برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

روحانی: آمریکا به قانون و معاهدات بین المللی برگردد و به ملت ایران احترام بگذارد

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با تبریک میلاد پیامبر(ص) و امام صادق(ع) گفت : مردم در طول این ایام بیش از گذشته به یاد اخلاق و رفتار پیامبر (ص) و شیوه و مکتب امام صادق (ع) بوده و برای همیشه خواهند ماند. اساس حکومت پیامبر (ص) طبق آنچه قرآن بیان می‌کند، بر مبنای اخلاق، نرم‌خویی، مهربانی با مردم، تواضع، دعا برای افراد امتش که دچار اشکال، خطا و گناه بودند و مشورت با مردم بوده است.  

رییس جمهوری با بیان اینکه خداوند اساس جاذبه پیامبر اسلام (ص) را اخلاق نیکوی ایشان می‌داند، اظهار داشت: قرآن می‌گوید اهل گذشت باش، برای آنها در نزد خداوند طلب عفو کن و در امور با آنها مشورت کن. این نشان می‌دهد شیوه حکومت در اسلام چیست و چگونه است.  

حمله به دانشگاه هیچ تناسبی با اسلام ندارد

روحانی با اشاره به اقدامات تروریستی در روزهای گذشته گفت: آنهایی که نسبت به پیامبر (ص)، جملات ناصحیح به کار می‌برند با اخلاق و شیوه و سیره رسول گرامی اسلام آشنا نیستند، در این روزها حوادث عجیب و غریبی می‌بینیم، حمله به عبادت‌گاه، حمله به یک مدرسه، حمله به یک دانشگاه، با ادعای اینکه اینها می‌خواهند حامی اسلام و پیامبر(ص) باشند،همه اینها دروغ می‌گویند، اینها حامی پیامبراسلام(ص) نیستند، پیامبر شیوه‌اش این چنین نیست، آنها که اهانت کردند کارِ‌نادرستی کردند و کار غلطی را انجام دادند و آنهایی که عکس‌العمل افراطی نشان دادند هم اشتباه کردند. 

رییس جمهوری بیان کرد: ریشه این اقدامات (حمله‌ها و اهانت‌ها) هر دو به یک جا برمی‌گردد، یعنی افراطیونی هم که امروز آدم می‌کشند ریشه آن برمی‌گردد به آن اتاق فکری که بر ضد اسلام کار می‌کند. اینکه یک گروه افراطی در افغانستان به یک دانشگاه حمله کند و دانشجویان عزیز و اساتید را مورد حمله قرار دهد، عده‌ای را شهید و عده‌ای را مجروح کند، این هیچ تناسبی با اسلام ،احکام اسلام و شیوه پیامبر و انبیای عظام ندارد.

وی اظهار داشت: مشخص است که یک برنامه‌ریزی برای ایجاد تنفر مردم در سطح جهان نسبت به اسلام، نبوت و انبیا جریان دارد. بنابراین اساسِ این ریشه برمی‌گردد به آنها که بر ضد اسلام بوده و دنبال اسلام‌هراسی هستند و نمی‌خواهند واقعیتِ اسلام برای جهانیان روشن شود.

روحانی با اشاره به سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب گفت: در مساله فرهنگ و امنیت و اقتصاد، فرهنگ تاکید همیشگی ایشان بوده و تاکید همیشگی همه مردم است، البته هم امنیت داخلی و هم امنیت ملی  مساله بسیار مهمی است، مساله اقتصاد هم مساله مهمی است که امروز مردم با آن مواجه هستند. 

آمریکا با جنگ اقتصادی به دنبال فشار به مردم و نظام است

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: جنگی که آمریکا از سه سال گذشته بر ضد ایران شروع کرده، جنگ اقتصادی بوده، یعنی آن جنگی که آنها فکر کردند می‌توانند به نظام و به مردم فشاری وارد کنند، جنگ اقتصادی بود. باید با همه توان در این شرایط برای رفع مشکلات مردم تلاش کنیم.

روحانی بیان کرد: در اولین اقدام تلاش کنیم مردم نسبت به دسترس بودن کالاهای ضروری و اساسی، دارو در کشور کاملا اطمینان داشته باشند و مطمئن باشند که این کالاها در اختیارشان خواهد بود.

