برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

دانش ساخت واکسن کرونا در کشور وجود دارد

محمد وجگانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، در این مدت برای رفع نیاز داخل باید نسبت به خرید واکسن از منابع مختلف جهان اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: تولید واکسن داخلی زمان بر خواهد بود و به همین دلیل تهیه واکسن از خارج کشور باید با جدیت تمام دنبال شود تا مردم در این زمینه نگرانی نداشته باشند.

رییس انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران در ادامه خاطرنشان کرد: توانمندی ایران در ساخت واکسن بسیار واقع بینانه است. به دور از هرگونه هیاهو و تبلیغات تاکید می کنم توان ساخت واکسن کرونا را داریم.

اوجگانی گفت: روند ساخت این محصول فناورانه بدون هیچ گونه اغراق و مبالغه در حال انجام است، به این معنی که ساخت واکسن یک مبنای علمی دارد و محققان با بهره گیری از دانش و توان علمی خود در تلاش برای دستیابی به این واکسن هستند.

وی با اشاره به اینکه ایران در آستانه تولید واکسن کرونا است، گفت: حداقل سه مرکز در آستانه شروع کارآزمایی بالینی انسانی هستند که یکی از آنها جلوتر است، آنها  فاز حیوانی و مطالعات آزمایشگاهی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند.

در بیان واقعیات علمی، افراط و تفریط نکنیم

رییس انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران اظهار داشت: در بیان واقعیات علمی مانند ساخت واکسن نباید افراط و تفریط کنیم.

وجگانی همچنین به مردم توصیه کرد که به صورت واقع بینانه و علمی روند تولید واکسن را دنبال کنند و مطمئن باشند جوانان این مرز و بوم به دانش ساخت واکسن کرونا دست یافته اند.

او  ادامه داد: ما تکنولوژی ساخت واکسن هایی مانند ویروس کشته و ریکامبیننت را در داخل کشور داریم و می توانیم آنها را تولید و به بازار عرضه کنیم.

  خداحافظی پدر کنکوری‌ها با سازمان سنجش

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه ایران دانش ساخت واکسن هایی مانند ام. آر. ان.ای را در داخل کشور دارد، خاطرنشان کرد: هرچند از نظر نرم افزاری و نیروی انسانی متخصص مشکلی نداریم و کار در حد آزمایشگاهی را می توانیم انجام دهیم، اما زیرساخت لازم برای تولید انبوه آن را نداریم.

وجگانی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی را از مهمترین مراکز تولید واکسن در کشور اعلام کرد و افزود: این موسسه جزو هفت مرکز جهانی تولید واکسن است که در سالیان مختلف توانست برای بیماری های متفاوت انسان و دام، واکسن تولید کند.

وی اظهار داشت: در مجموعه تحقیقاتی سرم و واکسن سازی رازی بیش از ۵۰ محصول از واکسن تا سرم و انواع فراورده های بیولوژیک تولید می شود. واکسن هایی از فلج اطفال تا سه گانه در این مجموعه ساخته می شود که افتخاری برای کشور است.

وی ادامه داد: انستیتو پاستور ایران هم توانمندی های بالایی در این زمینه دارد، در عین حال در سال های اخیر برخی دیگر از بخش های دولتی و حتی بخش خصوصی به این عرصه ورود پیدا کرده اند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)