برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

مجلس در حمایت از شرکت‌های خلاق و صنایع نرم پیشگام می‌شود

به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، احسان ارکانی در خصوص برخی کاستی‌های قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و بی توجهی به شرکت‌های خلاق و فناور افزود: قانون فعلی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شامل حال شرکت‌های فناور، خلاق و صنایع نرم نمی‌شود؛ در حالی که در مسیر بین تبدیل شدن یک شرکت عادی به دانش‌بنیان، شرکت فناور و خلاق حضور دارد.

وی خاطرنشان کرد: برای این شرکت‌های واسط هیچ قانون حمایتی‌ نداریم و شرکت‌های فناور در این مرحله به دلیل نبود حمایت دچار مشکلات متعدد و در مواردی دچار شکست و تعطیلی می‌شوند.  بر این اساس باید قانونی تصویب کنیم که مشمول شرکت‌های خلاق و صنایع نرم و فرهنگی هم شود و این مسئله در حال پیگیری است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در مورد جزییات تصویب این طرح قانونی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: پیش نویس قانون «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در حال نهایی شدن است.

وی گفت: در این طرح، تمامی ارکان زیست‌بوم نوآوری کشور، شامل شرکت‌های فناور، خلاق و صنایع نرم و فرهنگی در نظر گرفته شده‌اند؛ چرا که قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان کامل نیست و نقایص و خلاءهایی دارد، برای همین، در پیش‌نویس جدید، شرکت‌های خلاق، دانش‌بنیان و حلقه‌های اتصالی آنها مورد توجه قرار گرفته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان در مورد نهادهای تامین مالی زیست‌بوم نوآوری گفت: برای اینکه تصمیم درست و جامعی بگیریم و موازی‌کاری را حذف کنیم و قوانین ضمن داشتن انسجام، پاسخگویی بیشتری داشته باشند، در نظر داریم نظرات ذینفعان این حوزه را دریافت کرده و بعد تصمیم‌گیری کنیم. بر این اساس با برخی نهادها نیز جلسه‌ای برگزار خواهیم کرد تا بعد از اخذ نظرات آنها در مورد برنامه‌های حمایتی در مجلس تصمیم‌ بگیریم.

نیاز شرکت‌های خلاق و صنایع نرم به حمایت‌های قانونی بیشتر

  مهلت ثبت‌نام در آزمون فلوشیپ پزشکی دوباره تمدید شد

همچنین محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز درخصوص نیاز شرکت‌های خلاق و صنایع نرم به حمایت‌های قانونی بیشتر، گفت: خوشبختانه امروز به همت فعالان فناور و دانش‌بنیان، در همه عرصه‌های دفاعی و پزشکی شاهد رشد هستیم و ما باید از این شرکت‌ها حمایت کنیم و مانع فعالیت آنها نباشیم.

وی گفت: قوانین دولتی سخت‌گیرانه وجود دارد و مانع فعالیت شرکت‌های خلاق می شود، در حالی که باید به استقبال این شرکت‌ها برویم و همه‌جانبه از شرکت‌های خلاق حمایت کنیم.

زاهدی بیان کرد: یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های کمیسیون مرتبط در مجلس یازدهم، حمایت از شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان است. امید است تلاش این شرکت‌ها ادامه پیدا کند؛ چرا که در بسیاری از زمینه‌ها تحریم هستیم و به طراحی، ساخت و عرضه محصولات و خدمات از سوی شرکت‌های خلاق و صنایع نرم نیاز داریم.

وی ادامه داد: حمایت از شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان می‌تواند ما را به جایی برساند که حتی دستگاه‌های تولیدی و بومی را به سایر کشورها صادر کنیم. بر این اساس، مجلس تمام تلاش خود را می‌کند تا قوانین لازم در این زمینه در زودترین زمان ممکن به تصویب برسد.

ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تلاش دارد تا با رایزنی با نهادهای موثر در حمایت از زیست‌بوم شرکت‌های خلاق، به ویژه مجلس شورای اسلامی، بسترهای قانونی حمایت از این شرکت‌ها را تا حد امکان گسترده‌تر سازد. در حال حاضر، تقریباً نیمی از حمایت‌های تخصیص‌یافته به شرکت‌های دانش‌بنیان، در اختیار شرکت‌های خلاق، نیز قرار می‌گیرد.

شرکت خلاق، شرکتی است که جوهره رشد آنها یعنی خلاقیت و نوآوری، برای ارایه محصولات و خدمات جدید و مدل های نوین کسب و کار در سطح بازار هدف است و رشد و توسعه محصولات و خدمات آنها بر خلاف شرکت های دانش بنیان، محصولات مبتنی بر فناوری پیشرفته نیست.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)