برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

محصول نیمی از شالیزارهای مازندران نبرداشت شد

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران مجید بهادری افزود : امسال ۲۱۴ هزار و ۳۲۶ هکتار از شالیزارهای استان زیر کشت نخست برنج رفت که در ۱۶۷ هزار و ۶۲۴ هکتار آن ارقام محلی و ۴۶ هزار و ۷۰۲ هکتار هم ارقام پرمحصول کشت شد.

وی به ورود ۷۵۰ دستگاه کمباین جدید به ناوگان ماشین آلات کشاورزی استان در سال جاری اشاره کرد و گفت : با فعالیت بیش از پنج هزار و ۴۰۰ دستگاه کمباین ، ظرفیت برداشت صد در صدی شالیزارها به صورت مکانیزه وجود دارد.

بهادری با بیان این که عمده برداشت شالی در  منطقه حوزه آبریز هراز در شهرستان های آمل ، بابل ، محمود آباد ، فریدونکنار و بابلسر به اتمام رسیده است و کشاورزان این مناطق مشغول کشت دوباره برنج هستند، افزود که طبق برسی صورت گرفته تا کنون  در ۷۱ هزار و ۱۵۸ هکتار اراضی شالیزاری مازندران کشت دوم انجام شد که ۴۳ هزار و ۹۳ هکتار به صورت نشای مجدد و  ۲۸ هزار و ۶۵ هکتار هم پرورش ساقه یا دونوچ است.

معاون جهاد کشاورزی مازندران وضعیت جریان آب در رودخانه‌های استان را برای آبیاری شالیزارها جهت کشت دوم مطلوب ارزیابی کرد و گفت که شرایط برای کشت دوم به روش پرورش ساقه هم امسال مساعدتر از سال قبل است.

سازمان جهاد کشاورزی مازندران پیش‌بینی کرد که امسال از حدود ۲۱۵ هزار هکتار شالیزار زیر کشت استان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن شلتوک برداشت شود که ۸۰ هزار تن بیشتر از سال گذشته است.

برنجکاری یکی از مهم ترین فعالیت کشاورزی در مازندران و منبع مهم درآمد شالیکاران استان است. مازندران با تولید بیش از یک میلیون تن برنج سفید ، ۴۲ درصد نیاز کشور را تامین می کند.

  ۱۵۰ متخصص ایرانی در خارج از کشور به زیست‌بوم فناوری پیوستند

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)