جعبه نوشته

کنترل نقدینگی از طریق انتشار اوراق مالی در بودجه ۱۴۰۰

  • تاریخ : 16th دسامبر 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 103 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای کنترل نقدینگی از طریق انتشار اوراق مالی در بودجه ۱۴۰۰ بسته هستند

«حجت الله فرزانی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه مرکز پژوهش‌ها و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه ۱۴۰۰ را غیر عملیاتی می‌دانند، اظهار داشت: بر خلاف این ادعاها دولت برآورد لازم برای گشایش های اقتصادی در سال آینده را انجام داده است.

وی افزود: با توجه به توسعه روابط سیاسی ایران و گشایش های اقتصادی ناشی از آن در سال آینده، بهره مندی از درآمدهای نفتی و پول های بلوکه شده در کشورهای دیگر در لایحه بودجه دیده شده است.

فرزانی با بیان اینکه برخلاف سال‌های گذشته در بودجه ۱۴۰۰، تامین کسری با انتشار اوراق مالی بسیار عملیاتی به نظر میرسد، خاطرنشان کرد: تامین بودجه از طریق سیاست های پولی بانک مرکزی و استقراض از شبکه بانکی، تورم را به دنبال دارد، اما انتشار اوراق بدهی از بازار سرمایه می تواند به دولت کمک کند تا مانع افزایش فشار بر اقشار ضعیف جامعه شود.

وی تصریح کرد: تامین منابع مالی از طریق اوراق بدهی و اسناد خزانه منجر به جمع آوری نقدینگی و کنترل آن می شود که در صورتی که صرف توسعه و عمران کشور شود آثار مثبت قابل توجهی خواهد داشت.

این کارشناس بانکی و مالی خاطرنشان کرد: اگر تامین مالی انجام شده موجب افزایش هزینه جاری شود اثر کنترلی خود بر نقدینگی را از دست خواهد داد و موانع بسیاری را برای سال های آتی اقتصادی کشور به دنبال خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، روز چهارشنبه ۱۷ آذرماه «حسینعلی امیری» معاون پارلمانی رییس جمهوری، لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور با سقف ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومان را به مجلس شورای اسلامی ارایه کرد.
این لایحه پس از تصویب در صحن مجلس، برای شورای نگهبان ارسال می‌شود تا به قانون تبدیل شود و در سال آینده به اجرا برسد.

  آزمون غربالگری المپیاد دانشجویان علوم پزشکی به تعویق افتاد

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.