جعبه نوشته

بهبود معیشت هنرمندان و صنعتگران اولویت ما است

  • تاریخ : 28th نوامبر 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 118 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای بهبود معیشت هنرمندان و صنعتگران اولویت ما است بسته هستند

ویدا توحدی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره اولویت برنامه‌های دفتر آموزش و ترویج صنایع‌دستی، گفت: از بدو ورود به این دفتر بدنبال یک تغییر سازنده و ساختارگرایانه در حوزه آموزش بودم، اما با توجه به شیوع کرونا و شرایط  و محدودیت کنونی در این دوران سخت و زیرساختی بودن برنامه های آموزش ، فعالیت‌ها این بخش از سایر بخش‌های حوزه صنایع‌دستی محدودتر شده است.
مدیرکل آموزش و ترویج صنایع‌دستی کشور، طراحی و تدوین دستورالعمل و شیوه‌نامه‌های آموزش غیرحضوری را از مهمترین برنامه‌های حوزه تحت مدیریت خود در دوران کرونا عنوان کرد و افزود: برنامه‌های آموزش زیرساختی است، شیوع کرونا و محدودیت‌های ابلاغی شرایط سختی را برای صنایع دستی کشور ایجاد کرد.
وی با تاکید بر ضرورت حفظ سلامت فراگیران آموزش صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی در سراسر کشور و ضرورت کنترل شیوع و قطع زنجیره انتقال این بیماری ، اظهار داشت: برای به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی آموزش حضوری صنایع‌دستی در بعضی از مناطق کشور، راهنمای آموزش غیرحضوری و نیمه حضوری در حین آموزش به هنرجویان در مراکز آموزشی تهیه و تدوین و به معاونت‌های صنایع‌دستی استان‌ها ابلاغ شده است.

شیوه‌نامه‌های‌ جدید آموزش صنایع‌دستی بزودی ابلاغ می‌شود
مدیرکل آموزش و ترویج صنایع‌دستی کشور خاطرنشان کرد: با وجود مشکلات فراوان در اجرای دوره‌های پیش‌بینی شده در دوران کرونا، سعی کردیم از روش‌های مختلف برای آموزش آنلاین و مجازی و رسانه‌ملی بهره‌برداری کنیم تا برای جامعه هدف خود پوشش آموزشی گسترده‌ای داشته باشیم.
وی گفت: همزمان با ارائه آموزش از طریق رسانه‌های مختلف،با توجه به لزوم توسعه آموزش‌های ترویجی و به منظور آشنایی بیشتر گروه‌های مختلف مخاطب (از کودکان تا سالمندان) با صنایع‌دستی و توسعه توانایی‌های مهارتی آنها اقدام به تدوین شیوه‌نامه‌های‌ آموزشی صنایع‌دستی کردیم که آماده ابلاغ به استان‌های کشور است.

ثبت ۹ نشان بین‌المللی جغرافیای صنایع‌دستی در دولت تدبیر و امید
توحدی به اعطای نشان جغرافیای به ۹ عنوان از صنایع دستی کشور در سال ۱۳۹۵ اشاره کرد و گفت: با هدف حفظ حقوق مالکیت معنوی در مجامع ملی و بین المللی ۹ نشان بین‌المللی جغرافیای صنایع‌دستی در دولت یازدهم ثبت شده است.
مدیرکل آموزش و ترویج صنایع دستی کشور با بیان اینکه مراسم اعطای نشان جغرافیایی صنایع دستی با حضور شرکت ها و انجمن های غیردولتی برتر این صنعت سال ۹۵ برگزار شد اظهار داشت: این  ۹ نشان به گلیم سنه، جاجیم خلخال، گلیم نمین، ورنی مغان، آبگینه تهران، نازک کاری سنندج، گلیم هرسین، زیلو میبد، گلیم ارداق اعطا شد و همچنین از منبت آباده فارس به عنوان دارنده نشان ملی و بین المللی تجلیل شد.
ایران در صدر جدول سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) است
وی ثبت رشته های صنایع دستی به صورت عام و ثبت آثار دارای نوآوری و خلاقیت به صورت خاص را  یکی از ابزارهای حمایتی در راستای حفظ حقوق هنرمندان و صنعتگران دانست و گفت: با ثبت ۶۲ رشته بومی و منطقه ای به صورت ملی و ۹ رشته به صورت بین المللی، اکنون ایران در صدر جدول سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) قرار گرفته است.
توحدی گفت: که با پیگیری های اداره کل آموزش و ترویج صنایع دستی، دستورالعمل بهره برداری از نشانه جغرافیایی تدوین و در مهرماه سال ۹۹ توسط بخش حقوقی ارزیابی و تایید شد .
مدیر کل آموزش و ترویج صنایع دستی افزود: با برگزاری جلسه آنلاین به منظور اعطای گواهینامه نشانه جغرافیایی و ابلاغ دستورالعمل بهره برداری از نشانه های جغرافیایی به تشکل ها با نظارت کامل ادارات کل استانی زیرساخت و بستر حفظ حقوق معنوی و فکری فعالان در مناطق جغرافیایی ثبت شده، فراهم شود . 
توحدی بیان کرد: همچنین در بخش ثبت آثار خلاقانه و نوآور، با همکاری دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعداد ۱۹۵ پرونده مورد ارزیابی قرار گرفت که بر اساس شاخص های خلاقیت، طراحی و رعایت اصول طراحی صنعتی کارشناسی و برای درج در روزنامه رسمی در دستور کار قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، ویدا توحدی که از ۲۶خرداد ماه ۹۹ سرپرست اداره‌کل آموزش‌ و ترویج صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گرشگری و صنایع‌دستی بود، روز ۲۵ آبان ماه ۹۹ با حکم محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت و امور مجلس این وزارتخانه، به سمت مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع‌دستی منصوب شد.

  آیا ابتلا به کرونا با علائم چشمی همراه است؟

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.