برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

کاهش ریسک ابتلا به افسردگی با مصرف داروهای فشار خون

به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه خبری ساینس، در این تحقیقات اطلاعات واقعی بیش از ۳.۷ میلیون نفر از بزرگسالانی که یکی از ۴۱ نوع داروی فشارخون متداول را در بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ میلادی مصرف می‌کنند، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. از بین این موارد ۳۷ دارو مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است.
با انجام این تجزیه و تحلیل، مشخص شد نه تنها هیچ کدام از داروهای فشار خون موجب افزایش خطر افسردگی نمی‌شوند، بلکه  ۹ مورد از این داروها ریسک ابتلا به افسردگی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.  
به اعتقاد محققان ممکن است اثر ضدالتهابی این دارو عامل اصلی کاهش ریسک ابتلا به افسردگی باشد. شناسایی این داروها امکان تجویز آن‌ها را برای آن دسته از بیماران مبتلا به فشار خون که در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند، فراهم می‌کند.

ابتلا به افسردگی در بین افرادی که دارای فشار خون بالا هستند یا به بیماری‌های قلبی و سکته مبتلا شده‌اند، امری متداول است. این بیماری یک اختلال خلقی است که با احساس غم و اندوه و بی انگیزگی همراه است. افسردگی بر نحوه تفکر، احساسات و رفتار تاثیر گذار است و در موارد شدید بر سلامت فیزیکی بیمار نیز تاثیر می‌گذارد. برخی افراد به غلط بر این باورند که افسردگی تلقین ذهنی شخص است، باید گفت این حالت روحی کاملا جدی بوده و می‌تواند تمام جنبه‌های زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.
علاوه بر سلامت روحی و جسمی بیمار، روابط عاطفی و شغلی نیز در معرض خطر قرار دارند و به همین دلیل آشنایی با علائم افسردگی و پیشگیری از بروز آن برای تمام افراد حائز اهمیت است.
بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به افسردگی مبتلا هستند و این اختلال مهمترین عامل ناتوانی در سراسر جهان محسوب می شود. زنان بیشتر از مردان در معرض افسردگی هستند. تغییرات هورمونی، ساختار مغز و عوامل محیطی و اجتماعی می‌تواند در این امر دخیل باشد.

  شیوع کرونا سبب کاهش ۶۵ درصد سفرهای بین‌المللی شده است

مهم ترین علایم افسردگی عبارتند از:
-احساس غم، اندوه، پریشانی و ناامیدی به صورت مستمر
-تحریک‌پذیری عصبی حتی در مواجهه با مسائل کم اهمیت
-بی علاقگی و عدم تمایل نسبت به انجام امور عادی، شرکت در جمع دوستان و خانواده، تفریح، ورزش و کارهای گروهی
-اختلال خواب شامل کم‌خوابی یا پرخوابی
-احساس خستگی مزمن و کمبود انرژی
-کاهش یا افزایش اشتها
-کاهش یا افزایش وزن
-احساس سردرگمی، بی ارزش‌بودن، بی حوصلگی و احساس گناه
-بروز دردهای ناگهانی و مشکلات جسمی جدید از قبیل درد پشت و سردرد
-عدم تمرکز
-اضطراب
-اختلال در قدرت تصمیم‌گیری و حافظه
-تکرار افکار مرگ و خودکشی
بروز علایم روحی معمولا عادی هستند و در زندگی روزمره رخ می‌دهند. این علایم زمانی باید جدی گرفته شوند که به‌صورت روزانه و مکرر باشند و فرد را از انجام امور عادی بازدارند به محض بروز این علائم مراجعه به روانشناس بالینی ضروری است.
بروز افسردگی دلایل متفاوتی دارد، تغییر ترکیبات مغز، اختلالات هورمونی و عوامل ژنتیکی از مهم ترین دلایل محسوب می‌شوند. گاهی افسردگی ناشی از ابتلا به بیماری خاص، مشکلات کاری و خانوادگی، عوامل قهری مانند زلزله و سیل، مشکلات روانی مانند اختلال دوقطبی یا یک بیماری مزمن است که پس از مراجعه به متخصص به راحتی قابل شناسایی و علل‌یابی است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Hypertension منتشر شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)