جعبه نوشته

بازگشت ارز صادراتی برای رفع نیاز واحدهای تولیدی تسریع شود

  • تاریخ : 28th اکتبر 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 140 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای بازگشت ارز صادراتی برای رفع نیاز واحدهای تولیدی تسریع شود بسته هستند

به گزارش روز سه‌شنبه سازمان توسعه تجارت ایران، «حمید زادبوم» در سی و پنجمین کارگروه توسعه صادرات که با حضور نمایندگانی از دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی برگزار شد، افزود: با توجه به اولویت و اهمیت تامین مواد اولیه، قطعات و تجهیزات مورد نیاز واحدهای تولیدی کشور از محل ارز صادراتی، باید برای تسریع و تسهیل بازگشت ارز صادرات به چرخه اقتصادی کشور همانند ماه‌های گذشته به صورت گسترده‌تر اقدام شود.

به گزارش ایرنا از ابتدای امسال، سازمان توسعه تجارت و بانک مرکزی مهلتی را برای صادرکنندگان به منظور بازگرداندن ارز حاصل از صادرات در سال های ۹۷ و ۹۸ تعیین کردند. در غیر این صورت کارت بازرگانی آنان تعلیق خواهد شد.

تا پایان شهریورماه ۳۵ میلیارد یورو ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور بازگشت، اما ۱۶ میلیارد یورو باقی ماند که پیگیری برای پرداخت آن در دستور کار قرار دارد.

در این جلسه، درخواست‌های نمایندگان اتاق‌های بخش خصوصی مبنی بر ضرورت شفاف‌سازی اطلاعات و آمار بانک مرکزی درخصوص ۲۵۰ صادرکننده متخلف که نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام نکرده‌اند و به قوه قضاییه معرفی شده‌اند، مطرح شد.
در ادامه این نشست، تشکل‌های تخصصی حاضر در جلسه با توجه به اهمیت صادرات فرآورده‌های نفت، گاز، پتروشیمی، انتظارات و درخواست‌های خود مبنی بر رفع موانع و چالش‌های سر راه صادرات از جمله تسریع در استرداد وجوه مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان، عرضه کامل مواد اولیه تولید پالایشگاهی در بورس کالا برای تامین مواد اولیه واحدهای صنایع پایین‌دستی نفت، گاز و پتروشیمی و امکان‌سنجی جایگزینی اوراق بهادار، سفته، چک و ضمانت‌نامه بانکی به جای دریافت وجوه نقد بابت مالیات ارزش افزوده خریداران اقلام صادراتی در رینگ صادراتی بورس کالا، مطرح کردند. 
در سی و پنجمین نشست کارگروه توسعه صادرات، مقرر شد گمرک ایران مشکلات صادرات از محل ورود موقت بنگاه‌های صادراتی حوزه پایین‌دستی نفت، گاز و پتروشیمی را پیگیری کند.

  دانلود آهنگ علی زند وکیلی گلهای شمعدانی

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.