برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

برنامه سازگاری با کم آبی در استان همدان تصویب شد

به گزارش ایرنا، مدیرعامل آب‌ منطقه‌ای استان همدان در حاشیه این جلسه ضمن اعلام این مطلب در گفت وگو با خبرنگاران، افزود: برنامه سازگاری با کم آبی استان بعد از بحث و بررسی در چندین جلسه و کارگروه تخصصی کشوری و استانی، امروز در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی با حضور و ریاست استاندار همدان و وزیر نیرو تصویب شد.
منصور ستوده اظهار داشت: از زمان ابلاغ این تصویب نامه به استان در سال ۹۶ تاکنون بالغ بر ۲۴ جلسه کارگروه سازگار با کم آبی تشکیل و در ۵ نشست تخصصی وزارت نیرو و کارگروه تخصصی استان همدان گزارش های مربوطه ارائه و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی، برنامه محوری استان همدان را استفاده صحیح از منابع آب و خاک دانست و تاکید کرد: با توجه به محدودیت منابع آبی استان و استفاده درصد بالایی از منابع زیر زمینی در بخش کشاورزی باید برای حفظ و ذخیره این منبع حیاتی برای آیندگان برنامه ریزی و تلاش کنیم.
مدیرعامل آب‌منطقه‌ای استان همدان گفت: به منظور کنترل میزان اُفت سطح  آب زیرزمینی در دشت‌های همدان، بالا آمدن سطح آب ها و ایجاد اشتغال پایدار، مقرر شد در مرحله نخست ۳۱۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب زیر زمینی و سطحی داشته باشیم که سهم آب های زیر زمینی ۲۶۹ میلیون متر مکعب و آب های سطحی حدود ۴۰ میلیون متر مکعب است.   
ستوده افزود: سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای مهمترین دستگاههای اجرایی در زمینه فراهم کردن زمینه صرفه جویی هستند که سهم جهادکشاورزی در صرفه جویی ۷۲ میلیون متر مکعب است.
وی اضافه کرد: همچنین سهم شرکت آب منطقه ای حدود ۲۰۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب های زیر زمینی است که باید با تعیین تکلیف چاه‌های بدون پروانه و انسداد چاه‌های غیر مجاز این رقم را محقق شود.
مدیرعامل آب‌منطقه‌ای استان همدان ادامه داد: در بخش آب شرب شهری و روستایی با توجه به ۵ برنامه شرکت آبفا قرار شد ۹.۱  میلیون متر مکعب آب صرفه جویی شود و در مجموع تا پایان برنامه توسعه هفتم(سال ۱۴۰۴) باید میزان صرفه جویی آب در این استان به حدود ۳۱۰ میلیون متر مکعب برسد.
ستوده اظهار داشت: محیط زیست هم برنامه های خوبی در دست اجرا دارد که مهمترین آن مقابله با پدیده خشکسالی، احیای تالاب آق گل ملایر و استقرار صنایع کم آب بر است.

  زالی: نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی با جدیت دنبال می‌شود

تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، کشور و صمت و سازمان‌های حفاظت محیط زیست و برنامه و بودجه و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۶ به تصویب هیات وزیران رسید.

هدف از تشکیل این کارگروه که متعاقباً سازمان هواشناسی کشور نیز به آن اضافه شد، هماهنگی و انسجام در برنامه‌های سازگاری با کم آبی در سطح کشور و متعادل سازی منابع و مصارف آب بوده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)