برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

رونمایی از شهدای شاخص جهادگر در هفته دفاع مقدس

به گزارش ایرنا، سیدحمزه رضوی در گفت و گویی با اشاره به برگزاری برنامه‌های متنوع در هفته دفاع مقدس از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای پاسداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس افزود:  جهاد سازندگی به عنوان یک تشکل مردمی در سال‌های جنگ تحمیلی توانست در کنار ارتش و سپاه به عنوان رکن سوم انجام وظیفه کند.
وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر تاثیرپذیری از خاستگاه و ریشه‌های جهاد سازندگی، گفت: جهاد سازندگی که فارغ از ساختار مرسوم اداری فعلی عمل می‌کرد، اقدامات شاخصی انجام داده بود. محرومیت‌زدایی، تولید تجهیزات پزشکی و حتی نظامی و ایفای نقش موثر در جنگ تحمیلی از جمله فعالیت‌های این نهاد مردمی بود. بر اساس اسنادی که موجود است، حتی پایه‌گذار تولید موشک در کشور، مرکز تحقیقات جهاد سازندگی بود.

مدیرکل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: جهاد سازندگی پس از جنگ تحمیلی نیز در زمینه برقراری امنیت اقتصادی و خودکفایی نقش بسزایی داشت. امیدوارم در ۴۰سالگی آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، بتوانیم از نقشه راه برادران جهاد سازندگی برای رفع تنگناها بهره برداریم.

وی در خصوص برنامه‌های اداره کل ایثارگران جهاد کشاورزی در ۴۰ سالگی دفاع مقدس اظهار کرد: برنامه‌های متعددی برای گرامیداشت این ایام در نظر گرفته‌ایم که برگزاری یادواره جهادگر شهید سید محمدتقی رضوی، فرمانده ستاد پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی و قائم مقام قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) از جمله این برنامه‌هاست.

مستندی درباره فرایند تاسیس جهاد سازندگی

رضوی با اشاره به تهیه فیلم مستندی درباره فرایند تاسیس جهاد سازندگی، گفت: این مستند در ۴۳ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای با عنوان «خاک پاک» از سوی اداره کل ایثارگران جهاد کشاوری تهیه شده است و قرار است هم‌زمان با آغاز هفته دفاع مقدس از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شود. در این مستند فرماندهان جهاد سازندگی از روند تاسیس این نهاد می‌گویند.

  چین، بازار پایدار و پرمصرف صادرات غیرنفتی ایران

مدیرکل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی درباره دیگر برنامه‌های این اداره کل توضیح داد: افزون بر برگزاری نمایشگاه عکس نقش جهاد سازندگی در جنگ که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار می‌شود؛ دسترسی عموم پژوهشگران به سامانه رایانه‌ای اسناد مهندسی جنگ جهاد با عنوان «سراج» فراهم خواهد شد. این سامانه شامل سه میلیون عکس و سند است. پژوهشگران و سایر علاقه‌مندان با دریافت کد مخصوص می‌توانند از این سامانه به راحتی استفاده کنند.

به گفته وی، در چهل‌سالگی دفاع مقدس از نسخه جدید اپلیکیشن «ملک آسمان» که معرفی شهدای جهادگر و ابتکارات آن‌ها در سال‌های جنگ تحمیلی را در بر دارد، رونمایی خواهد شد. همچنین ماهنامه الکترونیکی پُل نیز ویژه هفته دفاع مقدس منتشر خواهد شد.

رضوی ادامه داد: گروه تلویزیون جهاد سازندگی فیلم‌هایی را تهیه کرده بود که در هفته دفاع مقدس با حضور کارشناسان به تحلیل و ارزیابی این تولیدات خواهیم پرداخت. افزون بر این، موشن‌گرافی‌های ویژه‌ و ۷ کلیپ برای گرامیداشت چهل‌سالگی دفاع مقدس تهیه کرده‌ایم که این آثار طی هفته دفاع مقدس به تدریج در فضای مجازی انتشار خواهند یافت.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)