجاد تغییرات لازم در فرایندهای کاری، مانند اتخاذ دورکاری، ایجاد کانال فروش جدید و غیره برای آنان نسبتاً سنگین است. مضاف بر اینکه در بسیاری از موارد سطح پایین دیجیتالی شدن همچنین مشکلاتی برای دسترسی و اتخاذ فناوری‌ها وجود دارد. در بخش‌هایی از این گزارش تاکید شده که اگر تولید کاهش یابد، هزینه کار و سرمایه استفاده نشده برای شرکت های کوچک و متوسط بیشتر از شرکت های بزرگ است.

  ساخت منظومه ماهواره‌ای به دست محققان خواجه نصیر

به گفته رزمی، به طور کلی، شرکت های کوچک و متوسط نسبت به شرکت های بزرگتر در برابر “فاصله گذاری اجتماعی” آسیب‌پذیرتر هستند. در اکثر کشورهای عضو OECD، شرکت های کوچک و متوسط اکثریت قریب به اتفاق شرکت ها را تشکیل می دهند که بیشترین ارزش افزوده و اشتغال را ایجاد می-کنند.

به گفته رییس کمیسیون های دبیرخانه عتف، همه گیری کووید-۱۹ نیازمند کمک همه دولت ها است تا بتوان اثرات سلامتی و اقتصادی شیوع آن را حل کرد. بسیاری از کارآفرینان جزء آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه هستند که با مشکل تأمین هزینه های جاری و افت شدید درآمد مواجه می شوند. دولت ها ابزارهای متنوعی را برای کمک به کارآفرینان و شرکت های کوچک و متوسط در مقابله با بحران به‌کار می گیرند.

وی می افزاید: اما به ‌گونه دیگر نیز می توان به مساله نگاه کرد. “همه‌گیری و رکود، محرک نوآوری هستند”. این بحران نمونه هایی از کارآفرینی و خلاقیت کسب و کارهای کوچک در مقابله با بحران را به همراه داشت. کسب و کارهای کوچک به واسطه کوچک و چابک بودنشان، راحت تر می توانند خود را با شرایط وفق دهند.

رزمی بر این باور است که بسیاری از آنان روش های جدیدی را برای ایجاد عرضه و تقاضا ایجاد می کنند. استارتاپ ها از ابزارهای آموزش دیجیتال برای بحث یادگیری از راه دور بهره جسته اند و شرکت های کوچک و کارآفرینان به سهولت محتوای خود را به ‌صورت آنلاین ارائه می‌دهند. به جرات می توان گفت در شرایط شیوع ویروس، این شرکت ها در تولید مایحتاج بازار برای پیشگیری و کنترل بیماری مانند مواد ضدعفونی کننده، ماسک و غیره موفق تر عمل کرده اند.

در بخش پایانی این یادداشت آمده است: بدون تردید، در آینده شرایط برای شرکت های کوچک و متوسط و کارآفرینان چالش برانگیز است و حمایت و کمک دولت ها برای ادامه فعالیت این بنگاه ها ضروری است و دولت‌ها باید سهم کارآفرینی و پتانسیل شرکت های کوچک و متوسط را در نظر بگیرند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.