جعبه نوشته

مرکز پژوهش‌ها چالش‌های الگوی کشت و آب‌ مصرفی کشاورزی را بررسی کرد

  • تاریخ : 13th آوریل 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 334 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای مرکز پژوهش‌ها چالش‌های الگوی کشت و آب‌ مصرفی کشاورزی را بررسی کرد بسته هستند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز روز دوشنبه در گزارشی با عنوان «بررسی چالش‌های الگوی کشت و آب مصرفی کشاورزی» آورده است؛ لازمه دستیابی به کشاورزی پایدار برای توسعه اقتصادی، الگوی کشت مناسب مبتنی‌بر جلوگیری از اتلاف منابع و بهره‌وری بهینه از این منابع است.

این گزارش افزود: با آمایش کشاورزی مبتنی‌بر بهره‌وری مطلوب از منابع، شناسایی ظرفیت‌های کشاورزی در سطوح مختلف، شناسایی محدودیت‌ها و تنگناها، افزایش تولید و درآمد چنین شرایطی قابل حصول خواهد بود.

دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس عنوان کرد: عوامل کلان مدیریتی، عوامل انسانی، عوامل محیطی و اقلیمی و عوامل بازاری هریک از طریق اجزا و زیرمجموعه‌های خود انتخاب الگوی کشت مناسب را تحت تأثیر قرار می‌دهند. سیاست‌ها، رویه‌ها، بهینه‌سازی منابع و نظام بازار حاصل برهم‌کنش و تأثیر متقابل عوامل تأثیرگذار مذکور هستند که برایند آنها ترسیم‌کننده شاخص‌های الگوی کشت مناسب است.

این گزارش اضافه کرد: این شاخص‌ها عبارتند از: شاخص‌های اقتصادی، امنیت غذایی، مزیت نسبی و درنهایت بهره‌برداری پایدار از منابع پایه. تناسب الگوی کشت با دو عامل ظرفیت کمّی‌وکیفی منابع آب و کشش بازار بیشتر از بقیه عوامل تأثیرپذیر است. به‌علاوه اینکه کمیت‌ وکیفیت آب پیچیده‌تر از سایر عوامل است.

دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس خاطرنشان کرد: بررسی کمّی و تحلیل آماری الگوی کشت موجود، شامل روند بلندمدت سطح زیرکشت و تولید ملی و استانی و همچنین صادرات و واردات محصولات زراعی و باغی در کنار تشریح کیفیت تأثیرپذیری الگوی کشت موجود از عوامل کلیدی مثل آب، امنیت غذایی و نظام عرضه و تقاضا، نشان داد که عدم استفاده بهینه از منابع، الگوی تولید را با چالش‌ها و محدودیت‌های جدی روبه‌رو کرده است.

  فرش قرمز صفی‌آباد بهشهر برای گردشگران

این گزارش افزود: ناقصی و ناکارآمدی سیاست‌ها، فقدان چارچوب نظام‌مند در تدوین الگوی کشت، بی‌توجهی به ظرفیت آب و خاک در انتخاب الگوی کشت، نظام‌مند نبودن عرضه و تقاضا و فرهنگ مصرف غلط مهم‌ترین چالش‌ها و محدودیت‌های پیش رو هستند.

مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: به‌منظور رفع موارد ذکر شده راهکارهایی چون اتخاذ سیاست‌های بجا و پایبندی در اجرای آنها، تدوین سند ملی حمایت و هدایت الگوی کشت مناسب، پیاده‌سازی الگوی کشت با هدف مصرف بهینه آب و حفاظت از منابع آب و خاک، بسترسازی برای توسعه چرخه‌های حد واسط عرضه و تقاضا و توسعه سیاست کشت سفارشی و ترویج و فرهنگ‌سازی در جهت استاندارد کردن میزان مصرف کالاهای اساسی، پیشنهاد شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.