جعبه نوشته

شرایط اهدای پلاسما به بیماران مبتلا به کرونا چیست؟

  • تاریخ : 23rd آوریل 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 315 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای شرایط اهدای پلاسما به بیماران مبتلا به کرونا چیست؟ بسته هستند

به گزارش روز پنج شنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شمسی نصیری درباره اینکه چه کسانی می توانند پلاسمای خون خود را به مبتلایان به کووید ۱۹ اهدا کنند اظهار داشت: اهدای پلاسمای خون از افرادی دریافت می شود که از زمان بهبودی آنها به کرونا حداقل  ۲۵ تا ۳۰ روز گذشته باشد.

وی با اشاره به این که با اهدای پلاسما به مبتلایان کووید ۱۹ در بیمارستان مسیح دانشوری احتمال بهبود مبتلایان بیشتر می‌شود افزود: رسیدن ایمنی بدن به حد قابل قبول، فاکتور مهمی برای اهدای پلاسما است، زنان باردار و یا بانوانی که یک یا دوبار بارداری را تجربه کرده اند و یا افرادی که سقط جنین داشته اند، کاندید مناسبی برای اهدا پلاسما نیستند.

نصیری با بیان اینکه رضایت کامل اهدا کننده و دریافت کننده شرط اصلی درمان و اهدای پلاسما است، خاطرنشان کرد: این اقدام درمانی کاملا داوطلبانه انجام می شود.

وی با بیان اینکه تمامی هماهنگی اجرای این طرح توسط واحد اهدای پلاسما بیمارستان مسیح دانشوری انجام می شود، گفت: پس از نوبت دهی به اهدا کنندگان و انجام آزمایشات لازم، در صورت دارا بودن شرایط و سلامت کامل فرد پلاسما جداسازی می شود.

سوپروایزر آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری حداکثر زمان اهدای پلاسما را بین ۴۰ تا ۴۵ دقیقه عنوان کرد و گفت: کم خونی و  ضعف بدنی موضوعی کاملا بی ارتباط با اهدا پلاسما است، دستگاه جداسازی پلاسما از خون مجهز به دو خط مجزا است به این صورت که از یک جهت خون از بدن فرد خارج می شود و از طرف دیگر پلاسمای خون جدا سازی می شود و مجددا خون به بدن اهدا کننده بر می گردد.

  ۱۴ هزار داوطلب در آزمون دستیاری تخصصی پزشکی ثبت‌نام کردند

وی تاکیدکرد: در واقع به هیچ عنوان حجم قابل توجهی از خون در زمان اهدا پلاسما از بدن خارج نمی شود، بلکه صرفا پلاسمای خون جداسازی می شود و تمام پروسه اهدا تحت نظر پرشک متخصص انجام خواهد شد.

نصیری با بیان این که اهدا پلاسما صرفا از طریق بیمارستان های مسیح دانشوری و بقیه الله انجام می شود، گفت: بهبودیافتگان به سایر مراکز و سازمان انتقال خون برای اهدا پلاسما مراجعه نکنند، داوطلبان می توانند برای هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر همه روزه با واحد اهدا پلاسما بیمارستان مسیح دانشوری با شماره های  ۲۷۱۲۲۶۳۹ ، ۲۷۱۲۲۲۵۴ و ۰۹۳۷۶۴۹۱۱۰۱ به صورت شبانه روزی تماس گیرند.

وی در پایان با بیان اینکه تیم درمان حدود دوماه است که شبانه روز در حال تلاش هستند تا سلامت جامعه تامین شود خطاب به مردم اظهار داشت: بیماری کرونا بیماری نیست که صرفا یک نفر یا یک ارگان برای کنترل و مهار آن فعالیت کند بلکه لازمه مهار آن همکاری تمامی اجزای جامعه  و کشور برای ایجاد بسیج کنترل عمومی است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.