برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

معاون وزیر میراث: ثبت دیوار دفاعی گرگان در فهرست یونسکو دشوار نیست

به گزارش ایرنا محمدحسن طالبیان شامگاه چهارشنبه در جلسه‌ با استاندار گلستان با موضوع ثبت دیوار دفاعی گرگان اظهار داشت: این اثر تاریخی با توجه به قدمت، کارکرد و اندازه قابل مقایسه با دیوار چین است.

وی بیان کرد: با توجه به از بین رفتن‌ بخش وسیعی از دیوار گرگان در طول تاریخ، توقع بازسازی کامل این اثر تاریخی وجود ندارد.

معاون وزیر میراث فرهنگی ادامه داد: تخریب بخشی از این دیوار طی چند سال گذشته و ساخت خانه بر روی آن امری طبیعی است اما احداث برخی پروژه‌ها بر روی دیوار بدون مطالعه دقیق از سوی مشاوران توجیه ناپذیر است.

طالبیان ادامه داد: تلاش بیشتر برای مدیریت و حفاظت از بقایای این دیوار تاریخی می‌تواند توجیه خوب و قابل قبولی برای یونسکو در مسیر ثبت جهانی این اثر باشد.

وی اظهار داشت: دیوار دفاعی گرگان در لیست موقت ثبت فهرست یونسکو قرار دارد که تصویب نهایی آن نیازمند نقشه‌برداری اصولی است.

معاون وزیر میراث فرهنگی گفت: ۲۰ میلیارد ریال از هزینه مورد نیاز نقشه‌برداری دیوار دفاعی گرگان تامین شده اما اتمام آن نیازمند اعتبار بیشتر از سوی استان و وزارتخانه است.

طالبیان اظهار داشت: اگر کار نقشه‌برداری دیوار دفاعی گرگان تا اواخر امسال به پایان برسد، ثبت جهانی این اثر اواخر تابستان سال آینده مورد بررسی و تایید یونسکو قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به بازدید امروز از برج قابوس در گنبدکاووس گفت: برای ثبت جهانی این برج هم مشکلاتی از سوی مجاوران ایجاد شده بود که با تلاش مسوولان استانی برطرف شد.

طالبیان به ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی اشاره کرد و گفت: دستورالعمل بهره‌برداری از این جنگل‌ها از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی تهیه شده و به عنوان پایلوت در گلستان اجرا خواهد شد.

دیوار دفاعی، دیوار بزرگ گرگان یا دیوار سرخ که در برخی متون قدیمی با عنوان مار سرخ مطرح شده یکی از سه دیوار تاریخی جهان است.

این دیوار با نامهای سد اسکندر، سد انوشیروان، سد فیروز، دیوار دفاعی، قزل ییلان، قزل آلانگ و آلان(به زبان ترکمنی) نیز در منابع جغرافیای تاریخی و سفرنامه ها نگارش شده است.

طول دیوار بزرگ گرگان در حدود ۲۰۰ کیلومتر و عرض آن بین ۲ تا ۱۰ متر است.

  سیاه چادر «سیدال» در بازارهای داخلی و خارجی

امروزه بقایای دیوار تاریخی از کرانه های شرقی دریای خزر تا ارتفاعات و دره های البرز شرقی در دامنه بیلی کوه (پارک ملی گلستان نزدیک روستای زاو در شمال شرقی شهرستان کلاله) قابل مشاهده است.

پیشتر تاریخ ساخت دیوار گرگان را به دوره اشکانی نسبت می دادند اما مطالعات پژوهشی و آزمایشگاهی انجام شده در سال های اخیر نشان داد که این دیوار در دوره ساسانی و به منظور جلوگیری از هجوم اقوام شمالی احداث شد.

استاندار گلستان هم در این جلسه با اشاره به ثبت جهانی سه اثر تاریخی استان خواستار تسریع در فرآیند ثبت جهانی دیوار دفاعی گرگان شد.

هادی حق شناس وعده داد که با کمک منابع استانی و منابع ملی در راستای اتمام نقشه‌برداری و مستند سازی دیوار دفاعی گرگان تلاش خواهیم کرد.

بافت تاریخی گرگان، جنگل هیرکانی و برج قابوس سه اثر ثبت جهانی‌شده گلستان است.

احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان هم در این جلسه خواستار حل مشکل ۲۰‌ ساله تجاوز به حریم تپه بازگیر مینودشت و ثبت جهانی دیوار دفاعی گرگان شد.

 معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین در نشست با شهردار و اعضای شورای شهر گرگان گفت: شهر تاریخی استرآباد (گرگان) شایسته جهانی شدن است که در آن صورت، ظرفیت‌ها و مزیت‌های این شهر با ۳۵ زبان دنیا به همه جهان معرفی خواهد شد.

طالبیان اظهار داشت: تعامل بین شهرداری و شورای شهر گرگان با میراث فرهنگی بدون شک پایداری اقتصادی و توسعه پایدار این شهر را به همراه دارد.

وی ادامه داد: بسیاری از خانه‌های بافت قدیم گرگان را می‌توان به موزه تبدیل کرد و این موزه‌ها در واقع زیربنای توسعه و جذب توریست و گردشگر خواهد بود.

عبدالرضا دادبود شهردار گرگان هم در این جلسه اظهار امیدواری کرد: علاوه بر حفظ و حراست از مجموعه بزرگ و ارزشمند بافت تاریخی گرگان بتوانیم از دستاوردهای آن در حوزه‌های مختلف به ویژه گردشگری بهره‌مند شویم.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)