برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

شناسایی ژن مخفی در ویروس کرونا

به گزارش روز پنجشنبه از پایگاه خبری ساینس، منظور از ژن مخفی، ژنی است که درون یک ژن دیگر پنهان شده و می‌تواند یکی از ابزارهای مورد استفاده ویروس برای تکثیر موثر، غلبه بر  سیستم ایمنی میزبان یا انتقال مواد ژنتیکی ویروس باشد.

محققان آکادمی سینیای تایوان با همکاری دانشگاه فنی مونیخ و دانشگاه برکلی، کشف کردند که این ژن پنهان که ORF۳d نام دارد، توانایی برنامه‌ریزی پروتئینی را دارد که در جریان آلودگی انسان به ویروس تولید می‌شود. محققان با مطالعه بیشتر دریافتند که ژن ORF۳d موجب یک واکنش آنتی بادی قوی در انسان می‌شود.

شناسایی ژن‌های پنهان امری دشوار است و بسیاری از برنامه‌های کامپیوتری قوی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، قابلیت تشخیص این نوع ژن‌ها را ندارند. با وجود این، در ویروس‌های RNA که معمولا تعداد ژن‌ها اندک است و جهش‌های ژنتیکی متعددی دارند، ژن‌های پنهان به وفور یافت می‌شوند. ویروس کرونا در بین این نوع ویروس‌ها یکی از طولانی‌ترین تناوب‌های ژنتیکی را دارد.

به گفته محققان هنوز کارکرد و اهمیت بالینی این ژن به درستی مشخص نشده است، اما پیش‌بینی می‌شود سلول‌های T سیستم ایمنی توانایی تشخیص این ژن را نداشته باشند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه eLife منتشر شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

  خطرات ورزش زودهنگام برای سلامت کودکان کم سن و سال