برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

نقاط ایجادکننده خوشه‌های کرونا در تهران شناسایی می‌شود

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با حضور اعضا روز چهارشنبه اول مردادماه در تالار شهیدبهشتی تشکیل جلسه داد.

علیرضا زالی در ابتدای نشست با تقدیر از همکاری سازمان ها و ارگان های مختلف با ستاد به تبیین وضعیت فعلی بیماری کرونا در تهران پرداخت و راهکارها و پیشنهاداتی را برای بهبود وضعیت مطرح کرد.

وی با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته، از افزایش تعداد مراکز جامع سلامت در تهران خبر داد و گفت: در حال حاضر ۶۰ مرکز جامع سلامت در تهران وجود دارد که به عنوان یکی از مراکز اصلی سرپایی برای انجام تست  PCR فعالیت می کنند.

زالی با بیان این که هدف اصلی این مراکز جامع سلامت غربالگری و کاهش حجم مراجعان به مراکز درمانی و بیمارستان ها است یادآور شد: با اطلاع رسانی های صورت گرفته از طریق رسانه های جمعی و سامانه ۴۰۳۰ و دانشگاه ها در خصوص خدماتی که مراکز جامع سلامت ارائه می دهند؛ تعداد مراجعان این مراکز در هفته گذشته افزایش یافت که این موضوع باعث کاهش حجم مراجعان به مراکز درمانی و بیمارستان ها می شود.

وی گفت: غربالگری افراد پرخطر (از جمله سالمندان ، دیابتی ها و مادران باردار) توسط ۴۰۰ اپراتور سامانه تلفنی ۴۰۳۰ در کشور منجر به شناسایی موارد بیماری و راهنمایی و ارجاع مناسب آنها برای قرنطینه خانگی، مراجعه به مراکز بهداشتی یا درمانی می شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت با اشاره به افزایش شیوع بیماری در تهران و تاثیرات مثبت محدودیت های اعمال شده از ابتدای هفته جاری،‌ افزود: بهترین راه حل کاهش میزان تولید بیماری است که با اعمال اقدامات محدود شونده میسر می شود.

  برنج شهریار چهار سال پس از معرفی در مازندران ، رونمایی شد

زالی با اشاره به استفاده ۶۲ درصدی تهرانی ها از ماسک گفت: براساس مطالعات انجام شده ۶۲ درصد همشهریان تهرانی از ماسک استفاده می کنند و در ادارات نیز این میزان به ۸۳ درصد رسیده است.

فرسودگی تیم درمان، تامین منابع مالی، تامین نیروی انسانی مکفی، تسریع رفع مشکلات اقتصادی، اقدام جهادی برای تولید ماسک، تقویت غربالگری با کمک نیروهای بسیجی، تقویت زیرساخت های فناوری اطلاعات در حوزه غربالگری، دریافت مطالبات سازمان های بیمه گر پایه و تکمیلی، نظارت جدی بر برگزار نشدن اجتماعات و مجالس ترحیم و عروسی، برگزار نشدن دوره آموزشی مشمولان خدمت سربازی، کاهش تراکم جمعیت در مراکز خدماتی( نظیر پلیس +۱۰ اداره گذرنامه و …) برخی از موارد مطرح شده توسط زالی بود.

در این نشست پس از بررسی وضعیت بیماری و ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته، اعضا نظرات و پیشنهادهای خود را مطرح کردند که مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت مصوباتی نیز به تصویب رسید که قرار است متعاقبا اعلام شود.

افزایش حساسیت زایی جامعه نسبت به بیماری، تداوم طرح غربالگری تلفنی، ترویج تولید ماسک خانگی، ارایه ماسک رایگان در مناطق محروم، لغو برگزاری آزمون های سراسری، همپوشانی موج شیوع کرونا و آنفلوانزا در پاییز و زمستان، برگزاری مجازی دانشگاه ها و مدارس تهران در سال تحصیلی آتی، تقویت مجازی سازی ادارت و سازمانها، آگاهی رسانی به مردم درخصوص شیوه های نوین درمانی و دارویی برخی از پیشنهادات مطرح شده در این نشست بود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)