برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

سفر در کرونا با ابلاغ سند راهبردی توسعه گردشگری

بر اساس آمارها نه تنها ایرانیان در ایام شیوع به سفر می روند که اروپایی ها  و آمریکایی ها نیز به سفر می روند حالا فعالان حوزه گردشگری می‌گویند به نظر می رسد در تعطیلات نوروز با انفجار سفر مواجه شویم  و حالا آن چیزی که اهمیت دارد این است که مردم شیوه نامه‌های سفر مسولانه را آموزش ببیند تا در طول سفر دچار بیماری کرونا نشوند.

سفر به مقاصد نزدیک،  استفاده از وسایل نقلیه شخصی و رغبت بیشتر به نرم افزارهای رزرو اقامتگاه از جمله تغییراتی سفر در دوران کرونا است.

علی طالشی مدیرعامل شرکت اجاره‌ اماکن اقامتی در حوزه گردشگری گفت: بر اساس ارزیابی رفتار مسافران طی ماه‌های اخیر، در حالی پیش بینی می‌شود با انفجار سفر در تعطیلات نوروز مواجه هستیم که کرونا تعدیل نشده است، بنابراین نیازمند آموزش گردشگری مسئولانه هستیم.

طالشی گفت این آمار در فروردین سال جاری به ۲ هزار و ۹۰۰ درصد رشد منفی رسید و و شاهد تعداد زیادی از افراد بودیم که خواهان لغو رزروهایشان در این قالب بودند.

تالشی گفت: ولی آمار جدید در شهریور ماه جاری نشان از رشد ۶۶ درصدی رزرو مسافر به نسبت سال قبل داشته است و این نشان می‌دهد که نمی‌توان مردم را مجبور به سفر نکردن کرد.

فعال حوزه گردشگری افزود: در این مدت شاهد بودیم مردم به سمت خرید آنلاین علاقمند شدن همچنین برای رفتن به سفر بیشتر به پلتفرم‌ها اعتماد می‌کنند و همچنین علاقه مند سفرهای داخلی و اقامت در مکان های نزدیک شدند.

طالشی با اشاره به این که مردم را تشویق به سفر نمی کنیم، ولی آمار تعطیلات گذشته نشان می دهد برخی از مردم در این شرایط نیز به سفر می روند، گفت: آموزش رعایت شیوه نامه های بهداشتی از سوی مسئولان اقامتگاه و گردشگران از جمله ضروریاتی است که امروز به شدت به آن نیاز است.

سیتروئن ۶۷ ساله به موزه خودروهای سلطنتی رسید

پس از پیگیری‌های ۹ ساله کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یک خودرو تاریخی سیتروئن B۱۱ مدل ۱۹۵۳ توقیفی در گمرک، از سوی سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، به موزه خودروهای سلطنتی مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، تحویل داده شد.

 این خودرو که دارای شناسنامه نیز هست، متعلق به یک زوج ایرانی ساکن کشور سوئیس بوده و سال ۱۳۹۰ در پی تصمیم آنان برای اقامت دائم در ایران، از طریق مرز بازرگان وارد خاک کشورمان شد. اما به‌دلیل بروز مشکلات ترخیص، در گمرک متوقف شد.

پس‌ازآن به خاطر وجود سوابق و اسناد این خودرو در فدراسیون بین‌المللی خودروهای قدیمی  (FIVA) کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی که عضو رسمی کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله‌های نقلیه تاریخی است، وارد عمل شد و به‌منظور تسهیل در ترخیص، نامه‌هایی برای گمرک و پلیس راهور ناجا ارسال و تأیید بلامانع بودن ترخیص را دریافت کرد.  

جهانگیری سند راهبردی توسعه گردشگری را ابلاغ کرد

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری سند راهبردی توسعه گردشگری را برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ذیربط ابلاغ کرد.

 جهانگیری روز دوشنبه  این هفته سند راهبردی توسعه گردشگری را برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ذیربط ابلاغ کرد.

هیات وزیران در جلسه بیست و نهم تیر ۱۳۹۹ به پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و به استناد بند (الف) ماده (۱۰۰) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، ضمن تصویب سند راهبردی توسعه گردشگری، همه دستگاه مقرر در این سند را موظف به اجرای اقدامات مربوط به سند مذکور کرد.

