برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

امنیت غذایی کشور را با مباحث سیاسی گره نزنیم

به گزارش روز سه‌شنبه وزارت جهاد کشاورزی، «ساسان والی زاده» با اشاره به اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس درباره استفاده از رانت برخی از چهره‌های سیاسی برای واردات گندم، اظهار داشت: اگر داده‌ها را درست کنار هم قرار دهیم و اطلاع رسانی شفاف در این رابطه صورت بگیرد، نباید چنین تصوراتی که با واقعیت فاصله دارد، ایجاد شود.

وی افزود: از سال ۹۴ به بعد بر اساس برنامه‌ریزی که برای خوداتکایی در این محصول استراتژیک صورت گرفت، عملاً به سمت خوداتکایی کامل رفتیم و اکنون پنج سال متوالی است که در زمینه گندم، تولیدات داخلی، کفاف مصارف کشور مانند نان، دام،  صنعت و همچنین بذر را می‌دهد.

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی نیاز کشور به گندم را حدود ۱۳ میلیون تن عنوان کرد و گفت: تولیدات کشور در این سال‌ها کمابیش برابر با همین مقدار بوده است و به عنوان مثال سال گذشته ۱۳.۷ میلیون تن گندم تولید کردیم و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۴ میلیون تن گندم تولید شود.

وی عملکرد کشور در تولید گندم را درخشان توصیف و اظهار کرد: تولیدات در این حوزه به طور کامل نیاز داخلی کشور را پاسخ داده است. اگر امسال مقدار محدودی گندم وارد کشور شده است، ارتباطی به تولید و مصارف عمومی کشور ندارد و این واردات با نگاه تأمین ذخایر استراتژیک کشور در شرایط تحریمی صورت گرفته است و در واقع یک تدبیر حاکمیتی است ضمن این که این واردات رابطه به ماجرای سیاسی اخیر ندارد.

والی زاده بیان کرد: اگر کسی در سال‌های پیش طبق مقررات موجود گندم محدودی وارد کرده باشد، اساساً ربطی به شرایط حاضر کشور ندارد و در حال حاضر در شرایط ثبات هستیم.

حذف ردیف خودکفایی گندم شایعه است

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی درباره شایعه حذف ردیف خودکفایی گندم نیز بیان کرد: اگر این حمایت‌ها حذف شده بود، شاهد این رشد نبودیم اما می‌دانیم که از سال ۹۵ تاکنون به لحاظ تولید در بیشترین سطح ممکن قرار داریم و حتی امسال ضریب خوداتکایی گندم بیش از ۱۰۲ درصد پیش بینی می‌شود.

وی افزود: بودجه ردیف خود کفایی گندم در قالب‌های دیگری برای حمایت بخش کشاورزی و تولید گندم آورده شده است. بخشی از آن در قالب ضریب خوداتکایی محصولات کشاورزی دیده شده، بخشی از آن در قالب طرح مکانیزاسیون اعمال شده و بخشی از آن نیز برای نهاده ها به منظور تامین بذر اختصاص داده شده است.

  رییس جمهوری دوشنبه برای دفاع از خاوازی به مجلس می‌رود

والی زاده خطاب به فعالان رسانه ای و سیاسی گفت: نباید امنیت غذایی کشور را با مباحث سیاسی گره زد و امنیت غذایی مردم قطعاً در شرایط موجود که پایداری مناسبی وجود دارد، تأمین می شود.

تحقق حدود ۸۸ درصد خرید سال گذشته

وی درباره خرید تضمینی گندم، افزود: در حال حاضر حدود ۸۸ درصد مجموع خرید سال قبل تحقق پیدا کرده و این در شرایطی است که تا آخر آبان‌ماه خرید ادامه دارد و برداشت گندم نیز تا اواسط شهریور ادامه خواهد داشت. بنابراین حتماً خرید گندم از کشاورزان نسبت به سال قبل افزایش پیدا خواهد کرد. هم اینک ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل خرید بیشتری انجام داده ایم.

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ضمن بیان این مطلب که افزایش قیمت خرید تضمینی در دستور کار زراعی سال آینده قرار دارد، عنوان کرد: این اقدامات قطعاً در راستای حمایت از کشاورزان صورت می گیرد.

وی به مسئله جنگل‌ها و وقف کوه دماوند اشاره و اظهار کرد: این موضوع برخلاف آنچه که در شبکه‌های اجتماعی بیان شد نه راجع به این اثر طبیعی و ملی که درباره هفت هکتار از مراتع متصل به دامنه‌های کوه دماوند است. سازمان اوقاف وقف این مراتع را اعلام کرده است و از ۹۰ سال پیش تاکنون این موضوع مطرح بوده است.

والی زاده ادامه داد: بر اساس ماده یک قانون ملی جنگل‌های کشور مصوب ۱۳۴۱ که همچنان جاری است، همه جنگل‌ها و مراتع در تملک دولت و جزو اراضی ملی محسوب می‌شوند و قابل وقف نیست و بهره‌برداری از آن ها نیز بر عهده سازمان جنگل هاست. وقف غیر از این نیست که عایدات آن به نیت خیر به عموم مردم برسد و وقتی حاکمیت از جنگل ها صیانت می کند، منافع آن برای عموم مردم است.

وی با تصریح بر اینکه اگر نظارتی بر این ثروت‌های ملی صورت نگیرد، احتمال اینکه این مراتع آسیب ببیند و حتی تبدیل به ملک با بهره تجاری شوند، وجود دارد، گفت: سازمان جنگل‌ها و وزارت جهاد کشاورزی از ثروت‌های ملی کشور صیانت می‌کند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)