 رشد ۳۸ درصدی واردات و ۱۴ درصدی صادرات

رییس جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در مورد کالاهای اساسی مردم مطمئن باشند کالاها به آنها می‌رسد، خاطرنشان کرد: در همین هفته‌ گذشته واردات نسبت به هفته قبل تر از آن، ۳۸ درصد افزایش داشت و صادرات کالا هم در ماه‌های اخیر ۱۴درصد افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: در طول هفته‌های گذشته بحث‌هایی که درباره اقتصاد کشور داشتیم و تصمیمات مهمی برای ۹ ماهه پایانی دولت گرفتیم که برخی برنامه‌ها بلندمدت است و مربوط به سال بعد هم می‌شود و برخی بلندمدت‌تر است و برخی محدودتر. چون این دولت ۹ماه دیگر بار مسئولیت را بر دوش دارد.  

رییس جمهوری با بیان اینکه تصمیمات اساسی ما از چند هفته قبل بدون توجه به اینکه در آمریکا چه می‌گذرد و چه کسی رییس جمهور می‌شود، ‌ گرفته شده است، گفت: در این جلسات نسبت به شیوه استفاده از ارز در صادرات و واردات، ترخیص کالا از گمرک تصمیمات وهماهنگی‌های لازم بین بانک مرکزی وزارت صمت، جهاد کشاورزی و اقتصاد اتخاذ و اقدامات آن از دیروز شروع شده است.

وی افزود: ۳ هفته قبل بر مبنای تولید داخلی، صادرات نفتی وعمدتا غیرنفتی، نحوه تعامل وزارت‌خانه‌ها باهم هماهنگی‌ها انجام شد چون برای مهم نیست در آمریکا چه می‌گذرد و چه کسی انتخاب می‌شود. انتخابات اخیر آمریکا از جهات مختلف عبرت‌آمیز بود و نمی‌خواهم وارد جزییات شوم.

 آمریکا به قانون و معاهدات بین‌المللی برگردد

روحانی با تاکید براینکه برای ما فرد و حزب مهم نیست بلکه شیوه‌ای که در دولت اتخاذ می شود، اهمیت دارد، گفت: می‌خواهیم آمریکا به قانون و همه معاهدات بین المللی و چندجانبه برگردد و به احترام به ملت ایران برگردد. می‌خواهیم به جای تحریم، احترام باشد.

رییس جمهوری افزود: اگر آمریکا تحریم ظالمانه را برداشت و احترام گذاشت آن وقت شرایط ما فرق می کند. اگر تهدید را کنار گذاشت و احترام و تکریم را انجام داد، شرایط فرق می کند. اگر به جای عهدشکنی و قانون شکنی، ‌ به دنبال اجرای تعهدات بود شرایط فرق می کند. برای ما اصول، ‌ شیوه و سیاست مهم است وگرنه فرد و حزب برای ما اهمیتی ندارد.  

رییس دولت تدبیر وامید خاطرنشان کرد: ما بر فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا به شیوه درست برنگردد، برنامه ریزی کردیم اگر آمریکایی‌ها فهمیدند و عبرت گرفتند که باید راه دیگر را انتخاب کنند چه بهتر، درغیر این‌صورت تصمیمات ما بر این مبنا است که اگر شرایط سخت بود، کشور چگونه اداره شود.

  قرنطینه پاریس مشکل بازسازی نتردام را دوچندان کرد

 فضاهای خوبی برای صادرات داریم

وی با بیان اینکه هنوز فضاهای بسیار خوبی برای صادرات داریم، گفت: در هفته‌های گذشته در ستاد اقتصادی دولت بحث‌هایی داشتیم که یک مبنای آن افزایش صادرات بود، اینکه چه کاری انجام دهیم که صادرات افزایش پیدا کند و یا کالاهای اساسی راحت‌تر به دست ما برسد و یا بجای اینکه گرفتار گردش‌های مالی و بانکی شویم، با تهاتر انجام شود.

رییس جمهوری گفت: در ستاد اقتصادی بررسی کردیم که چگونه اجناس به جای اینکه در گمرک بماند، از همان اول که جنس خریداری می‌شود و حتی قبل از اینکه روی کشتی برود درباره آن تصمیم بگیریم. همه تصمیماتی که برای سامانه جامع تجارت اتخاذ کردیم، برای این است که همه چیز به روز و روشن باشد تا کار پیش برود.

وی افزود: بخشی از آن چه مردم در یکی دو ماه اخیر با مشکلات مواجه شدند، به مسائل ماه‌های اولیه سال و شیوع  کرونا که صادرات کشور را دچار وقفه و مشکلات کرد، مربوط می‌شود. امروز آن مشکلات رفع شده است و روال عادی پیدا کرده است ما در صادرات و واردات رشد خواهیم داشت و مشکلات مردم کمتر می شود البته وزارتخانه‌های مربوطه باید همه توان خود را به کار بگیرند.  

