برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

آیا کرونا یک سلاح زیستی بود؟

ویروس مرگبار کرونا که شیوع آن از دسامبر ۲۰۱۹ (دی ماه امسال) در ووهان چین آغاز شد، تاکنون به بیش از ۲۴ کشور جهان سرایت پیدا کرده و بیش از ۶۹ هزار نفر را در جهان آلوده کرده است. تاکنون ۱,۶۶۹ نفر در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.  

براساس تئوری توطئه‌هایی که در فضای آنلاین دست به دست می‌شود، این ویروس قرار بود یک اسلحه زیستی باشد که به طور تصادفی آزاد شد.

گمانه‌زنی‌ها در این باره با افشای خبر فعالیت آزمایشگاه مخفی دولت چین در ووهان که مرکز شیوع کرونا بود، قوت گرفته‌اند. اما دانشمندانی که مطالعات مفصلی را بر روی ساختار کروناویروس جدید انجام داده‌اند، می‌گویند هیچ چیز در مورد این ویروس وجود ندارد که نشان دهد توسط انسان یا دستگاه مهندسی و ویرایش شده است.

به گفته «ترور بدفورد» از مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون در واشنگتن، جهش‌های این ویروس از هیچ تغییر عجیب یا غیر منتظره‌ای ناشی نشده و ظاهرا حاصل تکامل طبیعی بوده است.

ماجرای آزمایشگاه مخفی دولت چین در ووهان

به گزارش تارنمای روزنامه میرر، در حالی که دولت چین می‌گوید شیوع ویروس کرونا از بازار ماهی فروشان ووهان آغاز شده است، دانشمندان دانشگاه صنعتی چین جنوبی گوانگژو ادعا می‌کنند که منشاء احتمالی این ویروس می‌تواند از مرکز کنترل بیماری ووهان (WCDC) بوده باشد.

«بوتائو شیائو» و «لی شیائو» از ویروس‌شناسان این دانشگاه یک مقاله تحقیقاتی با عنوان «منشاء احتمالی کروناویروس ۲۰۱۹-nCoV» را روی شبکه اجتماعی ریسرچ گیت منتشر کرده و در آن مدعی شدند که مرکز کنترل بیماری‌های ووهان «حیواناتی از جمله ۶۰۵ خفاش را برای اهداف تحقیقاتی در آزمایشگاه‌های خود نگه می‌دارد.»

  تکلیف ۱۱ هزار کانتینر و ۱۰۵ هزار تن کالای فله‌ای در بندر شهیدرجایی مشخص شد

در این گزارش به یکی از پژوهشگران این مرکز با نام جی اچ تیان (JH Tian) اشاره شده است که یک بار مورد حمله خفاش‌ها قرار گرفته و خون خفاش با پوستش تماس پیدا کرده بود. تیان بعد از این اتفاق خود را برای ۲۸ روز قرنطینه کرد.

این آزمایشگاه در فاصله ۲۸۰ متری از بازار ماهی‌فروشان ووهان و در مجاورت بیمارستانی قرار دارد که اولین گروه پزشکان در آن به کرونا مبتلا شدند.

در بخشی از این مقاله آمده است: «این احتمال وجود دارد که این ویروس به بیرون درز کرده و مبتلایان اولیه را آلوده کرده باشد. هر چند همچنان به اسناد و مدارک محکم برای اثبات این ادعا نیاز است.»

آزمایشگاه دومی که در گزارش مذکور بدان اشاره است، در ۱۲ کیلومتری بازار ماهی فروشان ووهان قرار دارد. 

گفته می‌شود که این آزمایشگاه متعلق به موسسه ویروس شناسی ووهان است که در بالاترین سطح  ایمنی زیستی طبقه‌بندی می‌شود. 

به استناد متن این مقاله، «این آزمایشگاه بود که گزارش داد خفاش‌های نعل اسب چینی منشا طبیعی نشانگان حاد تنفسی (SARS-CoV) بودند که در سال ۲۰۰۳ باعث شیوع SARS شد.»

اطلاعات جدیدی که در این گزارش بدان اشاره شده است، افکار عمومی را بر آن داشته تا باور کنند ویروس کرونا یک سلاح بیولوژیک بوده است که به اشتباه به خارج از آزمایشگاه درز پیدا کرده اما حقیقت این است که هیچ مدرکی دال بر صحت این فرضیه وجود ندارد.   

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)