برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

بررسی سازوکار اجرایی توسعه گردشگری میان ایران و افغانستان

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از روابط‌عمومی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، ولی تیموری در وبینار مشترک ایران و افغانستان که با هدف بررسی مسائل مربوط به توسعه روابط گردشگری دو کشور در دوران‌ کرونا و پساکرونا در محل معاونت گردشگری برگزار شد؛ طی گفتگوی مجازی با مژگان مصطفوی معاون گردشگری کشور افغانستان، پیرامون راهکارهای توسعه گردشگری دو کشور تبادل نظر کرد.

تیموری در این نشست با اشاره به اسناد همکاری‌های گذشته، تهیه پیش‌نویس برنامه اجرایی جدید را الزامی خواند و بر اهمیت برگزاری نشست‌های BtoB بخش خصوصی حوزه گردشگری دو کشور تاکید کرد.

وی همچنین برگزاری نشست‌های کمیته‌های فنی گردشگری مشترک میان ایران و افغانستان را به صورت ادواری و مستمر دارای دستاوردهای گسترده و احصاء مصوبات اجرایی جدید مطابق با شرایط روز کرونا و پساکرونا را دارای اهمیت بسیار خواند.    

در این نشست، معاون گردشگری کشور برای تقویت همکاری‌های حوزه آموزش گردشگری دو کشور با برگزاری کارگاه‌های آموزشی، مشارکت و یاری رساندن در امر ارزیابی و درجه‌بندی تاسیسات گردشگری کشور افغانستان، اعلام آمادگی کرد.

در این وبینار به دستور معاون گردشگری کشور تبادل اسامی شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی که از هر دو طرف مجوز فعالیت در حوزه گردشگری سلامت را دارند؛ به منظور ساماندهی معضلات گردشگران این حوزه و کوتاه شدن دست دلالان از این بازار، در راس امور اجرایی مشترک پیش رو قرار گرفت و همچنین بر بازگشایی مرزهای دوکشور و اعزام گردشگران سلامت افغانی به ایران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید شد.

تیموری همینطور با اشاره به اهمیت همکاری‌های بین‌المللی از جمله مشارکت کشورهای عضو اکو و OIC، رخدادهای جهانی گردشگری پیش رو در ایران از جمله انتخاب استان مازندران و شهر ساری به عنوان پایتخت گردشگری اکو در سال ۲۰۲۲ و یا برگزیدن شهر اردبیل به عنوان پایتخت گردشگری اکو در سال ۲۰۲۳ را حائز اهمیت خواند و تاکید کرد با توجه به میزبانی جمهوری اسلامی ایران از چند نشست بین‌المللی پیش رو، آمادگی همکاری با حوزه گردشگری کشور افغانستان در این زمینه وجود دارد.

  یورش نفس‌گیر کرونا به شهر جهانی صنایع‌دستی

وی همچنین طرف افغان را جهت مشارکت مجازی یا حضوری در نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته تهران که در اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد،  دعوت کرد.

در وبینار برگزار شده مسائلی دیگر از جمله چالش‌های بخش روادید دو کشور، اهمیت زیرساخت‌های حمل‌ونقل از جمله افتتاح خط ریلی خواف– هرات به عنوان فرصت تبادل گردشگر و نیز الزام همکاری در شاخه‌های متنوع گردشگری مطرح شد.

در این نشست مجازی علاوه بر ولی تیموری معاون گردشگری کشور، حسن نوریان رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه، محمد قاسمی مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری، سید جواد موسوی مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی گردشگری، رییس گروه دفتر بازاریابی و کارشناسان این بخش حضور داشتند.
 

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)