برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

حضور فعال ایران در کمیته‌های تخصصی سازمان جهانی گردشگری

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از معاونت گردشگری، محمد قاسمی که به نمایندگی از ایران به عنوان یکی از ۶ عضو اصلی در اولین نشست «کارگروه اصلاح چارچوب حقوقی عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری» حضور داشت، گفت:  ایران موفق به عضویت در دو کمیته تخصصی این سازمان با عنوان «کمیته آموزش مجازی گردشگری» و «کمیته تدوین کدهای بین‌المللی حمایت از گردشگران» شد، این سومین حضور ایران در ساختارهای تخصصی زیرمجموعه سازمان جهانی گردشگری در سه ماه گذشته به حساب می­‌آید.

او یادآور شد: علاوه بر سه عضویت­ اخیر، وزارت میراث فرهنگی، کردشگری و صنایع دستی از سال­‌های گذشته تا کنون عضو «شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری» به عنوان مهمترین رکن تصمیم‌گیری این سازمان جهانی و همچنین عضو «کمیته بررسی تقاضاهای عضویت وابسته» نیز بوده است.

به گفته قاسمی، عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری، در کنار عضویت کامل و عضویت پیوسته، یکی از انواع اصلی عضویت­‌های این سازمان است که با هدف کمک به گردشگری پایدار در سطح جهانی، با به‌کارگیری دانش و نوآوری به منظور مسؤولانه­‌تر و رقابتی­‌تر کردن گردشگری مطابق با کد جهانی اخلاق گردشگری و اهداف و اصول سازمان ملل متحد شکل گرفته است.

او درباره شرایط عضویت در این کمیته، گفت: تمام سازمان­‌های غیر دولتی و یا وابسته به دولت، نهادهای مدیریتی گردشگری و حوزه­‌های مرتبط، سازمان‌های کار، فنی و حرفه­‌ای، دانشگاه­‌ها و سایر موسسات آموزشی و پژوهشی و تشکل­‌ها و انجمن­‌های حرفه‌ای که فعالیت­‌های آن‌ها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با گردشگری در ارتباط است و امکان اجرای اساسنامه سازمان جهانی گردشگری را دارند، می‌توانند عضو وابسته UNWTO باشند.

قاسمی شکل‌گیری کارگروه اصلاح چارچوب حقوقی عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری را زاییده تصمیمات شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری دانست و بیان کرد: رسالتی که شورا بر دوش این کارگروه گذاشته، عبارت است از اصلاح بنیادین «آیین‌نامه اجرایی عضویت وابسته» و پایه­‌ریزی «کمیته اعضای وابسته» به­ منظور تطبیق چارچوب مقرراتی ناظر بر عضویت وابسته با شرایط و چالش‌های جاری.

 او ادامه داد: تعریف پیش­‌شر­ط­‌ها، شرط­‌ها، معیارها، الزامات و رویه­‌های جدید، شفاف و اختصاصی­‌تر از قبل برای پذیرش نهایی متقاضیان عضویت وابسته از دیگر اهداف این اصلاحات بنیادین است و انتظار می­‌رود با تحقق آن، درخواست­‌های عضویت آگاهانه­‌تر، هدفمندانه­‌تر و هوشمندانه­‌تر ارائه شود و فرآیند گزینش نهایی اعضا تخصصی­‌تر و دقیق­‌تر انجام شود.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری گفت: در صورتی که اعضای وابسته از ابتدا آگاهانه و هدفمند با تصمیم‌گیری به عضویت درآیند و پس از آن نیز با برنامه عمل کنند می­‌توانند در ازای حق عضویت پرداختی خود به خوبی از مزایای این عضویت بهره‌­مند شوند.

  آغاز مهلت مجدد ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ناپیوسته ۹۹

وی افزود: بخش اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری تا قبل از این شکل‌گیری کارگروه یادشده در زیرمجموعه خود دارای دو ساختار قانونی بود؛ یکی «هیأت رییسه اعضای وابسته»، که دو نماینده از کشورمان در آن عضویت دارند و دیگری «کمیته بررسی تقاضاهای عضویت وابسته»، که جمهوری اسلامی ایران از چند سال پیش جزو شش عضو آن است.

 به گفته او، هیأت رییسه مواردی نظیر همسوسازی اعضا با اهداف، رسالت و برنامه­‌های کلی سازمان جهانی گردشگری، تدوین استراتژی­‌های مربوطه و همچنین تلفیق برنامه­‌های کار خود در برنامه کلان سازمان را در دستور کار دارد و کمیته بررسی تقاضاهای عضویت به بررسی شرایط متقاضیانِ این نوع از عضویت و گزینش نهایی آن‌ها می­‌پردازد که البته انتظار می­‌رود این دو ساختار با اعمال اصلاحات مورد نظر کارگروه جدید التأسیس دستخوش تغییرات شود.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری ادامه داد: در اولین نشست کارگروه اصلاح چارچوب حقوقی عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری، بیشتر بر جنبه ساختاری موضوع تاکید شد و به عنوان گام نخست برنامه اقدام کارگروه به همراه چارچوب زمانی آن به تایید اعضا رسید که طبق این برنامه، چارچوب حقوقی طی دو و در صورت نیاز سه جلسه آتی اصلاح و برای تایید نهایی در بیست و چهارمین نشست مجمع عمومی در اکتبر ۲۰۲۱ آماده خواهد شد.

قاسمی بیان کرد: همکاری معاونت گردشگری به عنوان بخش تخصصی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با سازمان جهانی گردشگری، راهبردی و دو سویه است. به این ترتیب که از یک سو برای تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری، طراحی و استقرار حساب­‌های اقماری، اجرای پایلوت گردشگری دسترس‌پذیر در تهران، میزبانی نشست اعضای وابسته در همدان، و میزبانی کنفرانس گردشگری روستایی در کرمانشاه از مشورت‌های فنی و حمایت­‌های معنوی آن سازمان بهره می­‌گیرد و از سوی دیگر به عنوان یک عضو مشورتی، دبیرخانه سازمان جهانی گردشگری را در حوزه­‌های مختلف یاری می‌رساند.

 طبق اعلام UNWTO تعداد اعضای وابسته این سازمان از مرز ۵۰۰ شرکت فراتر رفته است. مجموعه اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری از شرکت‌هایی تشکیل شده است که در زمینه‌هایی همچون آموزش گردشگری، شیوه‌های نوین ساخت و بهره‌برداری از اماکن اقامتی، پذیرایی و تفریحی، سازندگان وسایل مورد نیاز در زیرساخت‌های مرتبط با گردشگری و حوزه‌های دیگر با ایجاد شبکه‌های ارتباطی موثر میان خود از تجربیات یکدیگر به شکلی موثر استفاده می‌کنند.  

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)