برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تامین ۷۴۱ میلیون دلار ارز برای روغن خام در هفت ماه امسال

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «صدیف بیک زاده» با اشاره به تامین عمده نیاز روغن کشور از واردات و ضریب بالای وابستگی به واردات این کالا، اظهار داشت: در سال جاری برنامه اختصاص یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارز برای روغن خام را داریم که در این راستا باید ۱.۹ میلیون تن واردات روغن خام انجام شود تا بتوانیم بازار این محصول را تنظیم کنیم.

وی با اعلام اینکه بخشی از روغن مورد نیاز از محل دانه‌های روغنی وارداتی و تولید داخل تامین می‌شود، تصریح کرد: از حدود سه میلیون تن دانه روغنی وارداتی، ۱۸ درصد تبدیل به روغن خام می‌شود که می تواند بخشی از نیاز کشور را تامین کند.

بیک زاده با اعلام اینکه در هفت ماهه امسال میزان تخصیص ارز برای روغن خام ۹۳۳ میلیون دلار بوده است، گفت: همچنین در این مدت ۷۷۳ میلیون دلار نیز برای دانه های روغنی تخصیص ارز شده است.

وی با بیان اینکه ۷۴۱ میلیون دلار تامین ارز برای روغن خام و ۶۶۴ میلیون دلار تامین ارز برای دانه‌های روغنی در ۷ ماهه امسال انجام شده است، خاطرنشان کرد: این تامین ارزها با یک وقفه یک ماهه تبدیل به کالا می شود و از طریق گمرکات ترخیص و وارد کشور خواهد شد.

بیک زاده همچنین با اعلام اینکه برای تنظیم بازار از ذخایر راهبردی نیز استفاده خواهیم کرد، گفت: هر زمان جریان تامین کالا با هر دلیل از جمله کمبود ارز با مشکل مواجه شود، از این ذخایر راهبردی استفاده می کنیم.

به گفته وی، موجودی ذخایر شرکت بازرگانی دولتی برای روغن خام مکفی است و حتی تا چند ماه آتی در صورت اختلال در واردات می توانیم این محصول را در کشور تامین کنیم.

  مونسان: گردشگری و ورزش در دولت تدبیر و امید، موفق‌ ظاهر شدند

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت، تصریح کرد: با توجه به برنامه ریزی تامین و توزیع روغن خوراکی، تولید آن در داخل کشور مطابق برنامه انجام شده و روند تولید نیز ادامه خواهد داشت و نیاز داخلی روغن خوراکی نیز به موقع تامین می شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)