برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

آزمون دستیاری به تعویق نمی‌افتد

علی اکبر حق دوست امروز- چهارشنبه- در نشست مجازی با دانشجویان و نماینده شورای صنفی دانشجویان علوم پزشکی در پاسخ به پرسش های دانشجویان در زمینه های آموزشی و دانشجویی اظهار داشت: این نشست فرصتی برای پاسخگویی به سئوالات دانشجویان است و ما خود را ملزم می دانیم که به پرسش های دانشجویان پاسخ دهیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره حقوق دانشجویان شهریه پرداز که همانند دانشجویان دوره های روزانه کشیک می دهند و کارورزی را انجام می دهند و در برخی دانشگاه ها حق الزحمه دریافت نمی کنند، گفت: من به این موضوع اعتقاد دارم که باید حقوق این دانشجویان پرداخت شود. 

حقوق دانشجویان شهریه پرداز به تصویب هیات امناها می رسد

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: معاونت آموزشی درصدد است که این موضوع را به هیات امنای دانشگاه ها ارسال کند تا مصوب شود و و ضمانت اجرایی پیدا کند و امیدوارم در اولین دوره برگزاری هیات امناها از ابتدای سال آینده تلاش شود مشکل پرداخت حق الزحمه به دانشجویان شهریه پرداز حل شود.

به گزارش معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حق دوست در خصوص لغو آزمون های جامع علوم پایه و پیش کارورزی که قرار بود ۶ آذر برگزار شود، خاطرنشان کرد: دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی اعلام کرد که اگر شرایط کرونا اجازه دهد آزمون های لغو شده ۶ آذر در هفته اول دی ماه برگزار شود که این موضوع امروز در سایت سنجش اعلام می شود.

آزمون های جامع علوم پایه و پیش کارورزی هفته اول دی ماه برگزار می شود

وی همچنین درباره مطالبه دانشجویان در زمینه جایگزینی نمره آزمون های علوم پایه و پیش کارورزی با فعالیت دانشجویان در بخش کرونا، یادآور شد: امکان ارتقای تحصیلی بر اساس حضور در بخش ها وجود ندارد. 

وی ادامه داد: با احترام به زحمات داوطلبانه دانشجویان بحث درس و کیفیت درس را نباید به فعالیت های داوطلبانه گره زد زیرا کیفیت درس وظیفه استاد و دانشگاه است.

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به این موضوع که ۱۰ درصد نفرات برتر آزمون دانشنامه همواره امکان معرفی به عنوان عضو هیات علمی به دانشگاه ها را داشته اند اما امسال این موضوع رخ نداده است، گفت: مشی من اختیار به دانشگاه ها است و دستیاران و متخصصان نیز در این مدت سختی های زیادی را تحمل کردند اما اختیار با دانشگاه ها است که ۱۰ درصد برتر را جذب کنند. اما سهم ۱۰ درصد برای هیات علمی شدن در دانشگاه ها کنار گذاشته می شود.

امکان تعویق برای آزمون دستیاری وجود ندارد

حق دوست درباره درخواست های زیاد برای تعویق چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری و مساعد نبودن شرایط برگزاری آزمون، گفت: این درخواست زیاد مطرح می شود اما امکان تعویق برای آزمون دستیاری وجود ندارد. امسال هم اگر تغییری بود به دلیل مصوبه ستاد ملی کرونا بود. چندین مرحله برای جابجایی لازم است. نتایج دستیاری باید زمان مناسبی اعلام شود تا دستیار بتواند در زمان شروع کار خود زمان کافی در اختیار داشته باشد.

وی ادامه داد: این پروسه زمان بر است در فشرده ترین خالت ۱۲۰ روز زمان نیاز داریم.

وی افزود: آزمون دستیاری همیشه در اسفندماه برگزار شده و تغییر زمان آن مصوبه قانونی می خواهد. بعد از سال، در اردیبهشت ماه، ماه مبارک رمضان را داریم و در خردادماه هم انتخابات ریاست جمهوری است و زمان کافی در اختیار نداریم. قبول دارم که برخی داوطلبان می خواهند بیشتر مطالعه کنند اما برخی هم می خواهند آزمون سر موقع شروع شود.

