جعبه نوشته

تجارت ۳ میلیار دلاری ایران با کشورهای همسود در سال ۹۸

  • تاریخ : 24th آگوست 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 170 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای تجارت ۳ میلیار دلاری ایران با کشورهای همسود در سال ۹۸ بسته هستند

به گزارش روز دوشنبه گمرک ایران، «سیدروح اله لطیفی» با بیان اینکه ایران در سال ۹۸ بالغ بر یک میلیارد و ۷۵۱ میلیون و ۶۰۵ هزار و ۹۶۷ دلار برابر با چهار میلیون و ۷۹۳ هزار و ۵۱۲ تن کالا به مجموعه کشورهای همسود(CIS) صادرات داشته است، تصریح کرد: در سال ۹۷ مجموع صادرات ایران به کشورهای همسود ۷۵۲ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۱۷۵ دلار بود که افزایش بیش از یک میلیارد دلاری را نشان می دهد.

لطیفی خاطر نشان کرد: میزان واردات ایران از کشورهای همسود بالغ بر سه میلیون و ۱۷۱ هزارو ۶۲ تن کالا برابر با یک میلیارد و ۵۴۶ میلیون و ۴۵۵ هزارو ۹۷۹ دلار بوده است که به نسبت سال قبل خود کمتر از ۱۰ درصد کاهش داشته که بالغ بر یک میلیارد و ۶۰۴ میلیون و ۲۶۶ هزار و ۹ دلار بوده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک خاطرنشان کرد: بیشترین مقاصد صادراتی ایران در بین کشورهای همسود CIS به روسیه با بیش از ۴۵۷ میلیون دلار، جمهوری آذربایجان با بیش از ۴۲۹ میلیون دلار و  ارمنستان با ۲۳۱ میلیون دلار است و این در حالی است که اصلی ترین شرکای ایران در بین کشورهای همسود در واردات روسیه با بیش از یک میلیارد و۱۷۰ میلیون دلار، ازبکستان با ۱۴۷ میلیون دلار و قزاقستان با ۱۰۴ میلیون دلار هستند.

لطیفی با تشریح علت اهمیت تجارت با مجموعه کشورهای  CIS گفت: اتحادیه کشورهای مستقل یا همسود (CIS) که در سال ۱۹۹۱ توسط روسیه و ۱۱ جمهوری دیگر که در گذشته بخشی از شوروی سابق بودند تشکیل شد. این سازمان در زمینه های اقتصادی، دفاعی و سیاست خارجی فعال است و دلیل اصلی ایجاد این پیمان فرا منطقه ای حفظ پیوندهای فرهنگی،تاریخی ، سیاسی و اقتصادی بوده است که پیش از این در چارچوب شوروی سابق وجود داشت.

  حمایت ۱۲۵ میلیارد تومانی از شرکت‌های فعال در جبهه مقابله با کرونا

وی افزود: اعضای کشورهای CIS از امتیازات ویژه حمل و نقل ریلی، جاده ای و هوایی یکدیگر استفاده می کنند و همه این کشورها مالیات ۲۰ درصد را دریافت می کنند و میزان تجارت بین کشورهای CIS بالغ بر۱۴۲ میلیارد دلار است  همچنین نفت، گاز، زغال سنگ، مس، نیکل، سرب، آلومینیوم، روی، منگنز، طلا، نقره، آهن و اورانیوم از منابع معدنی و سنگ های قیمتی است که در این کشورها یافت می شوند.

لطیفی افزود: مزیت های اقتصادی کشورهای CIS در بخش های انرژی، توسعه ترانزیت به ویژه در کریدور شمال- جنوب و کریدور شرق- غرب که در این منطقه با یکدیگر تلاقی دارند و صدور خدمات فنی و مهندسی قابل توجه است.

کشورهای CIS یا همسود شامل جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان و مولداوی به‌عنوان عضو و ترکمنستان به‌عنوان عضو ناظر هستند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.