برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

افت تدریجی تأثیر کرونا بر محیط کسب‌وکار

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران در تابستان ۱۳۹۹ از رسیدن عدد این شاخص به ۶.۰۵ واحد (نمره ۱۰ بدترین ارزیابی است) حکایت دارد که مساعدتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته با میانگین ۶.۰۱ است.

در تابستان سال جاری، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، به ترتیب سه مؤلفه غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار و دشواری تأمین مالی از بانک‌ها را نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه‌ها ارزیابی کرده‌اند.

بر اساس یافته‌های این طرح در مدت زمان اعلام شده، استان‌های کردستان، کرمان و سیستان‌ و بلوچستان به ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب‌وکار و استان‌های سمنان، آذربایجان غربی و مرکزی به ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب‌وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد: میانگین ظرفیت تولیدی بنگاه‌های اقتصادی شرکت‌کننده در طرح فصل تابستان معادل ۳۷.۳۱ درصد بوده که نسبت به همین میزان در فصل بهار ۳۵.۵۷ درصد، با افزایش تقریبی ۲ واحدی مواجه شده است.

فعالان اقتصادی به‌طور متوسط، میزان تأثیر کرونا بر محیط کسب‌وکار را ۶.۶۲ واحد ارزیابی کردند که در مقایسه با همین مقدار در فصل بهار ۷.۱ واحد تا حدودی بهبود یافته است. لازم به ذکر است که شاخص کل کشور، شاخص استانی و سایر شاخص‌ها نیز در این فصل با در نظر گرفتن این عامل محاسبه و گزارش شده‌اند.

شاخص استانی محیط کسب‌وکار در فصل تابستان ۱۳۹۹ نیز به شرح جدول زیر است:

در فصل تابستان ۱۳۹۹، میزان آسیب وارده بر کسب‌وکارها از شیوع ویروس کرونا در استان‌های اردبیل ۸.۷۵، ایلام ۷.۷۲، لرستان ۷.۵۸ و خوزستان ۷.۴۷، بیشترین مقدار و در استان‌های سمنان ۵.۳۱، قم ۵.۹۸، فارس ۶.۱۲ و قزوین ۶.۱۳، کمترین مقدار نسبت به سایر استان‌ها توسط فعالان اقتصادی ارزیابی شده‌اند.

بر اساس نتایج این پایش، وضعیت محیط کسب‌وکار در بخش کشاورزی ۵.۹۳، در مقایسه با بخش‌های خدمات ۶.۱۱ و صنعت ۵.۹۴ مناسب‌تر ارزیابی شده است.

در بین رشته فعالیت‌های اقتصادی برحسب طبقه‌بندی استاندارد ISIC.rev۴، رشته فعالیت‌های اطلاعات و ارتباطات، حمل‌ونقل و انبارداری و سلامت انسان و مددکاری اجتماعی دارای بدترین وضعیت محیط کسب‌وکار بوده‌اند و رشته فعالیت‌های آموزش، سایر فعالیت‌های خدماتی و تولید صنعتی بهترین وضعیت محیط کسب‌وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت‌های اقتصادی در کشور داشته‌اند.

  راه‌اندازی پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی در شرق و شمال غرب کشور 

وضعیت محیط کسب‌وکار کشور برحسب تعداد کارکنان شاغل در بنگاه‌ها به‌گونه‌ای است که بنگاه‌های با ۶ تا ۱۰ نفر کارکن ۶.۱ دارای بدترین وضعیت و بنگاه‌های با ۱۰۱ تا ۲۰۰ کارکن ۵.۶۷ دارای بهترین وضعیت محیط کسب‌وکار نسبت به سایر بنگاه‌ها ارزیابی شده‌اند.

وضعیت محیط کسب‌وکار کشور برحسب سال تأسیس بنگاه اقتصادی در کارگاه‌های کمتر از ۲ سال، بدترین وضعیت ۶.۱۳ و در کارگاه‌های بیشتر از ۱۶ سال، دارای بهترین وضعیت ۵.۹۲ ارزیابی شده‌اند.

شاخص کسب‌وکار بر اساس نظریه شین

بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب‌وکار ایران در تابستان ۱۳۹۹، عدد ۶.۱۵ به دست آمده است که بدتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته بهار ۱۳۹۹ با میانگین ۶.۱ است. میانگین ارزیابی محیط اقتصادی عدد ۶.۳۹ است که در ارزیابی فصل گذشته عدد ۶.۳ حاصل شده بود و میانگین ارزیابی محیط نهادی عدد ۵.۹۶ است که در فصل گذشته عدد ۵.۹۳ ارزیابی شده بود.

بر این اساس، همانند فصل گذشته محیط جغرافیایی با عدد ۵.۳ و محیط مالی با عدد ۸.۳۵ به ترتیب مساعدترین و نامساعدترین محیط‌ها بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین بوده‌اند. لازم به ذکر است که شاخص شین به دلیل در نظر گرفتن وزن عوامل مختلف در محاسبه، از دقت بیشتری نسبت به شاخص کل برخوردار است.

در بین رشته فعالیت‌های اقتصادی برحسب طبقه‌بندی استاندارد ISIC.rev۴ در فصل تابستان، فعالیت‌های سایر فعالیت‌های خدماتی شامل تعمیرات رایانه و کالاهای شخصی و خانگی، آرایشگاه‌ها، شستشو و خشک‌شویی منسوجات، خدمات سونا، ماساژ و گرمابه ۸.۴۵، تأمین مکان و غذا شامل هتل‌ها، اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها و تالارهای پذیرایی ۸.۱۴ و اداری و خدمات پشتیبانی شامل آژانس‌های توریستی و مسافرتی، مؤسسات حمل مسافر و مؤسسات کرایه لوازم، ابزار و ماشین‌آلات ۷.۸۶ بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا متحمل شده‌اند.

در مقابل رشته فعالیت‌های مالی و بیمه ۵.۲۸، آب‌رسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه ۵.۵۸، و استخراج معدن ۵.۷۸ کمترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا نسبت به سایر فعالیت‌ها متحمل شده‌اند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)