برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

فریاد اعتراض فعالان زیست‌محیطی به رَد نفت در موزه بریتانیا

این نمایشگاه که قرار است از ۲۸ می تا ۲۳ اوت (۸ خرداد تا ۲ شهریور ۱۳۹۹) برگزار شود، نخستین نمایشگاه بزرگ درمورد مردم قطب شمال و نحوه  زندگی آنهاست.

موزه بریتانیا با برپایی این نمایشگاه قصد دارد به این کشف دست یابد که چطور مردم قطب شمال امروزه با تغییرات اقلیمی حاصل دست بشر رو به رو هستند.

درهمین حال، فعالان زیست محیطی با درخواست های مکرر از این موزه برای قطع روابط خود با شرکت نفت و گاز بریتیش پترولیوم، به این مساله واکنش نشان دادند.  

قرار است در این نمایشگاه، ابزار، نوع پوشش و آثار هنری معرف رابطه عمیق مردم قطب شمال با سرزمین های یخی شان به نمایش درآید. تاثیرات بالای تغییرات اقلیمی دست بشر، بخش مهم این نمایشگاه است.

«امبر لینکولن» (Amber Lincoln) مسئول برگزاری این نمایشگاه و متخصص فرهنگ های قطب شمال، از رهبران اسکیموهای اینوئیت در آلاسکا دعوت کرده است ناظر بر بخش نهایی این نمایشگاه که تمهیدات مربوط به کاهش فرسایش ساحلی و سیلاب را تخفیف می دهد، باشد.

روزنامه هنر در گزارشی در این خصوص نوشت: در این نمایشگاه، توانمندی مردم سرزمین های قطبی برای وفق دادن خود با شرایط آب و هوایی نمایش داده می شود.

به گفته لینکولن، جوامع ساکن مناطق قطبی با گرم شدن زمین، باید در مکان های تازه ای اسکان یابند.

وی هدف از برپایی این نمایشگاه را بالا بردن سطح آگاهی مردم در مورد مساله گرم شدن زمین دانست و این پرسش را مطرح کرد که ما از انعطاف پذیری مردم سرزمین های قطبی چه درسی می گیریم؟

  آیین‌نامه اجرایی بیمه بیکاری شامل هنرمندان صنایع دستی هم می‌شود

در همین حال، فعالان ضد نفت می گویند موزه بریتانیا باید با رد وجوهات مالی بیشتر بریتیش پترولیوم، سکانداری خود بر بخش زیست محیطی را اثبات کند.

موزه بریتانیا در نمایشگاه خود نزدیک به ۳۰۰ اثر شامل مصنوعات دستی، عکس ها و نقاشی های معرف زندگی ساکنان سرزمین های قطبی را عرضه می کند.

این بزرگترین و متنوع ترین مجموعه نمایش داده شده در بریتانیاست که آثاری از مجموعه  قطب شمال موزه بریتانیا را نیز دربرمی گیرد.

بازدیدکنندگان در این نمایشگاه با نوع پوشاک زمستانی ساخته شده از خز گوزن های شمالی وحشی آشنا می شوند.

با اوج گرفتن انتقادها از روابط موزه بریتانیا با شرکت بریتیش پترولیوم، این موزه، شرکت نفتی را به عنوان اسپانسر برگزاری نمایشگاه دور زده و درعوض، بانک سرمایه گذاری «سیتی بانک» آمریکا حمایت مالی نمایشگاه را برعهده دارد.

منبع: ایرنا