برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

ثبت‌نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ آغاز شد

متقاضیان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ از روز یکشنبه ۱۶ آذرماه با مراجعه به درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام کنند. این مهلت تا ۲۳ آذرماه ادامه دارد.

دفترچه راهنمای ثبت نام در این آزمون نیز در دسترس داوطلبان قرار گرفته است.

طبق برنامه زمان بندی اعلام شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ در روزهای ۶ و ۷ خردادماه ۱۴۰۰ برگزار می شود.

هزینه ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد ۹۰ هزار تومان اعلام شد و داوطلبانی که رشته های شناور یا دوم را هم انتخاب می کنند، موظف به پرداخت ۹۰ هزار تومان دیگر هستند. انتخاب دانشگاه های غیردولتی و پیام نور هم به طور مجزا ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان هزینه دارد.

هم زمان با آغاز ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰، متقاضیان علاقه مند می توانند با برگزاری این آزمون، در نخستین مرحله از بیست و ششمین آزمون المپیاد علمی دانشجویی کشور بر اساس شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون شرکت کنند.

دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره های غیر روزانه کارشناسی ارشد ناپیوسته به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ ثبت نام کنند. این داوطلبان پس از اعلام نتایج نهایی در صورت قبولی، باید انصراف قطعی از رشته قبلی را به دانشگاه جدید محل تحصیل ارایه دهند.

نحوه گزینش نهایی

طبق دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰، گزینش نهایی در هر یک از مجموعه های امتحانی از بین داوطلبانی که حد نصاب نمره علمی لازم را بر اساس مواد آزمون احراز کرده باشند، با توجه به ضوابط مربوط انجام می شود.

  تهرانی‌ها به پویش نخریدن کالاهای بدون قیمت بپیوندند

برای دانش آموختگان رتبه اول دوره کارشناسی ارشد، حداکثر معادل ۱۰ درصد ظرفیت در هر کد رشته محل تحصیلی دوره بالاتر، بر اساس اولویت نمره و انتخاب رشته متقاضیان به حائزین شرایط اختصاص داده خواهد شد.

گزینش نهایی بر اساس نمره کل حاصل از ۸۰ درصد نمره آزمون و ۲۰ درصد معدل دوره کارشناسی انجام می گیرد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)