جعبه نوشته

هپاتیت در گروه‌های پُرخطر تقریبا ریشه‌کن شده‌است

  • تاریخ : 9th آگوست 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 104 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای هپاتیت در گروه‌های پُرخطر تقریبا ریشه‌کن شده‌است بسته هستند

دکتر سید موید علویان فوق تخصص بیماری گوارش و کبد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: این اقدام افتخاری برای کشور است که با برنامه ریزی مناسب، همکاری پزشکان و بهره گیری از تجهیزات و داروهای جدید، محقق شد.
وی، زندانیان و معتادان تزریقی را از گروه های پرخطر اعلام کرد و یادآور شد: هرچند بیماری هپاتیت در این گروه ها کاهش یافته اما با حمایت جدی تر و انجام غربالگری، شاهد ریشه کنی این بیماری در این افراد هم خواهیم بود.  
استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) یادآور شد: ایران از نظر فناوری، تشخیص و درمان بیماری ویروسی هپاتیت پیشرفت های بسیار خوبی داشته، و توانست موفقیت های خوبی در این زمینه کسب کند.

کاهش شیوع هپاتیت B در ایران 
علویان ادامه داد: فعالیت های چشمگیر در سه دهه اخیر در کشور سبب شده تا شیوع بیماری هپاتیت B از میزان متوسط به کم کاهش پیدا کند که کار خیلی بزرگی است.
وی بر لزوم تداوم غربالگری این بیماری تاکید کرد و گفت: غربالگری مادران باردار، واکسیناسیون و تزریق ایمونوگلوبین هپاتیت به نوزادان در مهار این بیماری، نقش جدی دارد.
این پزشک فوق تخصص بیماری گوارش و کبد، تشویق جوانان به خصوص افراد بالای ۳۰ سال به انجام آزمایش، گسترش واکسن و  آموزش و ارتقای سطح دانش مردم، بیماریابی فعال و درمان افراد نیازمندرا  از اولویت های جدی برای ریشه کنی این بیماری برشمرد.  

۳۵ میلیون ایرانی علیه هپاتیت واکسینه شدند
علویان با یادآوری این که ۳۵ میلیون ایرانی علیه هپاتیت B واکسینه شده اند، اظهار داشت: شیوع این بیماری در کشور به کمتر از ۱.۵ درصد رسیده که افتخاری بزرگ برای کشور است.
وی ادامه داد: هرچند شیوع هپاتیت در برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه بالاست، اما ایران کمترین شیوع هپاتیت در این منطقه را دارد.
 استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) تصریح کرد: هدف گذاری شده که تا سال ۲۰۳۰ میلادی (مطابق با ۱۴۱۰ شمسی) ویروس هپاتیت C از زندگی ایرانیان حذف شود و به عبارتی این بیماری ویروسی ریشه کن و قرار شد هپاتیت B  هم مورد جدید نداشته باشیم.

  قاچاق پوشاک پس از یک سال مبارزه از ۲.۶ به ۱.۸ میلیارد دلار کاهش یافت

هپاتیت (به انگلیسی: Hepatitis) به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود که بعضی از آن‌ها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می‌کنند می‌توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و هم‌چنین ویروس اشاره کرد. هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می‌شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.