بر همین اساس، سند مذکور با چشم‌انداز ایجاد یک چارچوب هماهنگ سیاستی برای اتخاذ رویکردی بین بخشی و یکپارچه برای دستیابی به توسعه پایدار گردشگری و با همکاری دستگاه‌های اجرایی، اساتید دانشگاهی و فعالان بخش خصوصی تهیه و تدوین شده و بر عناصر مؤثر بر بخش گردشگری مانند مدیریت گردشگری، مسائل فضای کسب و کار این حوزه، زیرساخت‌های گردشگری، نیروی انسانی و فرهنگ‌سازی، مشکلات مربوط به اتباع خارجی و تبلیغات و بازاریابی تمرکز دارد.

بازگشایی دریچه‌های کانال زیرزمینی برای حفظ این اثر است

 حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: بازگشایی دریچه‌های بسته کانال‌های زیرزمینی تختگاه تخت جمشید به منظور حفاظت بهتر از این اثر جهانی در برابر فرسایش آبی است.

 فدایی با اشاره به کاوش دریچه حیاط شرقی کاخ آپادانا گفت: حیاط مشرف به ایوان شرقی کاخ آپادانا به‌دلیل وجود نقوش برجسته ارزشمند از پرتردد ترین فضاهای تخت جمشید است و همین موضوع، در فصول بارندگی مشکلاتی را برای بازدیدکنندگان مجموعه به‌وجود می آورد.

وی بیان کرد: وسعت حیاط یادشده و اندک بودن دریچه‌های هدایت و دفع آب که به شبکه آبراهه ای تخت جمشید منتهی می‌شود، سبب می شود آب‌های حاصل از بارندگی در این مکان به روانی منتقل و دفع نشوند؛ همچنین در زمان بارندگی همه آب سقف روی پلکان نیز به سمت داخل حیاط کاخ آپادانا جاری می‌شود که جمع‌شدن آب، مشکلی همیشگی در مسیر تردد بازدیدکنندگان به‌شمار می‌رود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید افزود: بررسی‌های صورت گرفته در مسیر آبراهه‌های این حیاط، شواهدی از وجود یکی از دریچه های بسته را در حیاط این کاخ در اختیار قرار داد و بازگشایی آن برای حل مشکلات آبگیری حیاط در اولویت برنامه باستان شناسی و ساماندهی پایگاه قرار گرفت.

وی درباره اهمیت و ضرورت فرآیند اجرایی این عملیات، گفت: همکاری همزمان دو واحد باستان‌شناسی و واحد فنی و ساماندهی پایگاه از نکات شاخص این پروژه بود که برای حل مشکل آبگیری محل، به‌خوبی محقق شد.

ثبت جهانی اورامان تجربه ارزشمندی برای دنیا می‌شود

 فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ثبت جهانی اورامان با توجه به غنا و وسعت این منطقه تجربه ارزشمندی برای همه دنیا می‌شود.  اورامان دارای محتوای میراث معنوی و معماری خاصی است که هنوز آسیب ندیده است.

وی با بیان اینکه ثبت جهانی اورامان به موتور محرکه توسعه گردشگری غرب کشور تبدیل می‌شود، افزود: با ایجاد یک عزم در میان مردم و همکاری آنها می‌توان بهترین امور را برای ثبت به انجام رساند البته ثبت جهانی اورامان اعتبار خاصی برای منطقه و کشور است لذا شرایط و روزهای حساسی پیش روی داریم که همه باید پای کار باشند.

عزیزی با اشاره به اینکه اکنون ٢۴ اثر کشور ثبت جهانی شده و به این ترتیب در رده دهم قرار داریم که اگر شرایط جنگی هشت ساله نبود می‌توانستیم در رده اول جهان باشیم، اضافه کرد: مردم کردستان در موقعیت‌های مختلف تاریخی همیشه ثابت کرده‌اند پای کار هستند و با همه خلوص و به شکلی صادقانه در کارها مشارکت می‌کنند که در خصوص ثبت جهانی اورامان نیز به مشارکت آنها نیاز داریم.