روحانی گفت: خوشحالم وزارت صمت و کشاورزی و سایر دستگاه‌ها به سخنان دیروز رهبر معظم انقلاب توجه جدی کردند و امروز هم در دولت مطرح شد و همان طور که ایشان این نکته بحق را مطرح کردند گرانی و قیمت برخی از کالاها ناموجه و نادرست و ناصحیح است و باید راه حل برای آن پیدا شود.

راه دولت مقابله با گرانی؛ وفور کالا/ قیمت گذاری منصفانه

رییس جمهوری بیان کرد: البته دلایلی برای گران شدن کالا مطرح است که باید حل و فصل شود، ما دو هدف داریم؛ وفور کالا و آن چه مورد  نیاز مردم و از کالاهای اساسی و غیراساسی در جامعه و همچنین قیمت منصفانه کالا در بازار است، نسبت  به اولی موفق بودیم. هم امسال و هم سال گذشته و از سال ۹۷ که این مشکلات و جنگ اقتصادی شروع شد، ما دروفور کالا موفق بودیم وپایان سال هم موفق خواهیم بود. آنچه باید روی آن سرمایه گذاری کنیم و برای مردم مهم است این است که قیمت کالاها قابل قبول و متعادل باشد.

 امنیت مرزها برای ما اهمیت دارد

رییس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شرایط منطقه و مرزهای شمالی و شمال غرب کشور گفت: همانطور که می‌دانید درگیری نظامی میان دو همسایه ما در اوایل مهرماه آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد. وزارت خارجه ما در این زمینه فعال بوده و نیروهای مسلح ما برای امنیت مرزها حواسشان کاملاً جمع بوده و هم به خوبی نظارت و برنامه‌ریزی کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: امنیت مرزها و اینکه تروریست‌ها و گروهک‌های تروریستی در نزدیک مرز ما به هیچ عنوان حضور نداشته باشند و مرزهای جغرافیایی تغییر نکند، برای ما اهمیت دارد. البته تمامیت ارضی حق ملت‌های منطقه و حق جمهوری آذربایجان است اما می‌خواهیم که از راه غیرنظامی و غیرجنگ به این حقوق خودشان دست یابند اما در عین حال نکات اساسی برای ما مهم است.

رییس جمهوری افزود: به همه این کشور گفته و ابلاغ شده و وزارت خارجه طرح بسیار خوبی را برای پایان درگیری‌ها و صلح تهیه کرده است که امیدواریم آن طرح‌ها بتواند سر جای خودش به موفقیت برسد.

رییس دولت دوازدهم درباره طرح‌هایی که فردا – پنجشنبه – در قالب پویش ملی «تدبیرو امید برای جهش تولید» افتتاح می شود، گفت: کشور وارد یک فناوری جدید برای تحصیل آب شیرین برای مناطقی که خشکسالی‌ها در آن تاثیر بیشتری دارد و در مناطق خشک کویری قرار دارند، شده است.

برنامه دولت برای تامین ‌آب آشامیدنی / اجرای طرح مطالعاتی در ۱۷ استان

روحانی تصریح کرد: در واقع می خواهیم فناوری نمک‌زدایی را به صورت وسیع در کشور آغاز کنیم و جاهایی که در کشور به آب برای آشامیدنی و مصرف صنعتی نیازمند هستند و مایل و قادر به سرمایه گذاری هستند، این سرمایه گذاری در کشور انجام بگیرد.

رییس‌جمهوری اظهار داشت: وزارت نیرو طرح مطالعات لازم را در ۱۷ استان در فلات مرکزی کشور و مناطق ساحلی خلیج‌فارس و دریای‌عمان پیش برده است؛ برخی از استان‌های ساحلی نیازمند آب حتی آب شور بدون نمک‌زدایی برای مصارفی مانند پرورش آبزیان هستند و برخی از استان‌ها هم نیازمند آب با نمک‌زدایی هستند که اولین کار فردا برای رساندن ‌آب به کرمان آغاز می‌شود.

وی افزود: با اجرای این طرح خلیج فارس به استان کرمان و در مراحل بعد به استان یزد و سایر استان‌ها متصل می‌شود. با این طرح که فردا انجام می شود، ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب‌ شور که به ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب شیرین تبدیل می‌شود.

 روحانی ادامه داد: طرحی که فردا انجام می‌شود، فاز اول است که ۷۰ میلیون مترمکعب برای مصرف در استان‌های هرمزگان و کرمان آب شیرین می‌شود که کار بسیار بزرگی است.

رییس جمهوری اضافه کرد: برای استان‌های دیگر طراحی مطالعات طرح آبرسانی و نمک زدایی انجام شده که امیدواریم با سرمایه گذاری لازم بتوانیم معضل آب مخصوصا در مناطق کویری که مشکلات بیشتری برای آب آشامیدنی دارند، حل کنیم.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)