برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

جاده‌های بسته و مهمانان ناخوانده

ممنوعیت تردد در برخی از جاده های کشور بویژه در استان های گردشگر پذیر از شامگاه ۱۵ اسفند در ستادهای استانی مقابله با ویروس کرونا تایید و اجرایی شد.
روز جمعه نیز ستاد ملی مبارزه با کرونا از مردم ایران خواست با توجه به تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های کشور برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، از تردد در محورهای شمالی کشور خودداری کنند.
طبق آمار وزارت بهداشت تاکنون ۱۲۴ نفر بر اثر بیماری کرونا جان خود را در ایران از دست داده اند.
کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت امروز اعلام کرد: اقداماتی در مبادی ورودی استان‌های گیلان و مازندران برای مسدود کردن ورود افراد غیرسکنه و غیربومی انجام شده است. اگر روند سفرها ادامه داشته باشد، ستاد ملی به صورت قهری برخورد می‌کند و شاید از اقدامات ارشادی فراتر برود.

نخستین بار استان مازندران به منظور پیشگیری از افزایش شیوع ویروس کرونا و تامین امنیت مردم مازندران تصمیم به قرنطینه گردشگری استان گرفت و اعلام کرد که مسیرهای زمینی و هوایی ورودی به استان خود را می بندد و امکان پذیرش مسافران را ندارد.
مازندران با ۳۰۱ مبتلای قطعی به ویروس کرونا در شرایط قرمز قرار دارد؛ فقط در شهرستان بابل ۳۰۰ بیمار مشکوک به کرونا بستری هستند.
اگر به این آمار مسافرپذیری آن از استان تهران را بیفزاییم، شرایط سخت تر می شود زیرا استان تهران با ۱۴۱۳ مبتلای قطعی به این بیماری در صدر استان های درگیر قرار گرفته است.
با این وجود تعداد زیادی از هموطنان از سایر نقاط بویژه پایتخت راهی مازندران شدند و در پشت دروازه های ورودی استان متوقف ماندند.
فرماندار سوادکوه خواستار بازگشت مسافران متوقف شده در ورودی این شهرستان به شهر و دیار محل زندگیشان شده و تاکید کرده است: به هیچ وجه اجازه ورود مسافر و گردشگر را به داخل استان نمی‌دهیم و مقاومت هم بی‌فایده است.

استان گیلان نیز ظهر امروز (شانزدهم اسفند) تصمیم گرفت ورودی های استان خود را ببندد؛ رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی گیلان گفت: از ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه روز جمعه ورود خودروها به استان ممنوع شده است.
به گفته سرهنگ محمدپور، با توجه به شیوع کرونا در گیلان، ورود خودروها از مبادی ورودی به استان به غیر از حاملان مواد سوختی و فاسد شدنی و غذایی و امدادی ممنوع شده است تا از گسترش بیشتر آن به سایر نقاط جلوگیری شود.
ارسلان زارع استاندار گیلان شامگاه جمعه با اعلام تشدید غربالگری در ورودی ها و خروجی های گیلان گفته بود: این موضوع به معنای ممنوعیت سفر به گیلان است؛ البته چنانچه معدود افرادی هم که ناگزیر به ورود به استان هستند غربالگری می شوند و اگر دارای هرگونه علائم جزئی مشکوک هم باشند؛ بی تردید دو هفته قرنطینه می شوند.
گیلان از کانون های اصلی شیوع بیماری کرونا در ایران است و هرچند آمار نهایی متوفیان این بیماری رسانه ای نشده اما وزارت بهداشت ابتلای ۴۲۴ نفر به این بیماری را در این استان تایید کرده است.
از امروز جاده‌های استان اردبیل منتهی به استان گیلان با تصمیم و توافق مقام های دو استان برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا تا اطلاع و ثانوی مسدود شدند.
بر این اساس جاده اردبیل – آستارا و خلخال – اسالم  به روی خودروهای عبوری بسته شده و به جز  خودروها و کامیون‌های حامل مواد سوختی و فاسد شدنی  اجازه تردد بین دو استان داده نمی‌شود.
در استان اردبیل ۴۰ بیمار مبتلا به کرونا شناسایی شده و ۵ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

