برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

قیمت تمام شده ماشین‌آلات کشاورزی افزایش یافته است

« حمیدرضا نامی» شامگاه چهارشنبه در نشست خبری بررسی مشکلات مکانیزاسیون کشاورزی و افزایش قیمت‌ها در این بخش افزود: طی یکسال اخیر افزایش بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصدی هزینه‌های تمام شده تولید منجر به افزایش قیمت‌ها و کاهش سود شرکت های سازنده ماشین آلات کشاورزی شده است که تاثیر این مهم با انحراف در سرمایه گذاری و خروج برخی واحدها از چرخه تولید در آینده نزدیک در بازار مشاهده خواهد شد.

رییس انجمن تولید کنندگان ماشین آلات کشاورزی با بیان اینکه شرکت‌های سازنده گران فروش نیستند، اظهارداشت: سهم ماشین آلات کشاورزی در قیمت تمام شده یک کیلوگرم گندم پنج درصد است ۹۵درصد باقیمانده مربوط به نهاده‌ها کشاورزی است به طوری که کشاورز در فصل کاشت تمامی بذر، کود و سم را با چندین برابر قیمت تهیه می‌کند اما برای ماشین کشاورزی یکبار هزینه می‌شود.

انحصار ماشین آلات کشاورزی با سهمیده بندی‌های استانی

نامی با اشاره به اینکه قیمت ماشین آلات کشاورزی برمبنای عرضه و تقاضا همیشه تعادلی بوده است، تصریح کرد: اکنون مشکل بخش کشاورزی و شرکت‌های سازنده ماشین آلات کشاورزی سهمیه بندی و توزیع نامناسب در استان‌ها است به طوری که ترکیبی از دلالان بخش خصوصی و کارگزاران باعث ایجاد انحراف در بازار شده اند.

وی گفت: طبق تقسیم بندی مرکز مکانیزاسیون کشاورزی هر استان و شهرستان سهمیه خاص خود را دارد به طوری که اگر یک دستگاه تراکتور و کمباین توسط کشاورز منطقه خریداری شود حداقل چند مورد به دست دلالان و بازار سیاه می‌افتد و سهمیه به دست کشاورز واقعی نمی‌رسد.

رییس انجمن تولید کنندگان ماشین آلات کشاورزی گفت: این درحالی‌ است که نه میزان زمین‌های زیر کشت دوبرابر شده و نه مشکلی برای شرکت‌های سازنده ماشین آلات کشاورزی در تولید پیش آمده اما کشش این کالا افزایش یافته درحالی که اگر قیمت کالایی واقعی باشد، کششی در بازار ایجاد نمی‌شود.

  زندگی در محله‌های پر سر و صدا خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد

قیمت ماشین آلات کشاورزی با حذف سهمیه‌بندی و توزیع توسط کارگزاری‌ها۱۰ درصد کاهش می‌یابد

نامی با بیان اینکه تولید ماشین آلات و ادوات کشاورزی با سابقه ۵۰ ساله مورد حمایت دولت نیست، تصریح کرد: پیش از این نیز دولت سوبسیدی بابت تولید ماشین آلات کشاورزی به شرکت‌های سازنده پرداخت نمی‌کرد و اکنون اگر قرار است نرخ گذاری بر روی این ماشین آلات صورت گیرد باید توسط دستگاه‌های مربوطه همچون سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده باشد.

وی براین باور است که در صورت حذف سهمیه بندی استانی و توزیع ماشین آلات کشاورزی توسط کارگزاری ها قیمت ماشین آلات کشاورزی حداقل ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.به طور حتم کشاورزانی که تراکتور و کمباین خریداری می‌کنند به این ماشین آلات نیاز دارند و آن را وارد بازار آزاد نمی‌کنند، زیرا در نهایت باید خودشان همان کالا را گران‌تر خریداری کنند.

رییس انجمن تولید کنندگان ماشین آلات کشاورزی گفت: در بحث سهمیه بندی ماشین آلات کشاورزی مدیران جهاد کشاورزی برخی استان‌ها و شهرستان‌ها کشاورزان را مجبور می کنند در کنار خرید تراکتور و کمباین چندین مورد ادوات کشاورزی از جمله خطی کار و غیره با هزینه‌های بالا و از شرکت‌های خاص خریداری کنند ممکن است این اقدام به نفع شرکت‌های سازنده باشد اما در واقعیت بی‌انصافی به کشاورزان است.

وی با تاکید براینکه دلال بازی و انحصار موجب گران فروشی ماشین آلات کشاورزی در بازار شده است افزود: در برخی موارد دیده می‌شود در یک شهر و شهرستان تمامی تراکتورها و کمباین های خریداری شده از یک شرکت خاص انجام  می‌شود که این امر منجر به بروز انحصار و فساد می‌شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)