برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

پژوهشگران ایرانی با تصفیه پساب صنایع، برق تولید کردند

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از صندوق حمایت از پژوهشگران وفناوران معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، محدودیت منابع انرژی یکی از چالش‌هایی است که کشورهای گوناگون با آن دست به گریبان‌اند، در این زمینه نیز محققان طرح‌های زیادی را انجام داده‌اند تا این موضوع را رفع کنند.

«تولید الکتریسیته از تصفیه پساب صنایع گیاهان دارویی در سیستم الکتروفنتون زیستی» یکی از پژوهش‌ها در این راستا است که محققان دانشگاه تربیت مدرس با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آن را انجام دادند.

حبیب الله یونسی مجری این طرح پژوهشی گفت: پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس برای تصفیه پساب در این طرح از روش بی‌هوازی بهره بردند، شکسته شدن مواد آلی پساب همراه تجزیه بی هوازی تولید پروتون و الکترون می‌کند، پس از آن از سیستم پیل سوختی میکروبی بهره گرفته شد تا الکتریسته تولید شود.

وی ادامه داد: این یک فرآیند میکروبی است که طی آن از میکروارگانیسم‌های بی هوازی استفاده می‌شود، آنها با تغذیه از مواد آلی پساب رشد می‌کنند و با شکستن مواد آلی موجب ایجاد اکسیژن و الکترون می‌شوند، وجود هر میزان دی اکسید کربن در پساب به این معنا است که منبع انرژی شیمیایی لازم را داریم.

یونسی افزووپد: در نتیجه پساب‌های صنعتی می‌توانند یک فرآیند تصفیه سبز داشته باشند. همچنین می توان از انرژی تولید شده در ضمن تصفیه پساب در وسایل کم مصرف استفاده کرد. این طرح قابل گسترش برای همه نوع پساب صنایع، شهری و خانگی است.

پیل ­های سوختی میکروبی به عنوان وسایل تبدیل کننده پساب­ ها به انرژی الکتریکی و استفاده از هیدروژن به عنوان سوختی که می­ توان آن را از منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر تهیه کرد، می­ تواند یک راه حل قابل اطمینان برای رفع مشکل انرژی و مشکلات زیست محیطی باشد. این موضوع سبب کاهش هزینه­ های سالیانه تصفیه پساب در بسیاری از کشورها می­ شود.

  فضای اقتصادی شفاف زمینه ساز ایجاد بسترهای سرمایه گذاری است

در این پروژه از یک پیل سوختی میکروبی دو محفظه در ترکیب با فرآیند فنتون تحت عنوان سیستم الکترو­فنتون زیستی به منظور تصفیه پساب استفاده ش. از ویژگی­ های این سیستم می­ توان به راندمان بالا، آلوده کنندگی کم، نداشتن سر و صدا و هزینه تعمیر و نگهداری کم اشاره کرد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)