برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

توسعه مناسبات اقتصادی با احداث شهرک‌های صنعتی در مرز ایران و عراق

«سید حمید حسینی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به ایران اظهار داشت: در این سفر در خصوص کلیت روابط صحبت هایی خواهد شد اما با توجه به ترکیب همراهان مصطفی الکاظمی و نقش اقتصاد در مبادلات تجاری، می توان به توسعه روابط تجاری دو کشور امیدوار بود.

وی با اشاره به توافقات مسئولان ایران با دولت قبلی عراق، تصریح کرد: نخست وزیر فعلی عراق نسبت به اجرایی شدن توافقات پیشین علاقه نشان داده است و این سفر مقدمات رسیدگی به این موضوعات را فراهم می کند.

نایب رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با بیان اینکه پیشنهادات ایران برای توسعه روابط با عراق به نفع دو کشور خواهد بود، خاطرنشان کرد: یکی از این موارد احداث شهرک های صنعتی در مرزها است.

وی ترانزیتی شدن عراق را از دیگر موارد پیشنهادی عنوان کرد و گفت: با اجرایی شدن قانون ترانزیت در این کشور، ایران می تواند از سرزمین عراق برای تجارت محصولات خود استفاده کند و به کویت، اردن و بقیه کشورها تولیدات خود را ارسال کند.

حسینی با اشاره به پهلو گرفتن سالانه یک و نیم میلیون کانتینر در بندر ام القصر عراق اظهار داشت: این کانتینرها به دلیل اینکه عراق کالایی برای صادرات ندارد خالی به کشور مبدا، باز می گردند که اگر شرایط ترانزیتی شدن عراق هموار شود ایران با توجه به مشکلات حمل و نقلی که دارد می تواند از کانتیرهای پهلو گرفته در عراق برای صادرات محصولات خود استفاده کند.

به گفته وی، در این صورت کرایه حمل و نقلی برای عراقی کاهش پیدا می کند، زیرا اگر مسیر تردد برای کانتینرها در عراق دو طرفه شود هزینه کمتری را به این دولت تحمیل می کند.

  اعضای جدید هیات علمی اعتبار پاییزی آزمایشگاهی دریافت می‌کنند

وی با تاکید بر اینکه پیشنهادات ایران برای همکاری با عراق به نفع دو کشور خواهد شد تصریح کرد: درخصوص بازگشت طلب ایران بابت فروش برق و گاز به عراق همکاری هایی انجام شده است و با توجه به توافقات صورت گرفته قرار است این طلب‌ها به ایران بازگردد.

حسینی با بیان اینکه بدهی عراق به ایران از سوی وزارت برق این کشور پرداخت شده است، خاطرنشان کرد: این پول به دلیل مشکلات بانکی در عراق مانده و هنوز به ایران تحویل داده نشده است که در این سفر امکان تسهیل بازگشت بدهی مطرح خواهد شد.

وی نتایج گفت‌وگوهای این سفر را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به برقراری ارتباط دو کشور در سطح بالا، شرایط بهتر برای همکاری‌های دو کشور فراهم می شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)