برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی بسته ایمن‌سازی محیط ارائه کرد

به گزارش روز سه شنبه جهاد دانشگاهی، بسته‌ پیشنهادی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با هدف پیشگیری از ویروس کرونا برای ایمن‌سازی محیط و حفظ سلامت پرسنل شاغل ارایه شد.

بر اساس این گزارش، همه‌گیری ویروس کرونا قبل از هرچیز یک فاجعه‌ انسانی بزرگ است و تا امروز صدها هزار نفر را تحت تاثیر قرار داده است و از سوی دیگر شیوع بیماری سبب تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی در سراسر جهان شده و همه‌ کشورها را در آستانه رکودی کمرشکن قرار داده است.

همان‌گونه که سیستم بهداشت و درمان به‌ صورت شبانه‌روزی و قهرمانانه به ارایه‌ خدمات پرداخته و سعی در کاهش هزینه‌های انسانی این بیماری دارد، مدیران و سازمان‌ها نیز باید با استفاده از روش‌های خلاقانه در عین حفظ سلامتی پرسنل از تبعات اقتصادی این بیماری بر کسب‌وکار خود و چرخه‌ اقتصادی جامعه بکاهند. در این راستا جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی به یاری سازمان‌ها آمده و با ارایه‌ خدمات متنوع سعی دارد به ادامه فعالیت ایمن‌تر و کم‌خطرتر بنگاه‌های اقتصادی کمک کند.

غربالگری و معاینه‌ پرسنل سازمان‌ها، کارخانجات و ادارات

با توجه به شیوع بیماری کرونا و لزوم غربالگری و درمان مبتلایان و فاصله‌گذاری هوشمند، جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در نظر دارد با بهره‌گیری از ظرفیت مرکز امداد کلینیک خود، خدمات معاینه و غربالگری پرسنل سازمان‌ها، کارخانجات و ادارات را در دستور کار قرار دهد تا به این وسیله امکان فعالیت سالم و ایمن‌ کارکنان سازمان‌ها مهیا شود.

تیم امداد کلینیک شامل پزشک و پرستار در محل سازمان به غربالگری و معاینه‌ی پرسنل مطابق آخرین پروتکل‌های استاندارد ستاد مرکزی مبارزه با کرونای وزارت بهداشت و اخذ تصمیمات بالینی می‌پردازد. در صورت نیاز طبق نظر پزشک، پرسنل معاینه‌شده، تحت نمونه‌گیری یا بررسی‌های تصویربرداری قرار گرفته و در موارد لازم به بیمارستان یا آزمایشگاه تخصصی ارجاع و برای ادامه‌ی مراقبت هدایت می‌شوند. این خدمت در بازه‌های مختلف متناسب با حوزه‌ فعالیت سازمان قابل تکرار و پیاده‌سازی است.

عملیات تخصصی ضدعفونی توسط مرکز HSE

ضدعفونی محیط و فضاهای کاری یکی دیگر از ارکان مهم حفظ ایمنی و سلامت کارکنان است. مرکز بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست (HSE) جهاد دانشگاهی در راستای کنترل و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا با به‌کارگیری کارشناسان مجرب بهداشت محیط و (HSE) خدمات ضدعفونی، گندزدایی و ویروس‌کشی فضاهای کاری و عمومی ادارات، کارگاه‌ها و کارخانجات، بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها را در دستور کار قرار داده است. تیم (HSE) با توجه به آخرین پروتکل‌های استاندارد جهانی بنا به درخواست بنگاه‌های اقتصادی در اسرع وقت اقدام به ضدعفونی محیط‌های کاری می کند.

  آزمون‌های ۶ آذر علوم پزشکی لغو شد

پایش و مراقبت موارد مشکوک

با توجه به افزایش تعداد مبتلایان و افراد در معرض خطر کرونا در کشور از یک سو و سیاست‌های کشوری کاهش بار بیماران و مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، مراقبت و پایش موارد مشکوک به کرونا یا مبتلایان تحت قرنطینه‌ خانگی از اهمیت به سزایی برخودار است. بر اساس آمارهای جهانی بیش از ۸۰ درصد مبتلایان عفونت ویروسی کرونا نیاز به بستری در بیمارستان‌ها ندارند و تنها با پایش، خودمراقبتی و رعایت اصول بهداشتی و خودقرنطینگی و درمان علامتی در منزل تحت نظر پزشک بهبود می‌یابند.

چک‌لیست‌ها و فرم‌های طراحی‌شده در سامانه‌ ۱۲۳corona.com شرایط را برای طی دوره‌ قرنطینه و خودمراقبتی بیماران و افراد مشکوک در منزل با سهولت و به صورت ایمن مهیا می‌کند؛ از طرف دیگر سپری‌کردن دوره‌ قرنطینه تحت نظارت پزشک، به بیمار و خانواده‌ وی اطمینان می‌دهد که شرایط کاملا تحت نظر بوده و طبق پروتکل‌های استاندارد بیمار پایش و مراقبت می‌شود. در این سامانه آموزش‌های لازم برای مقابله با ویروس کرونا و خودمراقبتی نیز در دسترس تمام افراد است.

مشاوره‌ تخصصی سلامت روان

استرس ابتلا به بیماری کرونا و یا تبعات اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن می‌تواند سلامت روان افراد جامعه را به خطر اندازد. قرنطینگی و تنهایی طولانی مدت سالمندان، اقامت طولانی مدت زوجین در منزل، تعطیلی مدارس و حضور مستمر فرزندان در محیط خانه، همگی سبب افزایش تنش و بروز حالت های افسردگی و پرخاشگری شده است.

مرکز سلامت روان رویین جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در راستای مسوولیت اجتماعی و هم‌گام با سیاست‌های کلی ستاد ملی کرونا و کمک به آرامش‌بخشی روانی جامعه اقدام به ارایه‌ خدمات مشاوره‌ رایگان از جمله مشاوره‌ مدیریت استرس و اضطراب فردی، مشاوره‌ مدیریت روانی کودکان در فضای بحرانی، مشاوره‌ مدیریت استرس سالمندان کرده است.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات ارزیابی و غربالگری و معاینه‌ پرسنل سازمان‌ها،کارگاه‌ها، کارخانجات، ادارات و عملیات تخصصی ضدعفونی توسط مرکز (HSE)، می‌توانند با شماره تلفن ۷۲۱۰۳ مرکز امداد کلینیک جهاددانشگاهی و برای استفاده از خدمات مشاوره‌ رایگان متخصصان روان‌شناس مرکز سلامت روان «رویین»  با شماره تلفن ۴۵۲۹۸ تماس بگیرند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)