برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

دفتر تجاری و میز تجارت اتاق بازرگانی زنجان در چهار کشور ایجاد می‌شود

علی یگانه فرد شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، افزود: تمام تلاش اتاق بازرگانی زنجان شناسایی ظرفیت‌های خالی تولید و تولیدات در راستای توسعه صادرات استان است.
وی با بیان اینکه برای هر جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ۲ جلسه کارشناسی برگزار می شود، تصریح کرد: موانع، موارد و مشکلات و پیشنهادات از دل این جلسات کارشناسی احصا و به صورت پیشنهاد در جلسات شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی و در قالب گزارش ارائه می‌شود.
یگانه فرد با تاکید بر لزوم اهتمام بیشتر دستگاه های دولتی بر حضور نمایندگان خود در جلسات کارشناسی اتاق بازرگانی زنجان، گفت: اتاق با همکاری گمرک اقدام به جذب یک مشاور در زمینه گمرک و ترخیص کالا کرده است تا به صورت رایگان اطلاعات مورد نیاز تجار و فعالان اقتصادی در این زمینه را در اختیار آنها قرار دهد.
ربیس اتاق بازرگانی زنجان در ادامه از راه‌اندازی دفتر همکاری های مشترک در شهر دوشنبه در کشور تاجیکستان با همکاری اتاق مشترک ایران و تاجیکستان خبر داد و گفت: با ایجاد این دفتر در بحث واردات خاک روی، نمونه‌های خاک از این کشور طی ۱۰ روز آینده به استان زنجان ارسال خواهد شد تا امور مربوط به آن نیز پیگیری و عملیاتی شود.
وی همچنین از راه اندازی میز مشترک زنجان و عمان و راه‌اندازی دفتر تجاری در این کشور خبر داد و گفت: این دفتر در اختیار واحدهای تولیدی و صادراتی استان زنجان قرار خواهد گرفت تا توسعه صادرات به این کشور تسریع پیدا کند.
رییس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه میز مشترک تجاری زنجان و ویتنام نیز عملیاتی شده است و دفتر در شهر هانوی استقرار پیدا کرده است، گفت: همکاری ها با سفارت ازبکستان در راستای سرمایه گذاری های مشترک در بخش پرورش ماهی و آبزیان، گلخانه، نساجی و خدمات فنی مهندسی صورت گرفته و این سفارت آمادگی دیدار با مقامات استان و حضور در استان زنجان اعلام نموده است.
یگانه فرد با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی زنجان در کمیسیون مرتبط اتاق بین الملل با پاکستان عضو شده است، تصریح کرد: همچنین همکاری مشترک با کنسولگری ایران در کربلا و مذاکره برای ایجاد دفتر در این شهر نیز در حال پیگیری و عملیاتی شدن است و پیگیر جلسه ای به صورت وبینار برای توسعه همکاری ها هستیم.
 وی با بیان اینکه میز تجارت مشترک زنجان و هند نیز عملیاتی شده تا در راستای صادرات استان بهره برداری شود، ابراز کرد: موضوع شیلات و آبزی پروری به عنوان یکی از محورهای دیده شده در بحث صادرات ذیل نقشه راه تجارت استان زنجان مورد بررسی قرار گرفته و ظرفیت های صادراتی استان در این بخش نیز به صورت کارشناسی احصا شد تا توسعه صادرات در این بخش نیز صورت گیرد.
در ادامه این جلسه گزارشی از بررسی وضعیت بخش آبزی پروری و شیلات استان از سوی اتاق بازرگانی زنجان ارائه شد، در این گزارش به ظرفیت های استان در تولید و صادرات در این بخش پرداخته شده است.
بر اساس این گزارش استان زنجان رتبه پنجم در تولید ماهیان سردآبی و بیشترین مزارع پرورش ماهیان سرد آبی در کشور را در اختیار دارد و رتبه سوم در مساحت مزارع پرورش ماهی سرد آبی بعد از استان لرستان و چهارمحال و بختیاری نیز به زنجان اختصاص دارد.
بر همین اساس چنانچه به طور تقریبی ۳۰درصد مازاد تولید ماهی قزل آلای استان با رعایت استانداردهای لازم به کشورهای هدف ذیل نقشه راه تجاری استان (از جمله روسیه، مالزی ….) صادر شود، استان زنجان به ۱۱ میلیون دلار (تقریبی) ارزآوری صادراتی در بخش آبزی پروری و شیلات دست پیدا خواهد کرد.
همچنین در بخش اشتغال برای تولید هر پنج تا هفت تن تولید ماهی قزل آلا برای یک نفر اشتغالزایی مستقیم صورت می‌گیرد که بیشترین میزان اشتغال در حال حاضر در بخش تولید ماهیان سردآبی است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه در بخش آبزیان ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به کار گرفته شده است، اظهار کرد: استان زنجان در بین استان های غیر ساحلی کشور رتبه دوم تولید ماهیان قزل آلا را دارد.
جواد تاراسی بااشاره به اینکه ۵۰ هزار تن میزان استعداد تولید استان در بخش آبزی پروری و شیلات است، خاطرنشان کرد: باید در راستای ترویج مصرف ماهی در سبد مصرفی خانوار اقدامات حمایتی و تبلیغاتی صورت گیرد.
 

  تولید ۷۰ درصدکیت‌های تشخیص بیماری‌ دام وطیور توسط دانش بنیان‌ها

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)