نقش پررنگ زنان در کتابت قرآن در عهد قاجار

 سید عبدالمجید شریف‌زاده رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: زنان در دوره قاجار به اشکال مختلف توانمندی‌های خود را در زمینه‌ های گوناگون اجتماعی و فرهنگی از جمله هنر کتابت قرآن ثبت و ماندگار کرده‌اند.

شریف‌زاده با اشاره به انجام این پژوهش توسط زهرا سادات احمدی‌زاده کارشناس پژوهشی، گفت: در بررسی‌های تاریخ معاصر ایران در عهد قاجار، نقش زنان در عرصه‌های اجتماعی و هنری کمتر مطالعه شده و دراین خصوص، در منابع دست اول، مطالب چندانی ذکر نشده زیرا اکثر تاریخ نویسان بیشتر به شرح حوادث سیاسی یا شیوۀ زندگی شاهان و رجال پرداخته و در لابلای تألیفات خود به صورت پراکنده و غیرمستقیم به مسائل اجتماعی و هنری زنان اشاره کردند.

او  زمینه‌های شکل‌گیری شرایط و اتفاقات این دوره را برای حضور زنان در عرصه‌های فرهنگی وهنری بسیار حایز اهمیت دانست و گفت: به توانمندی و قابلیت‌های زنان به ویژه در عصر قاجار کمتر پرداخته شده است.

شریف زاده خاطرنشان کرد: هدف این پژوهش شناخت موقعیت فرهنگی و اجتماعی زن در عصر قاجار و بروز توانمندی‌ های هنری آنان در دورۀ قاجار است. دورۀ قاجار در بردارنده زمینه‌های شکل‌ گیری شرایط برای حضور زنان و تأثیرگذاری آنان در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و به ویژه هنری است.

وی افزود: در دوره قاجار اغلب بانوانی که به کسب دانش روی آوردند و باسواد شدند از طبع‌ شعر و قریحه ادبی نیز برخوردار بودند و آثاری از خود باقی‌ گذاشتند.  عده‌ای دیگر از زنان استعداد خود را در فنون ظریفه و هنرهای دیگر به کار گرفتند و چون‌ خوشنویسی و استنساخ قرآن از هنرهای مورد توجه این عصر بود، اغلب زنان هنرمند در جرگۀ خوشنویسان درآمدند.

خانه رمدانی با کاربری مجموعه فرهنگی و پذیرایی در دهه فجر افتتاح می‌شود

سیف الله فرزانه مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران از تبدیل خانه رمدانی شهرستان ساری به مجموعه فرهنگی و پذیرایی و برنامه‌ریزی برای افتتاح آن در دهه فجر خبر داد.

لله فرزانه در بازدید از بافت تاریخی شهر ساری با اشاره به واگذاری ۱۰ ساله خانه رمدانی از طریق صندوق احیا و بهره‌برداری به بخش خصوصی در اسفند ۱۳۹۶ گفت: واگذاری بناهای تاریخی و فرهنگی به بخش خصوصی و تغییر کاربری زیر نظر  کارشناسان میراث‌فرهنگی از سیاست‌های این وزارتخانه به‌ منظور حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی محسوب می‌شود.

وی با بیان این که استفاده از این بناهای تاریخی و خانه‌های قدیمی و برگشت آن به جریان زندگی بهترین شیوه برای  صیانت از این بخش میراث‌فرهنگی کشور و انتقال به نسل بعدی به شمار می‌آید، یادآور شد: این بنا از سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و از سال ۱۳۸۵ نیز اقدامات مرمتی آن آغاز شده است.

وزیر امور خارجه سوییس از آثار تاریخی اصفهان بازدید کرد

“ایگنازیو کاسیس” وزیر امور خارجه سوییس روز شنبه وارد اصفهان شد و دیدارش را پس از بازدید از آثار تاریخی و میراث فرهنگی شهر با جمعی از مسوولان و استادان دانشگاه این استان آغاز کرد.

 وزیر امور خارجه سوییس طبق برنامه‌ریزی قبلی بامداد روز شنبه وارد ایران شد و در ابتدا سفر یک روزه به اصفهان داشت. وی در تهران نیز از کاخ موزه سعد آباد بازدید کرد.

