جعبه نوشته

سرمایه‌گذاری روی ۷۰ درصد پلت فرم‌های هوش مصنوعی در کشور تا ۵ سال آینده

  • تاریخ : 20th سپتامبر 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 153 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای سرمایه‌گذاری روی ۷۰ درصد پلت فرم‌های هوش مصنوعی در کشور تا ۵ سال آینده بسته هستند

مهدی محمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: از سال گذشته مبنای فعالیت ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری این بود که برنامه ای تدوین کنیم برای حمایت از یک سری فناوری های نوظهور در حوزه دیجیتال، چون این فناوری‌ها چه ما بخواهیم و نخواهیم در حال تسخیر دنیا هستند؛ بنابراین همان بهتر که روی این موج سوار شویم و بتوانیم بخشی از قابلیت ها و توانمندی ها را به دست آوریم.

وی بیان کرد: در این زمینه با مجموعه ای از نخبگان حوزه صنعت و دانشگاه، کارگروهی را تشکیل دادیم و یک سری مطالعات تطبیقی در عرصه بین المللی هوش مصنوعی در زمینه موضوعاتی مانند اینکه بقیه کشورها چه حوزه هایی را مورد هدف قرار داده اند و چکار می کنند و اینکه چه منابعی را تخصیص دادند، انجام دادیم و در کنار آن یک ظرفیت سنجی از کشور در خصوص ظرفیت ها و توانمندی های موجود را به سرانجام رساندیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری اظهار داشت: بر اساس این مطالعات، اطلس توانمندی حوزه هوش مصنوعی را تهیه کردیم که در آن شرکت های این حوزه و نوع فعالیت شان را مشخص می کند.

محمدی ادامه داد: این امر منجر به این شد که در سه بخش خروجی هایی حاصل شود شامل اینکه اولویت های حوزه هوش مصنوعی برای کشور در افق پنج ساله چه چیزهایی است و روی چه موضوعاتی باید سرمایه گذاری کنیم، همچنین در این اولویت ها توانمندی های ما چگونه است و مجموعه حمایت هایی که باید انجام شود کدامند که هم توانمندی های ما در این حوزه ارتقا پیدا کند و هم اولویت ها محقق شود.

  ‌ساخت واکسن کرونا بیش از یک سال زمان می‌برد

وی یادآور شد: در این زمینه حمایت های مختلفی را طراحی کرده ایم که برخی از این حمایت ها در لایه بسترسازی و توانمندسازی است مثل ایجاد زیرساخت های لازم برای هوش مصنوعی و تامین منابع انسانی و توانمندسازی و آموزش افرادی که لازم است وارد هوش مصنوعی شوند و بخشی از حمایت ها نیز مربوط به حمایت از پلت فرم های حوزه هوش مصنوعی است.

دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال یادآور شد: ۹۴ ماژول و پلت فرم هوش مصنوعی در دنیا را شناسایی کرده ایم و اکنون فقط روی ۲۰ تا ۳۰ مورد از این ها برنامه ریزی داریم و حدود ۷۰ مورد از این ها مانده است و باید در پنج سال آینده روی آنها سرمایه گذاری کنیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی برای حمایت از پلت فرم های باقی مانده در حال انجام است، گفت: درحوزه هوش مصنوعی سه دسته برنامه داریم؛ برنامه هایی که از جنس زیرساختی و تعاملی است، برنامه مرتبط با توانمندسازی، آموزش، شبکه سازی و همکاری بین المللی است و برنامه مرتبط با پلت فرم ها و ماژول های حوزه هوش مصنوعی که در حال برنامه ریزی است.

محمدی ادامه داد: در سند راهبردی هوش مصنوعی، همه این موارد، مجموعه اولویت ها و نحوه حمایت از این اولویت ها ارایه شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.