برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

ضرورت رصد مرغداری‌های گوشتی برای مقابله با آنفلوانزای پرندگان

به گزارش روز شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « علی‌صفر ماکنعلی » افزود: در مورخ چهار نوامبر ۲۰۲۰ میلادی مصادف با ۱۴ آبان ماه سال جاری، اداره محلی دامپزشکی واقع در استان کاگاوا واقع در کشور ژاپن از یک فارم مرغ گوشتی خانگی گزارشی در مورد افزایش تعداد پرندگان تلف شده دریافت کرد.

وی با بیان این که نمونه‌های استاندارد اخذ و به آزمایشگاه اداره دامپزشکی محلی (مرکز خدمات بهداشتی دام Seibu؛ LHSC) ارسال شدند و نمونه‌های جمع آوری شده از پرندگان مرده از نظر کیت‌های جذب آنتی ژن از نظر ویروس آنفلوانزا A مثبت بود‏، اظهارداشت: این اداره محلی دامپزشکی در پنج نوامبر LHSC آزمایش‌های RT-PCR و RRT-PCR را انجام داد و تایید کرد که نوع H۵ است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه در ۶ نوامبر (۱۶ آبان ماه)، انستیتوی ملی بهداشت حیوانات (NIAH) آزمایش‌های تکمیلی را انجام داد و عامل آن ویروس H۵N۸ از نوع آنفلوانرای فوق حاد پرندگان است، تصریح کرد: معدوم‌سازی همه پرندگان حساس در فارم آلوده در حال اجراست و محدودیت‌های جابجایی و حمل و نقل به ترتیب در شعاع سه کیلومتری و ۳ – ۱۰ کیلومتری مزرعه فارم آلوده برای مزارع اعمال می‌شود.

ماکنعلی با بیان این که مقامات محلی در غرب ژاپن پس از تأیید شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان برای نخستین بار پس از نزدیک به سه سال در این کشور، روز پنجشنبه اقدام به کشتار حدود ۳۳۰ هزار قطعه مرغ کردند، گفت: دولت محلی استان کاگاوا به مزارع مرغداری در شعاع سه کیلومتری محل آلوده در میتوویو دستور داد که مرغ و تخم مرغ را جابجا نکنند و در حال بررسی همه جانبه برای مشخص کردن منشاء آلودگی و این نکته هستند که آیا آلودگی در مکان های دیگر رخ داده است یا خیر؟

به گفته وی، انتقال پرندگان و تخم مرغ از مزارع در شعاع ۱۰ کیلومتری خارج از منطقه ممنوع شده و در فارم آلوده در روز چهارشنبه در مجموع طی یک دوره چهار روزه تعداد ۳۸۰۰ مرغ تلف شده‌اند.

  واکسن کرونا چه زمانی آماده می‌شود؟

رییس سازمان دامپزشکی کشور با بیان این که این اقدامات حدود ۴.۶۲ میلیون قطعه مرغ را در ۱۱۵ مزارع در شعاع ۱۰ کیلومتری پوشش می‌دهد، تصریح کرد: البته طبق گفته دولت استانی تا صبح روز پنجشنبه گزارشی از تلفات دسته جمعی طیور در این منطقه گزارش نشده است، اما نیروی زمینی ارتش به درخواست دولت محلی به این عملیات پیوسته‌اند. وزارت محیط زیست هشدار سراسری خود را برای پرندگان وحشی به بالاترین سطح در سه سطح افزایش داد. این هشدار هفته گذشته به دنبال شیوع آنفلوانزای مرغی در کره جنوبی به سطح دو افزایش یافت.

وی افزود: احتمال درگیری مزارع مرغ گوشتی حدود یک به ۶۵ نسبت به مزارع مرغ تخمگذار است و از آنجایی که این ویروس امکان درگیری فارم‌‎های مرغ گوشتی را دارد؛ بنابراین ضروری است سیستم رصد و پایش غیرفعال در مرغداری‌های گوشتی به دقت مد نظر قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، طبق آمارها سرایت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان توسط پرندگان مهاجر از کشوری به کشور دیگر صورت می گیرد و سالانه بیش از چهار میلیون پرنده  به ۶۲۰ نقطه آبگیر کشور مهاجرت می کنند، بنابراین با تمام اقدام های کنترلی و پیشگیرانه در مناطق روستایی ویروس وجود دارد و تالاب ها و محل برخواستن پرندگان مهاجر می توانند عامل بروز و تشدید بیماری آنفلوانزا باشند.

سازمان دامپزشکی در دو سال گذشته در زمینه طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از جمله واکسیناسیون، رصد و پایش بیماری در مناطق روستایی و صنعتی اقدامات خوبی انجام داده است.

طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که از اواخر سال گذشته آغازشده، یک برنامه سه ساله است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)