  فراخوان عضویت شرکت‌های رشد در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

سازمان بنادر و دریانوری با ساخت ۲۲ اسکله تفریحی در مازندران موافقت کرد

محمد تقی انزان پور مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران از موافقت سازمان بنادر و دریانوردی با جانمایی و ساخت ۲۲ فقره اسکله تفریحی در سواحل این استان خبر داد.

محمد تقی انزان پور گفت : پیرو درخواست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران و پیگیری های انجام شده از سوی این اداره کل، کمیته صدور مجوز سازه های دریایی سازمان بنادر و دریانوردی پس از بررسی، موافقت خود را با جانمایی و ساخت این اسکله ها در نوار ساحلی استان اعلام کرد.

وی افزود : این کمیته پس از بحث و بررسی کارشناسی با جانمایی اسکله شماره ۴ شهرستان تنکابن، اسکله شماره ۱۰ شهرستان چالوس، اسکله های شماره ۳، ۷، ۱۱ شهرستان عباس آباد،  اسکله های شماره ۱و ۶ شهرستان جویبار، اسکله های شماره ۴، ۶، ۷ شهرستان ساری، اسکله های شماره ۱، ۲، ۳ شهرستان فریدونکنار، اسکله های شماره ۱، ۳، ۶، ۱۰ شهرستان محمود آباد و اسکله های شماره ۴، ۶، ۷، ۸، ۱۲ شهرستان بابلسر موافقت کرد.

دریچه حیاط شرقی کاخ آپادانای تخت جمشید کشف شد

علی اسدی سرپرست تیم کاوش آبراهه‌های تخت جمشید اعلام کرد: یکی از دریچه‌های حیاط شرقی کاخ آپادانا مربوط به دوره هخامنشی در واپسین روزهای فصل چهارم کاوش آبراهه‌های تخت‌جمشید کشف شد.

 اسدی  در گفت‌و گو با ایرنا ابراز کرد: این دریچه که در بخش خاوری کاخ آپادانا کشف شده است، در دوران هخامنشی برای دفع آب‌های سطحی این حیاط ایجاد شده و پس از این دوره، با توجه به ویرانی مجموعه پنهان شده بود.   هم‌اکنون کاوش از بالای این دریچه ادامه دارد و بعد از ۴۰ سانت کاوش، به سطح دریچه دست یافته‌ایم.

سرپرست تیم کاوش آبراهه‌های تخت جمشید با بیان اینکه اندازه این دریچه همچون دیگر دریچه‌های کشف‌شده ۴۰ در ۴۰ سانتیمتر است، اظهار کرد: این دریچه نیز سطح حیاط‌ها و فضاهای تخت جمشید را به آبراهه‌های زیر زمینی متصل می‌کند.

اسدی ابراز امیدواری کرد با شیب‌بندی فضای اطراف دریچه بتوان مشکل آب‌گرفتگی حیاط شرقی آپادانا را رفع و از این رهگذر وضعیت بهتری برای حفاظت از محوطه تخت جمشید ایجاد کرد.

پیش از این در تاریخ بیست و ششم مرداد ۹۹ اسکلت‌های انسانی و حیوانی در آبراهه‌های این مجموعه جهانی، نگاه‌ها را متوجه تاریخ و روایت پنهان این یافته‌ها و نیز اهمیت کاوش آبراهه ها کرد.

آسیب وارده به بافت تاریخی اهواز با اعتبار محدود قابل جبران نیست

احمدرضا حسینی بروجنی معاون میراث فرهنگی خوزستان با بیان اینکه اعتبار قطره چکانی متناسب با وسعت بافت تاریخی  اهواز و مجموعه‌های تاریخی موجود در آن نیست گفت: میراث فرهنگی به تنهایی نمی‌تواند از بافت حفاظت کند و نیاز این است سایر ارگان ها به حفاظت از بافت تاریخی اهواز کمک کنند.

حسینی با اشاره به کمبود و محدودیت‌های اعتباری میراث فرهنگی بیان کرد: تک بناهایی در بافت تاریخی اهوا  وجود دارد که طرح مرمت آنها ۸۰ درصد پیشرفت داشته است اما میراث فرهنگی به دلیل کمبود منابع مالی نتوانسته است آن را به سرانجام برساند . از سوی دیگر مالکان این بناها نیز تمایل ندارند این کار را انجام دهند.

