برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

سبز شدن نوار مرزی غرب کشور پس از ۸۱ سال

مطالعات طرح ملی سامانه گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح عمرانی در تاریخ کشورمان از سال ۱۳۱۸ شروع شد و اجرای آن تا پیش از دولت تدبیر و امید پیشرفتی نداشت تا اینکه در سال ۹۳ دولت با کسب اجازه از رهبر معظم انقلاب، هشت میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را به مهار آب های مرزی اختصاص داد و به این ترتیب منابع مالی مورد نیاز برای احیای دشت های مرزی از طریق ایجاد شبکه‌ها و کانال های آبرسانی فراهم شد.

از این رو دولت تدبیر و امید اجرای طرح سامانه گرمسیری در دشت های ایلام و کرمانشاه را در ذیل طرح‌هایی که می توانند از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کنند، قرار داد زیرا تا پیش از مهار رودخانه سیروان، آب‌های آن از مرز خارج می شد و کارایی لازم را نداشت.

طرح بزرگ سامانه گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح عمرانی کشور با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است که آب رودخانه سیروان در استان کردستان را از طریق تونل نوسود از منطقه ازگله خارج و زمین های منطقه را تا دهلران و مهران در استان ایلام آبیاری می کند.

با اجرای طرح سامانه گرمسیری حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار استان‌های کرمانشاه و ایلام قرار می گیرد که در این طرح ۵۰ هزار هکتار از زمین های دیم شهرستان های سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین به آبی تبدیل می شود ضمن اینکه از این میزان، ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب نیز سهم بخش صنعت است.         

              

آنچه امروز با حضور رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید، مجموعه‌ای بزرگ از طرح های توسعه منابع و خاک مرز است که با همکاری وزارت‌خانه های نیرو و جهادکشاورزی اجرایی شده و شامل شبکه‌های آبرسانی و زهکشی در ۲۳ هزار هکتار از اراضی کرمانشاه و  ایلام است.

کاهش اثرات خشکسالی و تامین نیازهای آب شرب و صنعت، بهبود و توسعه کشاورزی در استان‌های کرمانشاه و ایلام از اهداف اجرای این پروژه است که برای اجرای آن افزون بر ۱۷۷۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته است.

به گفته رضا اردکانیان وزیر نیرو، با افتتاح این طرح شاهد افزایش چهار برابری در تولیدات کشاورزی و توسعه منطقه خواهیم بود و تا پایان دولت دوازدهم ۳۵ هزار هکتار از اراضی این منطقه تحت پوشش سامانه گرمسیری قرار گیرد.

حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری در آیین افتتاح این طرح آبی و خاکی با قدردانی از همه کسانی که در اجرای این طرح بزرگ همکاری داشتند، اظهار داشت: در زمان جنگ تحمیلی، آرزوی ما این بود که با پیروزی رزمندگان اسلام این دشت ها آباد شود و امروز با افتتاح این طرح ها مردم این منطقه شاهد آبادانی این منطقه خواهیم بود.

  جدال عشق و نفرت از «ووهان» تا تهران

با استفاده از کانال های ایجاد شده، ۱۱ دشت در استان کرمانشاه و یک دشت در استان ایلام آبیاری می شوند که شامل که ۵۲ کیلومتر خط اصلی انتقال، ۲۲۰ کیلومتر انشعاب لوله های فرعی، هشت هزار و ۸۵۰ کیلومتر تونل دارد و برای آن هشت ایستگاه پمپاژ و ۲ ایستگاه پست فشار قوی و ۱۵۰ کیلومتر خط انتقال برق احداث شده که ۲۱ هزار و ۵۰۰ هکتار آن در استان کرمانشاه و یک هزار و ۵۰۰ هکتار آن در ایلام واقع است.

به گفته کاظم خاوازی وزیر جهادکشاورزی با افتتاح این طرح نه تنها ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی دیم به کشت آبی تبدیل می شود، کشاورزان می خواهند توانست به جای یک کشت تا سه بار کشت در این اراضی انجام دهند.

وزیر جهادکشاورزی تاکید کرد: با افتتاح طرح های امروز برای ۹۲۰۰ نفر به طور مستقیم شغل ایجاد خواهد شد.

عکس آرشیوی است

مهار همه آبهای مرزی، هدف نهایی دولت
مهار آب‌های مرزی از اهداف بلند مدت کشور در برنامه ششم توسعه به شمار می‌رود؛ کشورمان با داشتن ۴۷ رودخانه مرزی و ۱۲ استانی که در موضع آب‌های مرزی و مشترک هستند، این قابلیت را دارد تا با اجرای سامانه‌های نوین آبیاری هم توسعه مرز و معیشت مرزنشینان را عملیاتی کند و هم از هدر رفت منابع آبی آن هم در کشور خشکی چون ایران جلوگیری کنند.

در این پیوند می توان به آب های مرزی و مشترک استان هایی چون سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی اشاره کرد که قابلیت خوبی برای توسعه سامانه های آبیاری دارند.

در این رابطه رضا اردکانیان وزیر نیرو گفته است: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ما یک سد مرزی با ۶۵۰ میلیون متر مکعب قدرت تنظیم آب در اختیار داشتیم که بعد از انقلاب و در مدت چهار دولت این تعداد به ۲۸ سد با ظرفیت ۳.۲ میلیارد متر مکعب رسید اما در دولت تدبیر و امید به تنهایی۲۴ سد با قدرت تنظیم ۲.۵ میلیارد متر مکعب اجرا شده و هنوز هم طرح‌هایی از این دست در حال اجرا است.

به گفته وزیر نیرو، از سال ۹۳ به بعد با اجازه رهبر معظم انقلاب برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، از محل این طرح‌ها در مرحله اول آب شرب ۴۶ شهر، ۱۰۳۶ روستا و ۴۷۰ مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی کشور اضافه شد و ده‌ها هزار هکتار شبکه‌های مدرن زهکشی اجرا شدند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)