برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

زالی: پیشنهاد محدودیت ساعتی شنبه و یکشنبه به ستاد ملی کرونا ارائه شد

علیرضا زالی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: پیشنهاد ما برای روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده تعطیلی نبوده بلکه محدودیت ساعتی است. الان محدودیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ شب تا ۴ صبح است که ساعات آن را زودتر کنیم.

وی که در حاشیه نشست خبری ثبت رکورد تولید بیش از ۴ هزار مقاله علمی در سال سخن می گفت ادامه داد:‌ این موارد فردا پنجشنبه در کمیته تخصصی کرونا مورد بررسی قرار می گیرد و مصوب کمیته به ما ابلاغ می شود.

وی افزود: شرایط آلایندگی تهران در این روزها مقداری نگران کننده است و ممکن است بر محدودیت ها تاثیر بگذارد.   

زالی گفت:  وزارتخانه های بهداشت و کشور در تلاش هستند که محدودیت هایی برای شنبه و یکشنبه هفته آینده اعمال کنند.

 

میزان مراجعین سرپایی و بستری در تهران رو به کاهش است

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران گفت:‌ زود است که آمار مرگ و میر کرونا براثر تعطیلات اخیر را قضاوت کنیم اما میزان مراجعین سرپایی و بستری رو به کاهش است ولی هنوز به ثبات نرسیده است.

زالی افزود: امروز هم نسبت به روزهای قبل کاهش داشته ایم، اما شرایط را باید شکننده تلقی کرد و هر لحظه این آمار می تواند تصاعدی شود.

تهران هفته بعد هم نارنجی است 

وی ادامه داد: پیش بینی براساس شاخص های موجود این است که هفته بعد هم تهران نارنجی است.

زالی تاکید کرد که به احتمال فراوان محدودیت ها کماکان در تهران ادامه پیدا می کند.

پرهیز از برگزاری دورهمی‌های یلدایی

  کمال خرازی: مدرک‌گرایی، بازار فساد انگیزی را ایجاد کرده است

فرمانده ستاد کرونا در کلانشهر تهران گفت؛ شب یلدا به عنوان یک سنت ایرانی برای ما ایرانیان جایگاه ممتاز دارد، اما امسال مانند سایر رخ‌دادهای اجتماعی باید از برگزاری آن به شیوه گذشته خودداری کنیم.

وی افزود: مردم بدانند که حتی دورهمی کوچک در شب یلدا هم می‌تواند به عنوان یک فاکتور بسیار پرمخاطره عمل کند، بنابراین درخواست ما از همه عزیزان این است که امسال شب یلدا را به شکل سال‌های گذشته برگزار نکنند.

زالی به خانواده‌هایی که فرد پر خطر اعم از افراد سالمند و یا دارای بیماری‌های زمینه ای در بین خود دارند توصیه کرد که محدودیت‌های بیشتری در شب یلدا اعمال کنند.

خوشه های خانوادگی ابتلا به کرونا در تهران افزایش یافت

وی گفت: بررسی‌های تحلیلی ما در آبان و آذر  نشان دهنده افزایش میزان خوشه‌های خانوادگی ابتلا به بیماری در تهران بوده است و نحوه، ترکیب و این الگو با اوج اول بیماری تا انتهای اسفند ماه کاملا متفاوت بوده است.

وی با بیان اینکه این تغییر الگو را در مطالعات  ووهان چین نیز شاهد بودیم، گفت: به نظر می‌رسد که این الگو در سایر کشورها مانند ایران سرایت پذیر است، بنابراین باید تلاش شود که به نحو مقتضی از دورهمی‌های خانگی به عنوان یک فاکتور پرخطر پرهیز کنیم.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)