برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

استان‌های مرزی به جذب گردشگر خارجی کمک کنند

به‌گزارش عصر یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث‌آریا، علی‌اصغر مونسان در نهمین نشست شورای هماهنگی بخش خصوصی گردشگری، با بیان این مطلب عنوان کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی در کشورهای هم‌جوار برای جذب گردشگر و توسعه همکاری‌ها در حوزه گردشگری وجود دارد،  از این رو باید به ادارات کل میراث‌فرهنگی در استان‌های مرزی این مأموریت داده شود تا نسبت به جذب گردشگران خارجی از کشورهای همسایه اقدام کنند. این موضوع فقط وظیفه وزارتخانه نیست بلکه ادارات کل میراث‌فرهنگی استان‌ها نیز باید جذب گردشگران خارجی را یکی از وظایف خود بدانند.

وزارت میراث‌فرهنگی حامی بخش خصوصی

او سپس به اهمیت همکاری بخش دولتی و بخش خصوصی برای رونق گردشگری اشاره کرد و خطاب به مدیران تشکل‌های بخش خصوصی گردشگری در این جلسه، افزود: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در کنار شماست و از شما حمایت می‌کند. ما به‌عنوان حاکمیت وظیفه داریم تا مسیر را هموار و موانع را برطرف کنیم. بخش دولتی و بخش خصوصی در کنار همدیگر برای کشور سودآوری خواهند داشت.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در این شورا باید به آن توجه کرد، سامان‌دهی آژانس‌ها به‌منظور جذب گردشگر خارجی است. باید به یک متعادل‌سازی دست پیدا کنیم. باید بدانیم تعداد آژانس‌های فعال در حوزه جذب گردشگر خارجی چقدر است و چه ظرفیت‌هایی در آژانس‌های ما وجود دارد که از آن‌ها بهره ببریم.

او سپس به ترکیه به‌عنوان یکی از کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: این کشور در همسایگی ما دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی است و می‌توان از ترکیه گردشگران زیادی داشت، منتها به نظر می‌رسد برای این کار نیازمند تبلیغات بهتر و معرفی بیشتر ایران به ترک‌ها هستیم.

 مونسان اظهار کرد: من با وزیر گردشگری ترکیه صحبت کردم آن‌ها علاقه‌مند به توسعه گردشگری با ایران هستند. در صحبتم موضوع طلب فعالان گردشگری ایران از ترکیه را نیز مطرح کردم که قول مساعد برای پیگیری این موضوع داده شد و قرار است در نامه‌ای رسمی این موضوع را به همراه مستندات لازم به وزارت گردشگری ترکیه اعلام کنیم.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود به برگزاری وبینار خود با وزیر گردشگری ونزوئلا اشاره کرد و افزود: در این گفت‌وگوی ویدئو کنفرانسی وزیر گردشگری ونزوئلا نیز برای توسعه همکاری‌ها در حوزه گردشگری با ایران اظهار علاقه کرد. خوشبختانه ما با ونزوئلا لغو روادید هستیم و از طرفی نیز پرواز مستقیم به این کشور داریم که این موضوعات می‌تواند ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری دو کشور باشد.

  سطح مبارزه شیمیایی با ملخ صحرایی به ۸ استان کشور رسید

بسته سوم حمایتی از گردشگری ابلاغ شده است

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه به تدوین بسته حمایتی جدید از فعالان گردشگری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه این بسته که به بسته سوم موسوم است تدوین و ابلاغ شده است. محدودیت‌هایی که در بسته‌های قبلی بود برداشته شده و برای تحقق آن نیز بسیار تلاش شده است.

او در ادامه به موضوع نمایشگاه گردشگری تهران نیز اشاره کرد و افزود: برای چگونگی برگزاری این نمایشگاه نیازمند بهره‌گیری از نظرات بخش خصوصی هستیم. بر همین اساس تصمیم گرفتیم امسال نمایشگاه تهران به طور کامل به بخش خصوصی واگذار شود. بسیار امیدوار هستیم که وضعیت کرونا در کشور و جهان در ماه‌های آینده بهتر شود و واکسن یا داروی این بیماری کشف شود،  با این حال با توجه به این که مجوز برگزاری این نمایشگاه دریافت شده است درخواست من از فعالان بخش خصوصی این است که درباره چگونگی برگزاری این نمایشگاه با مسئولان وزارت بهداشت جلساتی را برگزار کنند و در این خصوص با آن‌ها رایزنی و مشورت شود.

مونسان در ادامه تصریح کرد: با توجه به اهمیت صنایع‌دستی ایرانی، امسال در صورت برگزاری نمایشگاه گردشگری تهران حتما باید بخش ویژه‌ای به این بخش اختصاص پیدا کند.

سامان‌دهی و برخورد با تورهای گردشگری غیرمجاز

او در ادامه به موضوع تورهای غیرمجاز اشاره کرد و گفت: متأسفانه تورهای غیرمجاز در کشور برگزار می‌شود که نتایج منفی آن به ما برمی‌گردد. این تورها بیشتر تورهای طبیعت‌گردی هستند که به طبیعت و جنگل و کویر آسیب‌هایی نیز وارد می‌کنند، در حالی که افراد طبیعت‌گرد، طبیعت‌دوست نیز هستند و به طبیعت احترام می‌گذارند و آسیبی وارد نمی‌کنند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی عنوان کرد: پیشنهاد من این است که در مرحله اول باید این تورها را سامان‌دهی کرد و در درجه دوم با تورهای غیرمجازی که امکان سامان‌دهی آن‌ها وجود ندارد به طور جدی برخورد کرد و در این خصوص می‌توان از ظرفیت ناجا برای برخورد با این تورها و جلوگیری از برگزاری آن‌ها کمک گرفت.

در ادامه این جلسه پورتال جامع گردشگری ایران به آدرس برای مدیران تشکل‌های بخش خصوصی گردشگری معرفی شد و دکتر مونسان با اشاره به قابلیت‌های این پورتال از فعالان بخش خصوصی خواست تا در برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری تورهای گردشگری و سفر از ظرفیت‌های این پورتال استفاده کنند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)