برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

اعمال دندانپزشکی می‌تواند احتمال انتقال بیماری را افزایش دهد

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، محسن دالبند دردهای دندانی شدید به علت پوسیدگی، عفونت و خونریزی های دهان و دندانی را به عنوان اقدامات اورژانسی دندانپزشکی معرفی کرد و گفت: با توجه به اینکه در دوران شیوع کرونا تنها خدمات اورژانسی دندانپزشکی ارائه می شود، افراد باید برای مراقبت از سلامت دهان و دندان های خود تلاش بیشتری کنند.
وی ادامه داد: با توجه به این مسئله در طول مدت شیوع کرونا دندانپزشکان تنها خدمات اورژانسی مربوط به دهان و دندان را ارائه می دهند  و بهتر است که در این مدت افراد برای مراقبت از سلامت دهان و دندان های خود تلاش بیشتری کنند.
دالبند با تاکید بر ضرورت دقت در مسواک زدن دندان ها یادآور شد: افراد باید برای مسواک زدن زمان مناسب را اختصاص دهند و از دهان شویه برای افزایش بهداشت دهان خود استفاده کنند.
رییس دانشکده دندانپزشکی تاکید کرد: بعضی از خدمات دندانپزشکی مانند زیبا سازی دندان ها، درمان های ایمپلنت و بسیاری از جراحی ها نباید در زمان شیوع کرونا انجام شود، زبرا خطر ابتلا به ویروس جدی است.
دالبند درباره نحوه استفاده از دهان شویه برای مراقبت از سلامت دندان ها توضیح داد: افراد باید ابتدا با روش درست اقدام به استفاده از نخ دندان کنند، سپس با مسواک دندان ها را تمیز کنند و در آخر با یک دهان شویه نسبت به شست و شوی دهان خود اقدام کنند.
دالبند درباره اقدامات اورژانسی در دندانپزشکی اظهار کرد: سه اقدام اورژانسی در دندانپزشکی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به دردهای دندانی اشاره کرد که ممکن است به علل مختلف ایجاد شود و شایعترین آن پوسیدگی دندان است که علائمی همچون درد خود به خودی، تشدید درد با مصرف آب گرم و سلب آرام و قرار بیمار است.
این متخصص  عفونت های دهان و دندانی را یکی دیگر از اقدامات اورژانسی دندانپزشکی عنوان کرد و افزود: این عفونت ها بسیار خطرناک محسوب می شوند و افراد به ویژه درمورد کودکان باید دقت کنند که در صورت وجود تورم روی لثه ها، اطراف دهان و دندان ها و زیر فک حتما به دندانپزشکی مراجعه کنند.
رییس دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی، کنترل خونریزی را یکی دیگر از اقدامات اورژانسی مربوط به دندانپزشکی دانست و گفت: گاهی اوقات برخی از افراد به ویژه بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و آسپرین مصرف می کنند به دلایل مختلف دچار خونریزی های دهانی می شوند، در چنین مواقعی افراد باید به دندانپزشکی مراجعه کنند.
دالبند با تاکید بر احتمال بالای انتقال ویروس کرونا از طریق خدمات دندانپزشکی افزود: این ویروس ضریب انتقال بالایی دارد و وسایل دندانپزشکی از جمله انواع مته ها می توانند باعث ائروسل (انتقال از طریق هوا) شود و با توجه به قطر بسیار کوچک این ویروس و عدم استفاده از ماسک مقابل دهان بیمار دندانپزشکی احتمال بیماری زایی افزایش می یابد.

  عادی‌انگاری کرونا، ممنوع

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)