برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

رشد ۱.۳ برابری تولیدات کشاورزی در دولت تدبیر و امید

برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در سال های اخیر، بستری را فراهم کرد که بیش از ۸۰ درصد انرژی غذایی مورد نیاز مردم از محل محصولات کشاورزی داخلی تامین شود.

در جهت حمایت از بخش تولید، مقدار خرید تضمینی محصولات کشاورزی در دوره زمان مورد اشاره با افزایش ۸.۳ برابری از دو میلیون و ۴۴ هزار تن به هفت میلیون و ۷۱۶ هزارتن و ارزش آن با رشد ۲.۱۵ برابری از ۸۸۲ به ۱۳ هزارو ۳۶۸ میلیارد تومان رسیده است.

رشد ۴ برابری نرخ خرید تضمینی گندم 

همچنین در دولت تدبیر و امید تولید گندم از سه میلیون و ۹۰۰ هزارتن در سال ۹۲  به هفت میلیون و ۱۳۰ هزارتن رسید که خودکفایی در تولید گندم را حاصل شد.

قیمت خرید تضمینی گندم با افزایش چهار برابری از ۴۲۰ تومان به یک هزارو ۷۰۰ تومان برای هر کیلوگرم رسید که رقم قابل توجهی است.

در دولت های یازدهم و دوازدهم،  تولید برنج سفید از ۱.۶ میلیون تن به ۴.۲۴ میلیون تن افزایش یافت و در ۹ واکسن جدید دام و طیور به خودکفائی رسیدیم.

طبق آمارها بخش کشاورزی دارای ۸.۸  درصد بالاترین رشد ارزش افزوده در میان بخش‌های دیگر است.

همچنین ۲۹۵ هزار هکتار از طرح احیای اراضی کشاورزی خوزستان و ایلام، ۳۳ هزار هکتار از طرح انتقال آب با لوله به دشت سیستان و ۷۷ هزار هکتار از طرح مهار و تنظیم آب‌های مرزی غرب و شمال غرب کشور به بهره برداری رسیده است.

افزایش بهره‌وری آب بخش کشاورزی

در دولت تدبیر و امید ۴۲۳ هزار هکتار اراضی آبی کشور تجهیز و آماده‌سازی شده و راندمان آبیاری در بخش کشاورزی از ۳۹ درصد به ۴۵ درصد رسیده است.

  ماندگاری ویروس کرونا در آسانسور پس از سرفه

این اقدامات موجب شده بهره‌وری آب کشاورزی از ۹۲۰ گرم به بیش از یک هزارو ۴۵۰ گرم تولید به ازای هر مترمکعب‌ آب برسد.

در دوره مورد اشاره، اراضی مجهز به سیستم‌های آبیاری تحت فشار از یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار به دو میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار رسید که رقم قابل توجهی است.

در بخش منابع طبیعی نیز سطح عملیات آبخیزداری از ۱۲ میلیون هکتار به ۱۷.۱ میلیون هکتار از اراضی کشور رسیده است.

در دولت تدبیر و امید طرح توسعه گلخانه ها در دستور کار قرار گرفت به طوری که فضای گلخانه‌ای کشور از هشت هزار هکتار به ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار رسیده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)