برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

ارتقای ایمنی محیط‌های صنعتی با تجهیزات نانویی

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این شرکت فناور نانویی پیش از شیوع کرونا دستکش‌ و لباس ایمن برای کار در محیط‌های صنعتی تولید می‌کرد که با توجه به نیاز موجود در کشور اقدام به تولید ماسک‌ کرده است.

فرهاد طاهری مدیر عامل این شرکت گفت: دستگاه‌های تولید ماسک توسط خود شرکت ساخته شده‌اند.

وی بیان کرد: در شیوع ویروس کرونا تلاش کردیم تا ماسک را نیز به سبد محصولات خود اضافه کنیم، از این‌رو از سال گذشته تولید ماسک را به صورت برون‌سپاری تولید می‌کردیم،  اما از ابتدای سال با ساخت دستگاه تولید ماسک، موفق شدیم گام مهمی در مسیر تولید ماسک برداریم.

مدیرعامل این شرکت فناور ادامه داد: درحال حاضر انواع مختلف ماسک‌های معمولی و نانویی را تولید می‌کنیم. نانوالیاف به‌کار رفته در این ماسک‌ها از تولیدات شرکت‌های ایرانی است،  هم ماسک سه لایه و هم سوپاپ‌دار را در سبد محصولات داریم. یک نوع از ماسک‌های تولیدی شرکت از نظر فناوری مشابه ماسک‌های شرکت ۳M است. با توجه به بومی بودن فناوری، قیمت ماسک‌ها از نمونه‌های خارجی کمتر است؛ بنابراین فرصت صادراتی زیادی برای این محصول وجود دارد، هر چند که اولویت اول تامین نیاز بازار داخل است. در حال حاضر ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار ماسک را در روز داریم که بسته به نیاز بازار تولید انجام می‌شود.

طاهری گفت: در بخش تجهیزات ایمنی نظیر دستکش نیز فعالیت‌های توسعه‌ای را ادامه می‌دهیم. با شرکت در برنامه آیچلنچ ستاد نانو، میزبان طرح‌های مختلفی بودیم که برای توسعه محصولات ایمنی ارسال شده است. ۷ طرح برگزیده شده و تولید آزمایشی روی فناوری‌های آن‌ها در حال انجام است،  پیش‌بینی می‌کنیم در دو ماه آینده این تولیدات آزمایشی به تولید انبوه برسد.

  پخش آثار منتخب مسابقه دانش‌آموزی نور از شبکه دوم سیما

وی با بیان این که فناوری ‌نانو را در پلیمر این دستکش‌ها به‌کار گرفتیم، گفت: نانوذراتی که در تولید این دستکش‌ها استفاده می شود باعث ایجاد خاصیت عایق در برابر حرارت و مقاوم در برابر برش شده است. این دستکش‌ها در برابر حرارت مقاومت بالایی دارند و در صنایع مختلف نظیر ذوب آهن استفاده می‌شود. با توجه به این که دستکش‌ها در کارخانه‌های مختلف ما تولید می‌شوند از ظرفیت بالایی برای تولید برخوردار هستیم؛ به طوری‌که می‌توانیم تا ۸ میلیون جفت دستکش تولید کنیم در حالی‌که نیاز کشور در حدود ۳ میلیون جفت دستکش در سال است؛ بنابراین هدف ما صادرات است.

طاهری گفت: قیمت این دستکش ها کمتر از یک دوم نمونه‌های آمریکایی و فرانسوی است. در حال حاضر تنها ۳ یا ۴ شرکت دارای این نوع فناوری در جهان هستند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)