جعبه نوشته

اتمام طرح بررسی بازنمایی فرهنگ ایرانی در فضای عمومی قونیه

  • تاریخ : 24th آگوست 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 107 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای اتمام طرح بررسی بازنمایی فرهنگ ایرانی در فضای عمومی قونیه بسته هستند

علیرضا حسن زاده با اعلام این خبر گفت: در طرح یاد شده اشکال کلیدی فرهنگ ایرانی به ویژه زبان فارسی در آیین های مربوط به مولانا در شهر قونیه بر اساس تحقیق میدانی مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: زبان فارسی در چشم اندازهایی چون ادبیات حماسی بُعدی ملی می یابد و در چشم اندازهای عرفانی چون آیین و اشعار مرقد مولانا محمل وحدت اقوام و ملل شده و گونه ای برادری عرفانی و معنوی را میان آنان شکل می بخشد.
رییس پژوهشکده مردم شناسی تصریح کرد: در قونیه می توان رابطه عمیقی میان موسیقی، ادبیات و زبان یافت و ما با ابعاد چند حسی آیین، زبان و موسیقی رو به رو می شویم.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، وی ادامه داد: در مورد شاعرانی چون مولانا، حافظ، بیدل، و…ادبیات، زبان و آیین با هم تلفیق شده و ترکیبی از افق های فرهنگی و معرفتی را در یک شکل دیالوجیکال و چندصدایی نشان می دهند.
حسن زاده از نزدیکی مردم ایران و ترکیه با توجه به آیین هایی چون آیین های مولانا یادکرد و اظهار داشت: مردم قونیه زبان فارسی را دوست دارند و در اشکال آموزش سنتی آنان کتاب هایی چون گلستان سعدی مورد استفاده قرار می گیرد.

قونیه شهری است تاریخی که در گذشته پایتخت سلاطین روم بوده و ترک ها از آن به عنوان سلجوقیان روم یاد می کنند. از این رو یادگاری های زیادی از گذشتگان به خصوص دوران سلجوقی در آن به چشم می خورد. البته این شهر عمده محبوبیتش را مدیون شاعر بزرگ و صوفی متفکر پارسی زبان حضرت مولانا می باشد، بزرگ مردی بنام و مشهور که در دوران سلجوقی در این شهر زندگی می کرد.

  تولید گرد و غبار کیهانی با مایکروویو

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.