برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

فائو تجهیزات مقابله با ملخ صحرایی را در اختیار ایران قرار داد 

به گزارش روز چهارشنبه سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، هدف از این کمک‌ها، تقویت ظرفیت فنی کشور در زمینه ممانعت از ایجاد خسارت توسط این آفت مهاجر و کاهش آسیب‌های حاصل از آن است.  
براساس بیانیه مطبوعاتی دفتر نمایندگی فائو در ایران، این سازمان در چارچوب برنامه همکاری‌های فنی اضطراری که از سوی فائو تأمین مالی شده و از طریق همکاری نزدیک با سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی ایران هم‌اکنون در دست اجرا است، ۵۷ دستگاه سم‌پاش با کاربرد فرمولاسیون غلظت بسیار کم (شامل ۵۰ سم‌پاش دستی و هفت سم‌پاش کوله‌پشتی)  به همراه ۱۰ هزار و ۴۰۰  لیتر آفت‌کش از نوع دلتامترین با فرمولاسیون غلظت بسیار کم را با ارزشی بیش از ۱۰۰ هزار دلار (۲۲ میلیارد ریال) در اختیار سازمان حفظ نباتات کشور قرار داد.  
«مهناز شعبانی»  کارشناس مدیریت آفات دفتر نمایندگی فائو در ایران گفت: این تجهیزات شامل محموله‌هایی که به تازگی تحویل داده شده‌اند به همراه ۲۵ سم‌پاش پشت‌وانتی از پیش تحویل داده شده و با استفاده از منابع مالی اختصاص یافته به این پروژه از سوی فائو خریداری شده‌اند و می توانند ظرفیت فنی نهادهای مسئول ایرانی را در زمینه کنترل و همچنین کاهش حجم و گستره ریزش ملخ‌های صحرایی به کشور تقویت کنند.

به گفته «محمود چالکی»  معاون مدیر آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور،  طی ۹ ماه گذشته بیش از ۴۰۶ هزار هکتار از اراضی کشور با استفاده از مواد شیمیایی (آفت‌کش) سم‌پاشی شده‌اند و اکنون به خاطر مهاجرت آفت ملخ صحرایی به نواحی «تابستان‌گذران»  در پاکستان و هند، حضور و تراکم این آفت در کشور کاهش یافته است.

  بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تذکر بهداشتی دریافت کردند

وی افزود: همچنان نگرانی‌های جدی وجود دارد که این آفت در مسیر بازگشت خود، ‌ یعنی در آبان‌ماه، بار دیگر کشور را در معرض هجوم قرار دهد.

فائو به عنوان کارگزاری تخصصی و پیشروی سازمان ملل در زمینه افزایش امنیت غذایی و تغذیه، پروژه‌های مشابه دیگری را در کشورهایی که در معرض ریزش ملخ‌های صحرایی هستند اجرا می‌کند؛ هدف تمامی این پروژه‌ها پشتیبانی از کشورهای عضو در زمینه مدیریت خطرات و تهدیدهای ناشی از این آفت است.  
 

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)