برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

مونسان: گردشگری راه نجات از اقتصاد تک ‌محصولی است

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، «علی‌اصغر مونسان» افزود: مدل‌های متفاوت توسعه و تجربیات فراوان جوامع مختلف، بخوبی مشخص کرده که اتکا به منابع زیرزمینی یا تک‌محصولی بودن برای نیل به اهداف بلند مدت، خطایی استراتژیک است؛ از سوی دیگر رخدادهایی همچون نوسانات شدید قیمتی، از دیگر چالش‌ها هستند.

او افزود: یکی از مهم‌ترین راهبردها برای کاهش وابستگی به نفت و رهایی از اقتصاد نفتی، توجه ویژه به صنعت گردشگری است و می‌تواند با کمترین هزینه، زمینه توسعه مداوم و مستمر کشور را فراهم کند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: در طول سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری مورد توجه قرار گرفته و از اهمیت زیادی برخوردار شده است. صنعت گردشگری ظرف چند سال اخیر رشد زیادی داشته که نشان‌دهنده قدرت و دوام این صنعت با وجود به وقوع پیوستن شوک‌های مقطعی است.

به گفته مونسان، «گردشگری یکی از بخش‌های مهم و دارای ابعاد و کارکردهای چندگانه در اقتصاد است، به‌طوری‌که در بین بخش‌های مختلف قدرت اشتغال‌زایی این صنعت در کشورمان بعد از بخش کشاورزی، صنایع غذایی و ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین در دوره‌ای که ایجاد اشتغال به‌ویژه در حوزه مشاغل غیردولتی به یکی از اولویت‌های فوری اقتصاد تبدیل‌شده است،‌ برنامه‌ریزی برای گسترش گردشگری و رفع موانع جذب سرمایه در این بخش می‌تواند، راهگشا باشد.»

مونسان افزود: امید آن می‌رود که بزودی و پس از مهار گسترش ویروس کرونا و رهایی از مشکلات عمومی آن، صنعت گردشگری کشور رونق و جانی دوباره پیدا کند و در همین راستا بتوان با برنامه‌ریزی‌های مناسب و سرمایه‌گذاری‌های کلان دولتی و خصوصی، جایگزین مناسبی برای درآمدهای ناپایداری همچون نفت پیدا کرد و با توسعه گردشگری به‌ سوی توسعه پایدار به‌عنوان یکی از الزامات امنیت ملی پایدار حرکت کرد.

  ساخت تراشه ارزان‌قیمت برای تشخیص آنتی‌بادی‌های کووید ۱۹

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)