برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

۵۲ هزار تن مرغ مازاد مرغداران ۲۹ استان خریداری شد

به گزارش روز سه‌شنبه وزارت جهاد کشاورزی، «حسن عباسی معروفان» افزود: برای خرید مرغ مازاد از مرغداری‌ها و کشتارگاه‌هایی که مرغ کشتار می‌کنند، هیچ محدودیت تناژی نداریم و هر میزان تولید شود به صورت نقدی خریداری خواهیم کرد اما مشخصات کیفی خرید آن را به صورت بخشنامه به اطلاع کشتارگاه‌ها و مرغداری‌ها رسانده‌ایم.

وی اظهار داشت: مرغ‌های خریداری شده توسط شرکت پشتیبانی امور دام باید قابلیت نگهداری داشته باشد، بهداشتی بوده و وزن آن بیش از ۱۸۰۰ گرم نباشد، اما اگر روزانه بیش از هزار تن هم تولید مازاد باشد، توانایی خرید آن را داریم و به عوامل خود به استان‌ها اعلام کرده‌ایم که محدودیتی در خرید نداشته باشند، بنابراین تولیدکنندگان نگران مازاد مرغ کیفی، بهداشتی و مطلوب خود نباشد.

معروفان در رابطه با میزان خرید مرغ مازاد، خاطرنشان کرد: تاکنون ۵۲ هزار تن مرغ مازاد از ۲۹ استان کشور خریداری شده که این خرید با قیمت مصوب متوسط ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان انجام شده است. ۳ استان در کشور مازاد مرغ تولیدی ندارند.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با اشاره به تامین نهاده‌های دامی، بیان کرد: در سال ۹۸ از هر سه مورد نهاده‌ دامی شامل ذرت، جو و کنجاله سویا، بیش از سه میلیون تن وارد بازار شد و در اختیار دامداران و مرغداران قرار گرفت.

وی افزود: تامین نهاده‌ها ۲ برابر بیشتر از سال‌های ۹۶ و ۹۷ انجام شده و همین رویه را در سال ۹۹ هم ادامه خواهیم داد.

معروفان در رابطه با توزیع نهاده‌ها در سامانه بازارگاه، عنوان کرد: نهاده‌های دامی در سامانه بازارگاه عرضه می‌شود، به اندازه نیاز بارگذاری شده و هیچ محدودیتی در فروش نهاده‌ها نداریم.

  جمعیت کشور به سرعت به سمت پیری است

وی ادامه داد: در پایان سال، ذرت وارداتی بخش خصوصی کمی دیرتر به مقصد رسید که ممکن بود بازار را دچار تنش کند به همین دلیل ورود پیدا کرده و با ذخایر استراتژیک، ذرت مورد نیاز کشور را تامین کردیم.

معروفان تصریح کرد: در سامانه بازارگاه ۵۰ هزارتن جو و ۵۰ هزار تن کنجاله سویا عرضه کردیم که به محض اتمام آن، دوباره عرضه خواهد شد. همچنین ۲۵۰ هزار تن ذرت در اسفندماه وارد این سامانه شده که تنها ۴۰ درصد از آن جذب شده و به محض جذب، مجدد بارگذاری خواهیم کرد.

« مرتضی رضایی» معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی امروز از ابلاغ دستور خرید مرغ مازاد به استان‌ها با هدف حمایت و جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکنندگان خبر داد.

 رضایی در نامه‌ای به سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها اعلام کرد: براساس نامه ۲۸ اسفندماه ۹۸ با موضوع آمادگی برای خرید مرغ مازاد به دلیل شرایط ایجاد شده در کشور و تماس‌های مکرر تولیدکنندگان، تشکل‌ها و همکاران آن سازمان مبنی بر افت قیمت مرغ در چند روز اخیر، به طور مجدد تاکید و تنها راه برون رفت از این مشکل را خرید موثر مرغ مازاد در استان عنوان کرد. 

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)