  ۱۶ توصیه بهداشتی برای داوطلبان کنکور سراسری

تعطیلی مراکز گردشگری، رفاهی و اقامتی دیگر اقدامی است که استان ها برای کاستن از سفر هموطنان در پیش گرفته اند؛ برای نمونه استان فارس که ۸۱ مبتلای قطعی و ۲ فوتی ناشی از ویروس کرونا دارد، تصمیم گرفت به منظور پیشگیری و مقابله با این ویروس تمام اماکن گردشگری، تاریخی و اقامتی استان را تا اطلاع ثانوی تعطیل کند و بنابراین این استان حتی در نوروز هم امکان پذیرایی از مسافران نوروزی را ندارد.
به گفته معاون استاندار فارس هرگونه فعالیت گردشگری در استان فارس ممنوع است و هیچ کدام از شهروندان حق ندارند منازل، باغ ها، ویلاها یا هر مکان دیگر را به مسافران و گردشگران اجاره دهند.
هتل ها، مهمان پذیرها، مدارس و مسافرخانه ها و سایر اماکن نیز تعطیل است، همچنین تمامی فعالیت ها و برنامه ریزی های آژانس های مسافرتی، دفاتر گردشگری و خدمات توریستی تعطیل خواهد بود و در صورت مشاهده هرگونه فعالیت، برخورد قانونی صورت می گیرد.
بخشداری ها، شهرداری ها و دهیاری ها هم ملزم شده اند از دایر شدن کمپ و چادر جلوگیری کنند.
در کنار آن کنترل مسافران در ورودی استان و شهر شیراز نیز در دستور کار قرار گرفته و بازرسان و ناظران دانشگاه علوم پزشکی استان در تمام ورودی های استان مستقر هستند تا افراد مشکوک را قرنطینه کنند.
در استان ایلام، مسوولان در روزهای اخیر اعلام کرده اند که برنامه کنترل و مهار مبادی ورودی را دارند؛ یکی از این مصوبه ها کنترل و تست تمام مسافرانی است که از ورودی های پنجگانه ایلام قصد ورود به استان را دارند. امسال بر خلاف سال های گذشته استاندار ایلام اعلام کرده پذیرش و اسکان مسافران نوروزی در این استان ممنوع است. ایلام ۱۳ مبتلا به بیماری کرونا دارد.
در استان های هرمزگان و بوشهر نیز ممنوعیت پذیرش مسافران و گردشگران تا اطلاع ثانوی برقرار شده است و در چابهار نیز تمام مراکز اقامتی تعطیل شده اند؛ در استان هرمزگان ۱۹ و در بوشهر ۵ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند.
از قم نیز خبر رسیده که بسیاری از مردم توصیه ها درخانه ماندن را جدی نگرفته اند، مسافرت درون استانی تنها به بخش کهک ممنوع شده و در سایر بخش ها همچنان اختیاری و توصیه ای است؛ در قم هزار بیمار مشکوک به ویروس کرونا در بیمارستان ها بستری شده اند اماطبق آمارابتلای ۵۲۳ نفر به این بیماری قطعی شده است.
در کهگیلویه و بویراحمد با اینکه ۶ مورد ابتلا به کرونا ثبت شده است، با تصمیم استاندار چندین مسیر اصلی از جمله جاده یاسوج – اصفهان، یاسوج _ شیراز و یاسوج به بهبهان تا اطلاع ثانوی بسته شده است و تمامی اماکن عمومی، رستوران ها، مکان های تفریحی و گردشگری تعطیل شده اند.
استان کهگیلویه وبویراحمد بنا به تصمیم ستاد مدیریت کرونا هیچ گونه پذیریشی برای ایام نوروز امسال نخواهند داشت.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)