وی افزود: طبق ماده ۹۸ برنامه ششم توسعه، ارگان‌هایی که دارای اثر تاریخی واجد ارزش هستند و مالکیت اثر تاریخی را در اختیار دارند  مکلف هستند در  زمینه حفاظت از آثار تاریخی و مخصوصا در  زمینه تخصیص اعتبار به بناها،   زیر نظر میراث فرهنگی اقدام به مرمت کنند و میراث فرهنگی مشاور آن‌ها باشد البته در بافت تاریخی اهواز به رغم این که برخی ارگان‌های دولتی مالکیت برخی بناها را دارند اما به این موضوع توجه کافی ندارند.

معاون میراث فرهنگی خوزستان بیان کرد: با وجود این که با پافشاری میراث فرهنگی اخیرا درخواست استعلام از میراث فرهنگی برای مرمت بناها در حال انجام است اما باز هم تعداد استعلام با توجه به وسعت بافت تاریخی کم است و نرسیدن استعلام موجب وقوع اتفاق ناگوار در بناهای تاریخی می‌شود.

پیرامون این بنای تاریخی، ساخت و ساز نشده‌است

حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در واکنش به انتشار خبری مبنی بر ساخت سوله به‌منظور استفاده برای ساختمان اداری و پژوهشی در حریم درجه یک پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید گفت:‌هیچ ساخت و سازی پیرامون این بنای تاریخی انجام نشده است.

حمید فدایی در پاسخ به خبرنگار ایرنا مبنی بر چرایی ساخت این سوله و نیز مراحل تایید این طرح، صحت این موضوع را به‌صورت انتشاریافته در برخی رسانه‌ها تکذیب کرد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید خبر یادشده را نادرست خواند و به استفاده از عبارت “ساخت سوله فلزی” واکنش نشان داد و گفت: سازه موجود در بوستان پردیس مجموعه جهانی تخت جمشید واقع شده که در دهه چهل خورشیدی توسط یک شرکت معتبر خارجی در این محل ایجاد شده است؛ از همین رو عنوان کردن ساخت مجدد سوله در یک گزارش و انتشار آن در فضای مجازی تناسبی با واقعیت ندارد.

حمید فدایی افزود: یکی از مهمترین برنامه‌های این پایگاه طرح مصوب توسعه موزه تخت جمشید است و طی سال‌های اخیر، با برنامه‌ریزی و پیگیری‌های این پایگاه مصوبه‌ای در وزارت میراث فرهنگی به تایید و ابلاغ رسید که موضوع آن مربوط به توسعه موزه تخت جمشید است که هم اکنون در بخشی از فضای کاخ ملکه در تختگاه تخت جمشید واقع شده است.

رشد ۴۲.۲ درصدی بودجه وزارت میراث فرهنگی

ساسان تاجگردون معاون سرمایه‌ گذاری و امور مجلس وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: مجموع اعتبارات هزینه‌ای و عمرانی سال ۱۳۹۹ دستگاه اصلی وزارتخانه پس از تغییرات در کمیسیون تلفیق مجلس، مبلغ یکهزار و ۴۵۶ میلیارد تومان تعیین شد که این اعتبار به نسبت منابع ابلاغی بودجه سال ۹۸ رشد ۴۲.۲ درصدی داشته است.

 تاجگردون در خصوص عملکرد یک ساله معاونت سرمایه‌گذاری و امور مجلس وزارتخانه با اشاره به تغییر وضعیت منابع هزینه‌ای و عمرانی وزارتخانه و دستگاه‌های وابسته طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ بیان کرد: مجموع اعتبارات هزینه‌ای و عمرانی سال ۱۳۹۹ دستگاه اصلی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پس از تغییرات در کمیسیون تلفیق مجلس، یکهزار و ۴۵۶ میلیارد تومان تعیین شد که این اعتبار به نسبت منابع ابلاغیه بودجه سال ۱۳۹۸ رشد ۴۲.۲ درصدی داشته است.

وی افزود:‌ همچنین مجموع اعتبارات هزینه‌ای و عمرانی ستاد مرکزی و سایر دستگاه‌های وابسته وزارتخانه در قانون بودجه سال ۹۹ مبلغ یکهزار و ۵۲۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده است که نسبت به منابع ابلاغی سال ۹۸ با رشد ۳۹ درصدی همراه بوده است.

