برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

مهار کرونا در تهران به نگاه متفاوت نیاز دارد

به گزارش روز چهارشنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نشست شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با حضور سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران  و دکترمحسنی بندپی استاندار تهران، زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت با بیماری کرونا و سایر اعضا برگزار شد.

در ابتدای این نشست علیرضا زالی با ارایه گزارشی از اقدامات انجام شده به تشریح وضعیت بیماری کرونا در تهران پرداخت.

وی در ادامه به تبیین تاریخچه تشکل ستاد مقابله با کرونای تهران با مشارکت بخش های مهم اجرایی، تقنینی، قضایی و انتظامی و نیروهای مسلح از روزهای آغازین شیوع بیماری پرداخت و آن را یک مدل و اسلوب مدیریتی موفق در نبرد با کرونا برشمرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به برخی از ویژگی های خاص تهران نظیر دارا بودن بالاترین چگالی و تراکم جمعیتی کشور، بالاترین جمعیت اتباع بیگانه، وجود بیشترین مشاغل و سازمان ها و ادارات، جمعیت بالای شناور، مشکلات حاشیه شهری، کمبودهای ساختاری بهداشتی و درمانی اشاره کرد.

وی ضمن تقدیر از تلاش همکاران و سازمان های مختلف با ستاد کرونا در راستای کنترل و مهار بیماری خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۰۸ بیمارستان در تهران برای درمان بیماران کرونایی مشارکت داشته اند و ۹۰ مرکز جامع خدمات سلامت ۲۴ و ۱۶ ساعته نیز در این راستا فعالیت دارند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت افزود: توزیع بیماران در مناطق شهری تهران در پیک اول و دوم بیماری کاملا ناهمگون بود و براساس مطالعات صورت گرفته بیشترین ابتلا مربوط به مناطق شرقی و جنوب شرقی به ترتیب مناطق ۴ ،۲، ۱۴ و ۱۵ بوده و پایین ترین میزان مرگ و میر نیز مربوط به مناطق ۲۲  و ۲۱ شهر تهران بوده است.

زالی در باره تاثیر مشارکت جدی مردم در کنترل و مهار کرونا در پیک اول بیماری یادآور شد: بالاترین میزان ابتلا و بستری و مرگ و میر در پیک دوم بیماری مربوط به هفته دوم خرداد ماه بود که به دلیل بازگشایی مشاغل، کاهش حساسیت آحاد شهروندی، کمرنگ شدن رعایت پروتکل های بهداشت و سفرهای بین شهری اتفاق افتاد.

  صادرات غیرنفتی با فروکش کردن کرونا در حال رونق گرفتن است

وی افزود: خوشبختانه آمار مبتلایان رو به کاهش است و در طول ۲ هفته اخیر با الزام استفاده همشهریان از ماسک و همچنین اجرای طرح حضورچرخشی و دورکاری کارمندان شاهد کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر در تهران بودیم.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت با تقدیر از مشارکت و نظارت سازنده نیروهای انتظامی بر نحوه اجرای پروتکل های بهداشتی در تهران، گشت های نظارتی مشترک حوزه بهداشت و انتظامی را تجربه ای موفق و الگویی خوب از همکاری این دو حوزه عنوان کرد که باعث به ثمر نشستن بسیاری از این مداخلات شد.

وی با بیان این که موج سوم بیماری اوایل پاییز شروع می شود؛ به اجرای ۷۳ درصدی پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک در ادارات اشاره کرد و یادآور شد: پایین ترین میزان رعایت شیوه نامه ها مربوط به پاساژها و مجتمع های تجاری به میزان ۲۸ درصد است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

زالی در خاتمه سخنان خود درباره مشارکت همه جانبه نیروی انتظامی با ستاد مقابله با کرونا از ابتدای شیوع بیماری تا کنون گفت: حضور نیروی انتظامی به صورت پنهان و آشکار در کنار ستاد کرونای تهران بسیار ارزنده بوده و نقش مهم و تاثیرگذار آنان را در اجرای طرح مقابله با قاچاق اقلام بهداشتی و حفاظتی، نظارت بر اجرای مصوبات ستاد کرونا، برقراری فضای آرام و بدون تنش در تهران را  شایسته تقدیر است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)