  همکاری بسیج با وزارت جهاد کشاورزی برای عرضه کالاهای اساسی با قیمت مناسب

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: امسال هم ما مجبور شدیم بسیاری از استانداردها را کم کردیم و به دلیل فشرده بودن زمان بسیاری از مصاحبه ها انجام نشد و دوره های آموزشی دانشگاه ها برای آشنایی رزیدنت ها حذف شد.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت تصریح کرد: مسایل حقوقی به دانشجویان گفته نشد، ضمن اینکه اساتید باید از قبل سوال ها طراحی کنند و امنیت و حفظ سوال ها هم باید در نظر گرفت. 

ارایه پیشنهاداتی درباره نمره زبان دانشجویان دکتری

وی در پاسخ به این که دانشجویان دکتری برای آزمون جامع به نمره زبان نیاز دارند و آزمون های زبان لغو شده و مشکلات دانشجویان اضافه شده است، گفت: دکتری عالی ترین درجه تحصیلی است. بلد نبودن زبان خارجی برای یک دانشجوی دکتر افت محسوب می شود. برای یک امتحان حداقل نمره زبان را می خواهیم بازهم دانشجویان مشکل دارند اگر کسی نمی تواند نمره بیاورد چطور می خواهد مقاله خارجی بخواند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: با توجه به لغو چند دوره آزمون زبان پیشنهاداتی در شورای عالی برنامه ریزی مطرح می شود و شاید یک ارفاقی انجام شود که در آینده نزدیک اعلام می شود.

حق دوست در پاسخ به موضوع انتقال دانشجویان ایرانی به داخل کشور و فشاری که به وزارت بهداشت در قبول این دانشجویان وارد می شود، یادآور شد:: از سال ۲۰۱۹ میلادی ما دانشجوی ورودی از میان از دانشجویان خارج از کشور نداشتیم . مصوبه ما را برای این انتقال ممنوع کرده است. ضمن اینکه فضای آموزشی برای ورودی کنکوری هم به اندازه کافی نداریم.

امکان بازگشت برای دانشجویانی که بعد از ۲۰۱۹ رفته اند، وجود ندارد

حق دوست تاکید کرد: خانواده هایی که بعد از ۲۰۱۹ آگاهانه فرزندان خودشان را به خارج فرستاده بودند، می دانستند که امکان بازگشت وجود ندارد. ما هم در برابر فشارها مقاومت می کنیم و باید تاکید کنم که امکان بازگشت برای دانشجویانی که بعد از ۲۰۱۹ رفته اند وجود ندارد.

وی درباره  که چرا شیوه نامه آموزش مجازی و آزمون ها از سوی وزارت بهداشت تهیه نمی شود و دانشگاه ها به اختیار خودشان شیوه برگزاری آزمون را تهیه می کنند، گفت: مختصات آموزش مجازی و آزمون ها از سوی یکی از دانشگاه های علوم پزشکی به عنوان هماهنگ کننده در حال جمع آوری است و نقطه نظرات دانشجویان هم در این زمینه جمع آوری می شود.

نقص های آموزش مجازی را می پذیرم

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: نقص های آموزش مجازی را می پذیرم و به هر حال تجربه اول است. اما مشکلات زیادی در این زمینه وجود دارد و ما وظیفه داریم که سیستم آموزشی کیفیت را تضمین کند و امتحانات یکی از ارکان اصلی تضمین کیفیت است. در ترم پیش معدل دانشجویان سه نمره افزایش پیدا کرده است که این موضوع نشان می دهد مشکلاتی هم از سوی دانشجویان وجود دارد. 

شیوه نامه تغییرات برای پایان نامه های دانشجویان دکتری عمومی به نفع دانشجویان است

وی درباره شیوه نامه تغییرات برای پایان نامه های دانشجویان دکتری عمومی گفت: این شیوه نامه بسیار به نفع دانشجویان است و پیشنهاد می کنم دانشجویان این موضوع را به عنوان مطالبه مطرح و آن را به صورت مستند دنبال کنند. به جای پایان نامه هایی که ممکن است کارآیی نداشته باشد می توانند در مطب ها و خیریه ها فعالیت کنند و آن را مستند کنند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)