بازنشستگان کشوری برای سفر تخفیف می‌گیرند 

 با امضای تفاهم‌نامه ارائه خدمات اقامتی تخفیفی و تقسیطی، بازنشستگان کشوری می‌توانند با تخفیف ۵۰ درصدی به شکل نقدی و تخفیف ۳۵ درصدی به شکل تقسیطی از امکانات اقامتی در برخی هتل‌ها در سراسر کشور بهره‌مند شود.

در چارچوب تفاهم نامه ارائه خدمات اقامتی تخفیفی و تقسیطی، بازنشستگان کشوری،  تخفیف ویژه ۳۵ درصدی اقامت در تمام هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی برای بازنشستگان کشوری به‌صورت اقساط و کسر از حقوق ماهیانه به صورت خودکار با بازپرداخت چهارماهه ارائه شده است.  

در مراسم امضای این تفاهم‌نامه فتح‌الله شعبانی معاون توسعه مدیریت و منابع صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه امسال برای اولین بار بودجه رفاهی در بودجه سالانه صندوق بازنشستگی کشوری تعریف شده، اضافه کرد: گرچه رقم تعریف‌شده در این بودجه اندک است؛  شروعی برای استمرار این خدمات در سال‌های آتی محسوب می‌شود.

محمود مرتضایی‌فرد مدیرکل فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: در مجموعه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی علاوه بر ضوابط وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا، تمام شیوه‌نامه‌های سازمان بهداشت جهانی در حوزه گردشگری  رعایت می‌شود.  پیش از این خدمات تخفیفی مراکز اقامتی صرفا در برخی مناسبت‌ها و ایام خاص و تعطیلات ارائه می‌شد؛ اما در تفاهم‌نامه جدید، علاوه بر تخفیف، امکان تقسیط پرداخت هم فراهم شده و بازنشستگان در تمام ایام سال می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند.

کیفیت صنایع‌دستی ایران چند پله بالاتر

ویدا توحیدی مدیرکل دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع‌دستی کشور با اشاره به برگزاری پنج دوره داوری مهر اصالت، در ۱۰ سال گذشته، گفت: با توجه به برگزاری این دوره‌ها، شاهد ارتقای چشمگیر کیفیت صنایع‌دستی هستیم.

 توحدی معتقد است که ۵ دوره برگزاری داوری مهر اصالت به ارتقای کیفیت صنایع‌دستی ایرانی منجر شده است در همین ارتباط بسته‌بندی مهم‌ترین موضوعی بود که مورد توجه هنرمندان صنایع‌دستی قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع‌دستی کشور در نشست بررسی نقاط ضعف و قوت برنامه‌های داوری مهر اصالت سال‌های گذشته، گفت: به‌طور حتم ارتقای کیفیت می‌تواند به معرفی هرچه بهتر آثار هنرمندان و بهبود فروش و صادرات کمک کند.

بخشودگی کامل اجاره‌بهای اماکن و فضاهای گردشگری تا پایان ۹۹

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از تصویب بخشودگی کامل اجاره‌بهای اماکن و فضاهای گردشگری واگذارشده این وزارتخانه به بخش خصوصی تا پایان سال ۹۹ خبر داد.

 علی‌اصغر مونسان اعلام کرد: در جلسه هیئت دولت که عصر دیروز (یکشنبه ۱۶ شهریور)  برگزار شد، مصوبه بخشودگی کامل اجاره‌بهای اماکن و فضاهای گردشگری واگذارشده از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به بخش خصوصی تا پایان سال جاری توسط هیئت‌وزیران تصویب شد.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و آسیب دیدن بسیاری از کسب‌وکارها در بخش گردشگری از دولت درخواست کرده بودیم تا این بخشودگی تا پایان سال جاری ادامه پیدا کند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  گفت: بر اساس برآوردهایی که انجام دادیم میزان خسارت‌های واردشده به بخش گردشگری ناشی از شیوع ویروس کرونا تا مرداد ۹۹ حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان است که تعداد بیکاران را نیز در این بخش افزایش داده است.

مونسان تصریح کرد: برای حمایت از بخش گردشگری در دوران شیوع ویروس کرونا تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا به بخش خصوصی کمک کنیم.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)