برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

سرمایه ‌گذاری بخش خصوصی در پژوهش محصول قابل عرضه تولید می‌کند

سورنا ستاری روز دوشنبه در نشست مشترک با فرماندار و مسئولان شهرستان ورامین که در مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهران برگزار شد اظهار کرد: اگر پژوهش صرفا با پول دولت انجام شود، هیچ محصول قابل رقابتی ازنظر تکنولوژی و قابلیت استفاده در زندگی مردم به دست نمی‌آید.

وی گفت: پژوهش در بخش دولتی، نیروهای کارآمدی تربیت می‌کند که برخی از آنان وقتی پس از بازنشستگی، اقدام به تأسیس یک شرکت دانش‌بنیان می‌کنند، در کار خود بسیار موفق می‌شوند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تأکید کرد: اگر می خواهیم محصولی از پژوهش به دست آوریم، باید سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را جلب کنیم.

ستاری افزود: یک زمانی به واسطه نبود مراکز علمی و پژوهشی، دانشگاه تهران و جوانان تحصیل کرده و آموزش دیده، پژوهشگاه‌هایی مانند رازی در کشور شکل گرفت ولی امروز کشور به داشتن پتانسیل‌های ویژه به حضور بخش خصوصی در حوزه پژوهش نیاز دارد.

وی اظهار کرد: باید دقت داشت که حضور بخش خصوصی در مراکز پژوهشی دولتی، به معنی اجرای پروژه توسط دولت نیست بلکه بخش دولتی باید با داشتن امکانات، ساختمان، فضا و زمین، به عنوان منتور (پشتیبان تخصصی) از شرکت‌های خصوصی حمایت کرده و زمینه رشد آنان را فراهم کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: در اقتصاد دانش بنیان، توسعه امری درون زاست به این مفهوم که کسی که در تهران زندگی می‌کند، نمی توان نسخه‌ای برای توسعه ورامین تجویز کند، این امر باعث می‌شود که پس از کلی هزینه و سرمایه‌گذاری، نتیجه‌ای به دست نیاید.

وی افزود: توسعه در هر منطقه باید بر اساس پتانسیلی طراحی شود که در آن وجود دارد همانطور که امروز کشور هلند با وسعت اندک ولی استفاده از فناوری‌های نوین توانسته در حوزه کشاورزی سرآمد جهان شود.

  چهارشنبه پایان مهلت انتخاب محل آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد

ستاری گفت: در حوزه پژوهش و آموزش هزینه‌های بسیاری در کشور صورت گرفته ولی نباید جوان ایرانی پس از ۲۰ سال درس‌ خواندن بیکار بوده و نتواند روی پای خود بایستد.

وی با اشاره به افتتاح مرکز نوآوری شهرستان ورامین گفت: ورامین زادگاه پدر ما شهید منصور ستاری است که سابقه‌ای قدیمی در زندگی از باغخواص ورامین تا ولی‌آباد قرچک دارد، این وظیفه من را به نسبت به جوانان ورامینی که ثابت کردند منشاء تحولات عظیم در کشور هستند را بیشتر می‌کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تصریح کرد: اگر ما روی جوانان کویر همچون شهید ستاری و شهید اردستانی سرمایه گذاری کنیم، آینده خوبی برای کشور رقم می‌خورد.

وی افزود: امروز شاهد اتفاق بسیار خوبی در شهرستان ورامین هستیم که در آن، مسئولان مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهران، درب‌های این مرکز علمی را روی جوانان گشودند تا زمینه توسعه شهرستان فراهم شود.

ستاری افزود: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های معاونت علمی ریاست جمهوری، سرمایه گذاری روی امنیت غذایی است که شهرستان ورامین با داشتن پتانسیل‌های ویژه می‌تواند در تحقق این مهم نقش‌آفرین باشد.

مرکز نوآوری ورامین در زمینی به مساحت ۷۰۰ مترمربع  و با اعتبار ۴ میلیارد ریالی اختصاص یافت از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری در مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهران مستقر در ورامین عصر امروز راه‌اندازی شد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)