برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

مسجد جامع بروجرد از شاهکارهای تاریخی معماری است

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، علی اصغر مونسان با انتشار تصاویری از مسجد جامع بروجرد در استان لرستان در شبکه اجتماعی، نوشت: این مسجد یکی از نخستین مسجدهای ساخته شده در ایران است که در قرن دوم تا سوم هجری‌قمری در شهر بروجرد بنا نهاده شده‌است.

معماری مسجد جامع بروجرد منحصر بفرد و یکی از شاهکارهای تاریخی معماری ایران می‌باشد که هم ویژگی‌های معماری اسلامی و هم معماری باستانی ایران (معماری ساسانی) را در خود جای داده است.

وزیر میراث فرهنگی افزود: بخش قدیمی تر بنا، گنبدخانه آن است که در ضلع جنوبی قرار گرفته‌است و به اعتقاد مردم محلی و نیز بر اساس شواهد معماری، پیش از تبدیل این بنا به مسجد، آتشکده‌ای بزرگ بوده‌است. معماری این بخش، مشابه چارطاق‌های دوران ساسانی است.

«این مسجد در یکی از محله‌های تاریخی شهر بنام دودانگه واقع شده و به لحاظ معماری و قدمت، از بناهای منحصر به فرد استان لرستان و شهر بروجرد است. این اثر تاریخی ارزشمند در سال ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۲۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.»

به گزارش ایرنا، با توجه به شیوع بیماری کرونا و توصیه ستاد ملی مقابله به کرونا به در خانه ماندن و تاکید بر تعویق سفر به دوران پس ازمهار بیماری کووید ۱۹، اکنون بهترین فرصت برای مطالعه و شناخت بیشتر جاذبه های فرهنگی،گردشگری و طبیعی ایران ایجاد شده است که می توان با بررسی دقیق، مقصدهای جذاب و جدید گردشگری را برای مسافرت های فردی و گروهی در دوران پسا کرونا برنامه ریزی کرد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

  توقف خر و پف با مصرف یک قرص