برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

همراهی سه قوه برای روان‌سازی ترخیص کالا تجسمی از وحدت است

به گزارش چهارشنبه ایرنا از گمرک، «سید روح اله لطیفی» اظهار داشت: ورود مجلس به همراه حمایت های قوه قضاییه و  دادستانی با دولت به مساله ترخیص بخشی از کالاهایی که به دلایل مختلف از جمله محدودیت های ارزی به کندی به مرحله اظهار گمرکی و سپس ترخیص می رسیدند در مسیر توجه ویژه به معیشت مردم ستودنی است.

وی افزود: همراهی سه قوه و هماهنگ تر شدن نهادهای مرتبط با حوزه تجارت، پس از فرمایشات مقام معظم رهبری، در سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) و همزمان با هفته وحدت، در ایجاد هماهنگی بیشتر برای کنترل بازار، تصویری از وحدت و همدلی را ترسیم کرد و گام های خوبی نیز برای تکمیل چرخه تامین کالاها برداشته شد که اثراتش از هم اکنون مشهود است.

لطیفی تصریح کرد: اگرچه برای سرعت بخشی ترخیص کالاها از 24 تیرماه با محوریت وزارت اقتصاد، مکاتباتی آغاز شد و سپس ستاد هماهنگی اقتصادی دولت نیز تصمیماتی در رابطه با این موضوع اخذ کرد و در زمان سفر معاون اول رییس جمهور در 11 مهر ماه، روند ترخیص کالای اساسی سرعت بیشتری پیدا کرد.

وی تاکید کرد: در حوزه ترخیص کالاهای مرتبط با تولید در ماه های اخیر براساس ماده 42 امور گمرکی و با دستور رییس کل گمرک نزدیک به یک میلیارد دلار قطعات و مواد اولیه تولید با حکم، ترخیص شد.

لطیفی خاطرنشان کرد: از  ابتدای سال تا پایان مهرماه نیز قریب به 20 میلیون تن کالا ترخیص شد که از این میزان ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن آن کالای اساسی بود.

به گفته وی، بر همین اساس به طور متوسط در هر ماه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا ترخیص شده است که ۲ میلیون تن آن کالای اساسی و ۷۰۰ هزار تن نهاده های تولید و مواد اولیه بودند.

سخنگوی گمرک خاطرنشان کرد: تاکیدات رهبر معظم انقلاب به عنوان فصل الخطاب برای همه دستگاه‌ها، موجب شد تا با ورود قوه مقننه، قوه قضاییه و هماهنگی بیشتر در قوه مجریه سرعت ترخیص کالا با واگذاری اختیارات افزایش یابد و امکان ترخیص کالاهای دارای ثبت سفارش بدون کدرهگیری فراهم شود.

  ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ از ۱۶ آذر آغاز می‌شود

وی افزود: در گام دوم انقلاب که درخت جمهوری اسلامی به ثمر نشسته است، ماهیت دشمنان قسم خورده نه تنها تغییر نکرده بلکه با ترور و تحریم، چهره پلید آنها نیز آشکار تر شده و تجربه نشان داده که تغییر دولت هایشان، ماهیت استکباری آنها  را تغییر نمی دهد.

لطیفی ادامه داد: سرعت بخشی به ترخیص سریع تر مابقی کالاهای اساسی و نهاده های تولید که نشات گرفته از فرمایشات رهبر انقلاب و تصمیمات ستاد هماهنگی دولت بوده و  همراهی دو قوه دیگر کشور را به همراه داشته، نباید به انتخابات آمریکا ارتباط داده شود.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک تاکید کرد: پیگیری مطالبات مردم، یکی  از وظایف مهم نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است و گمرک نیز ضمن استقبال از آن، در همین راستا کمک های بیشتر در خصوص اصلاحات قانونی برای کاهش سازمان های مربوطه در تجارت که به بیش از 30 دستگاه می رسد و تفویض اختیارات آنها در این شرایط خاص به گمرک به عنوان مرزبان اقتصادی کشور و خط مقدم این جنگ، را راهکاری مناسب برای عبور مطمئن تر کشور در شرایط جنگ ناجوانمردانه اقتصادی می داند.

وی افزود: اهتمام روسای قوا، روسای کمیسیون ها، نمایندگان مجلس، دادستانی، روسای کل دادگستری در فراهم کردن شرایط قانونی برای اجرای دستورات مقام معظم رهبری در این شرایط خاص، پشتوانه محکمی است که در کنار تلاش دستگاه های اجرایی به ویژه وزارت اقتصاد، وزارت صمت و بانک مرکزی ، می تواند در تامین کالاهای اساسی مردم  و عدم توقف تولید کمک کند.

به گزارش ایرنا، طی ماه های گذشته اخباری مبنی بر رسوب کالاهای اساسی در گمرکات کشور منتشر که با پیگیری های دولت و تفویض برخی اختیارات به گمرک از ۱۲ آبان ماه ترخیص کالا سرعت بیشتری پیدا کرد به طوری که طی روز نخست یک میلیون تن از اقلام اساسی و ضروری مرتبط با تولید به کشور وارد شد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)